Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sirkenin cilde ve saça yararları nelerdir? Sirke cilde nasıl uygulanır? İbrahim Saraçoğlu’ndan…

Sirkenin cilde ve saça yararları nelerdir? Sirke cilde nasıl uygulanır? İbrahim Saraçoğlu’ndan…

mutfağının enfes sosları arasında taraf alan sirke; salatalara, hamur işi tanımlara ve birtakım tanımlara mükemmel bir lezzet katıyor. Doğal bir şifa olan sirke, hem üzümden hemde elmadan yapılabiliyor. Yapılan bu sirkenin cilde ve saçlara inanılmaz yarar sağladığını biliyor muydunuz? Sivilcelerin baş düşmanı olan sirke hakkında bilinmeyen yararları sizler için derledik.

Salamura hazırlıklarının en kıymetli adımı olan sirke, son devirlerde zayıflamaya olan tesiri ile gündeme geldi. Sonrasında eksperlerin araştırma yaptıkları sirke hakkında harika detaylar ortaya çıktı. Yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı olarak yahut salamura üzere kollayıcı olarak kullanılan su, asetik asit ve doğal aromalar içeren sirke, yoğun asitli meyvelerden üzüm yahut elma vb. olmaktadır. Özellikle elma sirkesi, lif açısından zengindir ve sindirime yardımcı olmaktadır. Tıpkı devirde bağırsaklara yapışarak; kolesterol emilimini engelliyor. B12, folik asit eksikliğini gideren sirke ağız kokusuna, diş eti ve diş sıhhatine olumlu tesir göstermektedir. 

ELMA SİRKESİNİN SAÇA YARARLARI NELERDİR?

Elma sirkesiyle günlük saç bakımınızı yapabilirsiniz. Bilirkişilerin araştırmalarına nazaran sirke saça parlaklık vererek, meyyit derilerin atılmasını sağlıyor. Bu sayede kepekten de kurtulmuş olursunuz. Yaz aylarında kullanıldığında “sirke saç rengini açar mı?” sorusu akıllara geliyor. Deneyenlerin tecrübelerine nazaran sirke saç rengini açıyor. Şayet yalnızca bakım yapmak için kullanacaksanız bir çay bardağı su ile elma sirkesini seyreltmelisiniz. İçerisine bir ölçü tuz ek edip karıştırın. Önümü saçınıza uygulayıp 1 saat bekletin. Soğuk suyla durulayabilirsiniz. 

Elma sirkesi saçın uzamasında büyük rol oynayan doğal eserler arasında mekan alıyor. İçerisindeki 2.9 pH orantısı sayesinde saçınızın kısa vadede uzamasını sağlar. Tıpkı devranda saçların UV ışınlarından ötürü zarar gören nahiyelerini onarır. Bir rutin içerisinde saça uygulanan sirke derideki kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede dökülmelerinde önüne geçiyor.

Sirkenin içerisinde bulunan pektin, potasyum, malik ve asetik asit sayesinde saç derisinde bulunan kaşıntı ve kepeğe neden zararlı bakteri ve mantarları geçirir. 

Yorum Ekle