Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sharkoon RGB Flow incelemesi Sharkoon RGB Flow İnceleme

Sharkoon RGB Flow incelemesi Sharkoon RGB Flow İnceleme

 • RGB akış ışıklandırma
 • Temperli cam panel
 • Geniş iç hacim
 • aRGB desteği
 • Sessiz çalışması
 • SSD yerleşimleri
 • Üst ve ön panelde manyetik toz filtresi
 • Cam panel vidalama tercihi
 • Kablo idaresi daha geniş olabilirdi
 • PCI braketleri
 • 1 dahili fan

Sharkoon markası, sanıyoruz artık pek yabancı gelmiyordur. Daha evvel de gerek bilgisayar kasası gerek güç kaynağı ile incelediğimiz Sharkoon eserleri arasına bu defa de RGB Flow ismindeki kasası katılıyor.

Bilhassa ucuz ve orta fiyatlı kasalar arasında mekan alan, bu manada çok geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Sharkoon RGB Flow, temperli cam yan panelli makul seviyeli ATX kasalardan biri oluyor. Ön taraftan geriye gerçek uzayan LED şeriti ile dikkat cazip de görünüyor.

Evet, buz dağının görünen kısmı bu halde, pekala, görünmeyen kısmında neler var? Artık incelemeye başlayalım.

Kablolama ve Cam Panel

Evet, Sharkoon RGB Flow’u kutusundan çıkartıp içine sistemimizi topladık.

Çabucak baştan söyleyeceğimiz 2 mevzu var:

Bunlardan birincisi, kasanın kablolaması biraz sıkıntı, birtakım noktalar için çok çokça konum yok ve bu nedenle sistemi toplarken şayet kusursuz görünen bir kasa istiyorsanız, biraz uğraşmanız gerekecek.

Süratlice bahsedeceğimiz 2. husus ise temperli cam panel olacak. Temperli cam kullanılmış olması bu klasman için pek hoş, ama cam panelin bir kısmı iç yüzeyden yapışkan yardımıyla tutturulmuş, art tarafta da vida yardımıyla sabitleniyor. Ama bu pek itimat verici değil. Çünkü bu vidaları ne kadar sıkarsak sıkalım, cam panel pek çok sefer bölgeye düştü. Bu da kuşkusuz tehlike yaratıyor. Tahminen bize incelememiz için gelen modelden kaynaklı bir günahtır, açıkçası bilemiyoruz. O nedenle denetim etmenizi öneririz.

Evet, süratlice baştan bahsettiğimiz bu 2 nokta, açıkçası buzdağının görünmeyen kısmı olarak da nitelendirebileceğimiz kasayla ilgili bizim canımızı en sıkan yanları oldu. Bunları açıklığa kavuşturduktan sonra artık şimdi kasanın öbür özelliklerine geçebiliriz.

RGB Işıklandırma ve Fan Yerleşimi

Dediğimiz üzere RGB Flow, ismini RGB ışıklandırmadan alan bir model oluyor. Daha akıllıcası, bu modelde RGB akış biçiminde önümüze çıkan RGB aydınlatma, kasanın ön yüzünden aşağı hakikat inen ve yan tarafından geriye yanlışsız uzayan bir şerit halinde konum alıyor. Dizayn açısından şık bulduk, ne çokça göz alıcı, ne çokça sade. Bizce çok istikrarlı ve kibar bir RGB tercihi olmuş.

Dilerseniz kasanın gerisine başkaca RGB destekli bir egzoz fanı da takabilirsiniz. Nokta alan aRGB denetleyicisi ile birlikte böylelikle kasanın iç yüzeyindeki canlılığı arttırmak elinizde. Bu arada kasanın ardında halihazırda bir egzoz fanı yok, onu da söyleyelim. Bu kategoride kimi modellerde geride fan konum alırken, kimilerinde ise yok. Kendiniz edinmeniz gerekiyor.

Öte yandan Sharkoon RGB Flow’un bizce eksik yanlarından bir başkası daha, kasanın ön tarafında da yalnızca tek fanın mahal alması. Misal fiyatlı modellere baktığımızda, 4 dahili fanlı, 3 dahili fanlı modeller görüyoruz. Sharkoon RGB Flow’da ise 1 dahili fan taraf alıyor.

Ama bunun yanı sıra çok sayıda fan meydanı mevcut. Gerideki egzoz fanının yanı sıra ön tarafta 120 mm’den 3 slot, üst kısımda da 120 mm yahut 140 mm‘den 2 slota mekan açılmış. Bu kısımlara fan takviyesi yapabilirsiniz. Üst ve ön sahalarda manyetik toz tutucunun kullanılması da içeriye toz girişini önlemek ismine hoş bir detay oluyor.

Sharkoon RGB Flow İç Tasarım ve Özellikleri

Sharkoon RGB Flow, ATX form faktöründe bir kasa. Bu nedenle ATX’in yanı sıra mini-ITX ve micro-ATX anakartlarına da içinde mekan verebiliyorsunuz. Biz kasanın içine Asus Prime Z390-A anakartımızı taktık. Üzerinde rastgele bir hava soğutmalı fan kullanmak mekanına, su radyatörü tercih ettik. Su radyatörünü de kasanın üst kısmına konumlandırdık. Fakat bu kasada hava soğutma kullanacaklara, 15,7 cm yüksekliğine kadar CPU soğutucusu yerleştirebileceklerini de söyleyelim.

