Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sıhhat Bakanlığından hanede koronavirüs tedavisi görenlere tavsiyeler

Sıhhat Bakanlığından hanede koronavirüs tedavisi görenlere tavsiyeler

Koronavirüsüne yakalanan gelgelelim çok şiddetli geçirmeyen birtakım hastalar hanede tedavilerine devam ediliyor. Hastanelerdeki yoğunluk ve buraların virüsü kapma daha tehlikeli olasından ötürü bilirkişiler bu hastaların konutlarında daha sağlıklı süreci atlatacaklarının altını çiziyor. Gelgelelim bunun için birtakım kuralar var. İşte Sıhhat Bakanlığından hanede koronavirüs tedavisi görenlere tavsiyeler…

Sıhhat Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Şurasının araştırmaları akabinde hazırlanan Muhtemel yahut Kesin Kovid-19 Vakalarının Meskende Bakımının nasıl yapılacağı yanında oluşturulan kuralları broşür halinde sıhhat kuruluşlarına verildi. Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası Üyesi  Prof. Dr. Alpay Azap’ta bu bahiste gerekli açıklamayı basına yaptı. Azap, hafif seyirli olan koronavirüs vakalarının en güvenliği tedavi sürecinin hanede olduğunu vurguladı.

Yerküre umumunda hafif seyirli olan hastalara uygulanan bu süreçte dikkat edilmesi gereken kimi noktalar olduğunu belirtti. Azap açıklamalarına “Hastaların tedavileri vadede düzelen bir seyir izliyor. Bu hastaların hastanede yatırılması o hastalar açısından da yanlışsız değil. Yalnızca Kovid-19 için değil biz umumî olarak bütün sair marazlar için de hastaları gerektiği kadar hastanede tutmak, gerekmeyen durumda meskenlerinde ayakta izlemek yoluna zati gidiyoruz. Konuta gönderdiğimiz insanların ise kesinlikle izolasyon altında olması gerekiyor” laflarıyla başladı.

Ayrıyeten altını çizerek meskende tedavisine devam eden hastaların katiyen misafir kabul etmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Azap, “Tıpkı hanede, birebir ortamda bulunan şahıslar ise maskesiz olmayacak. Birebir ortamı paylaşmaları gerekiyorsa kesinlikle maske takacaklar. Konut aklığına ve el paklığına dikkat edilecek. Bunun dışında hanede mümkün bir bulaş durumunda marazın ağır seyredeceği birilerinin de olmaması gerekiyor. Bağışıklığı ağırlıklanmış bir aile bireyi olmamalı. Bu bireyler ileri yaşta biri olmamalı. Bunlara dikkat edilmesi durumunda bu bireyleri meskende takip etmek mümkündür” kelamlarıyla de yalnızca hastanın değil bu süreçte konut halkının da dikkatli olması gerektiğini hatırlattı. 

TEDAVİ SÜRECİNİ ANLATTI!

Azap, virüsün seyri konusunda nasıl bir tedavi izlediklerini de işte şu laflarla anlattı: 

“Hastanede yatma kriteri olanlar, çoklukla riskli olan kimseler. Bağışıklık sistemi ağırlıklanmış kimseler. Ağır pnömonisi olan kimseler. Birtakım öbür laboratuvar kıymetlerine de bakıyoruz. Illetin ağır seyrettiğini gösteren laboratuvar bedellerine bakıyoruz. Bunlar varsa hastalar bu koşulda haneye gitmez. Yerkürede yayımlanmış gayrı datalar kıymetlendirilerek devletlerin pratiklerine bakılarak belirlendi. O mevzuda vatandaşların bir telaşı olmasın. Ağır seyretme mümkünlüğü olan hastalar ağır seyrediyor ve hastanede olmaları gerekiyorsa meskenine aslında gönderilmiyor.”

SIHHAT BAKANLIĞINDAN HANEDE KORONAVİRÜS TEDAVİSİ GÖRENLERE TAVSİYELER…

Meskene katiyetle ziyaretçi kabul edilmeyecek. Hastanın teneffüs külfetinin artması akabinde derhal aranacak.

– Hijyenik ortam hem hasta hem de konut halkı için kıymetli olduğundan hasta da mesken halkı da maskeyle dolaşacak. Mümkünse hatsa munfasıl bir oda da tek başına 14 gün boyunca kalacak.

– Ortak kullanılan meydanlar daima çamaşır suyuyla yıkanacak. Hatsanın her kullandığı alan temizlenmeden kullanılması sakıncalı olacak.

– Tertipli beslenme ve egzersiz nispeten değerlidir. Bağışıklığı güçlendiren besinlerle dolu öğünler atlanmadan yapılacak. Balkon, pencere, bahçe ya da teras üzere yerlerde duru hava alınacak. Lakin içtimaî uzaklık teması olmadan.

Yorum Ekle