Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Shlayer, Binlerce macOS Cihazını Riske Attı

Shlayer, Binlerce macOS Cihazını Riske Attı

macOS, hacker’ların saldırısına Windows kadar uğramasa da, külliyen inançta değil. Kaspersky’nin yeni bir araştırması, macOS’ta 2019’da en yaygın olan tehdidin Shlayer olduğunu ortaya çıkardı.

Zararlı, kullanıcıların cihazlarına reklam yazılımı (adware) yükleyerek kullanıcıların tarayıcısı sorgularını topluyor, akabinde arama sonuçlarını değiştirerek daha ziyade reklam iletisi görüntülüyor. Kaspersky’ye nazaran geçen sene ocak ve kasım ayları arasında Shlayer tarafından gerçekleştirilen hücumlar, birinci tüm macOS tehditleri tarafından yapılan hücumlar arasında yüzde 29,28 oranındaydı. Üstelik birinci ondaki tehditlerin neredeyse tamamı, bu zararlı tarafından yüklenen reklam yazılımlarından kaynaklanıyordu.

Shlayer, birtakım siteleri tarafından para kazanmak için kullanılıyor. Şu an 1.000’in üzerinde web sitesinin zararlıyı dağıttığı biliniyor. Zararlı, çoğunlukla bir TV dizisini yahut spor müsabakasını aradığında, düzmece bir Flash güncellemesi olarak önünüze çıkıyor. Bazen YouTube üzere tanınan sitelerden de uydurma güncelleme sahifelerine yönlendirilebiliyorsunuz.

Kaspersky, Shlayer’ın kurbanı olmamanız için programları ve güncellemeleri yalnızca emniyetli menşelerden yüklemenizi, içerik izlediğiniz siteleri dikkatle araştırmanızı ve bir güvenlik yazılımı yüklemenizi öneriyor.

Yorum Ekle