Tekrar sistemimize dönecek olursak, ekran kartı olarak Asus ROG Strix Radeon RX 5700XT O8G Gaming‘e mekan verdik. 35 cm’ye kadar ekran kartlarına taraf bulabiliyorsunuz kasa içinde. Lakin ekran kartını takabilmeniz için gerideki PCI braketlerini kırmanız gerekiyor. Bu da mekanını değiştirdiğiniz ekran kartının gerisinde boşluklar bırakmasına ve slotların eğilmesine sebep oluyor. Elbette bu fiyat segmentinde bolca bu sistemi kullanan kasa ile müsabakamız mümkün. Fakat fiyatı biraz daha yukarı çekerseniz vidalı modelleri de görebiliyorsunuz, bunu da belirtelim.

Güç kaynağına  geldiğimizde, kasanın alt kısmına yerleştireceğiniz güç kaynağı uzunluğu da maksimum 21,5 cm boyutunda olmalı. Biz de burada yeniden Sharkoon’un daha evvel incelediğimiz SilentStorm CoolZero güç kaynağını kullandık.

Bu arada biz kasada rastgele bir HDD kullanmadık, fakat kasanın alt kısmında 2 adet disk çekmecesi nokta alıyor. Öte yandan SSD için de yekun 6 alan mevcut. Bunlardan 2’si kasanın iç yüzünde tabanda, sair ikisi de anakartın yanında taraf alıyor. Biz de buraya RGB destekli bir SSD olan HyperX Fury RGB’ye konum verdik.

CHIP Test Sistemi

 • İşlemci: Intel Core i9-9900K
 • İşlemci Fanı: Dark AquaForce W240 Water Cooling
 • Anakart: Asus Prime Z390-A
 • Bellek: HyperX Predator DDR4 RGB 3200 MHz 2×8 GB
 • Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
 • Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
 • Ekran Kartı: Asus ROG Strix Radeon RX 5700 XT O8G Gaming
 • Güç Kaynağı: Sharkoon SilentStorm CoolZero
 • Monitör: Asus ROG Strix XG32VQR
 • Kasa: Sharkoon RGB Flow
 • Klavye: Asus ROG Claymore Core
 • Mouse: Asus ROG Gladius II
 • Kulaklık: Asus ROG Delta

Sharkoon RGB Flow Performans Notları

Evet, kasanın konseyimi da bu biçimde. Artık kasanın ısı ve ses kıymetlerinden bahsedelim. Dediğimiz üzere Sharkoon RGB Flow, halihazırda tek fan ile geliyor ve bu da kasanın biraz ortalamanın üzerinde ısı üretmesine sebep oluyor. Mahsusen Blender testinde bunu gösteren RGB Flow, kasa içi sıcaklığıyla 30 noktalarda seyrediyor. Tıpkı senaryo oyun performansı için de muteber. Kasa içi sıcaklığı 30 – 35 kademeler arasında dolanıyor. Lakin dediğimiz üzere bunu takviye yapacağınız 1 – 2 fanla çözebilirsiniz.

Doğal kasanın içinde dahili 1 fan bulunması, sese de kuşkusuz olumlu tesirde bulunuyor. RGB Flow, testi ölçümünde 40 dB’nin altında ses üretirken, tekrar oyunda da durum pek değişmedi.

Özetle

Evet, Sharkoon RGB Flow’u umumî hatlarıyla, özellikleriyle, kurulumuyla inceledik, avantaj ve dezavantajlarından bahsettik. Sonuç kısmında süratlice toparlayacak olursak, RGB ışıklandırması ile hoş görünen, iç hacmini gereğince geniş bulduğumuz ve temperli cam panelin kullanılmış olması, ön tarafta USB ile ses kısayollarının taraf alması, geniş SSD seçeneği bulundurmasıyla fiyat segmenti için ülkü modellerden biri. Ekstra fan takarak kâfi soğutmayı sağlayabilir, tekrar sessiz yapısıyla da şad kalabilirsiniz. Gelgelelim eksikleri de var; bunlardan da geniş ölçüde bahsettik. O nedenle Sharkoon RGB Flow için fiyat/performans noktasında öne çıkan modellerden biri olduğunu söyleyemeyeceğiz, fakat seçeneklerden biri oluyor.

379 TL fiyatla bulabildiğiniz Sharkoon RGB Flow, bu segmentte çok sayıda rakibe sahip. Velev üzerine az bir fiyat farkı ile RGB aydınlatma alanına kırmızı LED içeren Sharkoon TG5 de tercih edilebilir diyebiliriz. Gelgelelim elbette bu noktada tercih sizin olacak.

Kimler Almalı

Giriş – orta segmentte münhasıran RGB destekli bir kasa isteyenler için Sharkoon RGB Flow tercih edilebilecek seçeneklerden biri.

Sharkoon RGB Flow Teknik Özellikleri
Eser Modeli Sharkoon RGB Flow
Eser Çeşidi Kasa
CHIP Online Notu 75
Üretici Sharkoon
Teknik Detaylar
Form Faktor ATX
Genişleme Yuvaları 7 adet
Fan Desteği Ön (120 mm x 3), Art (120 mm x 1), Üst (120 mm x 2)
PSU Uyumluluğu 215 mm
GPU Uyumluluğu 350 mm
CPU Fan Uyumluluğu 157 mm
RGB Aydınlatma Var
Boyutlar 470 x 206 x 482 mm
Yük 6 kg.

Satın Al

Alternatifleri

Sharkoon RGB Flow’a alternatif olarak Sharkoon TG5 yahut biraz daha üst fiyata XPG Invader tercih edilebilir.

Yorum Ekle