Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sezen Aksu’nun yıllardır yaşadığı hastalık! Kolit nedir? Neden olur ve belirtileri nelerdir?

Sezen Aksu’nun yıllardır yaşadığı hastalık! Kolit nedir? Neden olur ve belirtileri nelerdir?

6 Sene evvel kolit marazı nedeniyle operasyon geçiren Sezen Aksu’nun illeti yine nüksetti. Ömür kalitesini düşüren ve önemli bir sindirim illeti olan kolit hakkında merak edilen her şey…

‘Minik Serçe’ lakabıyla tanınan 65 yaşındaki Sezen Aksu, 6 sene evvel Kolit rahatsızlığına yakalandığı için ameliyat olmuştu. Yayınlanan birtakım haberlere nazaran; Geçirdiği operasyonla sıhhati alanına gelen Sezen Aksu’nun rahatsızlığı 6 sene sonra tekrar nüksetti.

“SIKINTI YAŞIYORUM”

Rahatsızlığıyla ilgili konuşan sanatçı Sezen Aksu, “Kolit atakları nedeniyle külfet yaşıyorum” diyerek sevenlerini üzdü.

KOLİT NEDİR? KOLİT ILLETI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Kalın bağırsak iç astarının mikrop kapması sonucu iltihaplanması ile kolit ortaya çıkar. Kolit bağırsakların umumî iltihaplanmasına da denir. Sıklıkla bağırsakların zararlarında oluşur. Gerilim ve depresyon üzere ruhsal hastalıklarında tetiklemesi sonucu bağırsakların fonksiyonlarında azalma ve ayrıştırma özelliği sırasında besin atıklarının içeride kalması ile ortaya çıkar. Bağırsak zarının bu birikintiden iltihap kapması ile yaşanan kolit önemli bir sindirim meselesidir. Hatun ve erkeklerde eşit formda görülen rahatsızlık yaş ortalamasına bakmaksızın yaşanabilir. Münhasıran tetikleyici durumlarla yaşanma riski artar. Yapılan birtakım araştırmalarda ise 25 yaş sonrası yavaşlayan metabolizmanın da tetikleyebileceği mütehassıslar tarafından vurgulanıyor. Sıhhatsiz beslenme, çokça nikotin ve kafein unsurları tüketimi de kolitin yaşanmasına sebebiyet verir. 

SERTAP ERENER’İN YILLARDIR YAŞADIĞI HASTALIK!

Sertap Erener, konser sırasından hayranları ile dertleştiği sırada kolit illetine yakalandığını ve yıllardır bu illetle uğraş ettiğini söylemişti. Amerika’da tedavi olan Erener şuan kalın bağırsağının olmadığını açıkladı. Yıllardır illetin geçmediğini ve bu iltihaplanmanın mütemadi nüksettiğini belirtti. Bundan muzdarip olan müzikçi ince bağırsakla yaşadığını ve hayat kalitesini olumsuz etkilediğine dair açıklamalarda bulundu. 

KOLİT NEDEN OLUR?

Besinlerin katı likit ayrıştırması kalın bağırsak ve bağırsak kolonlarından makbul buradaki kasların hareketlenmesi ile dışkılama ya da idrar sonrası vazife tamamlanır. Fakat besinlerin içerdikleri hususlar ve kimilerinde da kalıtımsal olarak bu kolonlar kasılmadığın da insanda kabızlık ya da ishal sorunu ortaya çıkar. Kolite illetine bağırsak bakterileri ve kolon virüsleri neden olabilir. Tıpkı hengamda kan içerisindeki bakteriler, gerilim, depresyon, ilaçlar, genetik yatkınlık ve çevresel etmenlerin yanı sıra klozet üzere ortamlarda kolit illetine sebebiyet verir. Bu rahatsızlık bağırsaklardan yemek borusuna kadar olan bütün organların kısa müddet de ağır deformasyonlar almasına neden olur. 

KOLİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En sık belirtisi kabızlık ve ishal 

Şiddetli karın ağrısı

Ani değişen vücut ısısına bağlı terleme ya da titreme 

Cildin deforme olması ve dökülmesi

Göz içi ve muhitinde iltihaplanma ve ödem birikimi

İştahsızlığa bağlı kilo kaybı üzere belirtilerle kendini gösterir.

KOLİTİN ILMÎ VE BİTKİSEL TEDAVİ USULÜ

Birçok yolla ortaya çıktığından birçok çeşidi vardır. Kan ve dışkı tahlili yapılır. Vücudun vitaminleri emilimine bakılır. Vücut yüksek ölçüde vitamin ve mineral kaybetmişse kolit illeti için dışkılamaya bakılır burada vücudun emmesi gereken vitaminlere rastlandığında tabip buna nazaran tedavi usulü geliştirir. Birebir vakitte bitkisel tedavi metodu de olan bu hastalık için antioksidan bakımından yüksek olan besinler tüketilmelidir. Probiyotik yoğurt, mercimek, meyve ve yeşillikler tesirli olan besinlerdir. 

ZERDEÇAL

Hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilen zerdeçal, kolin tedavisinde tesirli olan en uygun doğal besindir. Bağırsak sorunu yaşayanlar kompetan denetiminde gün içerisinde bu besinin çayını tüketebilir.

ALOE VERA JELİ

 Aloe vera bitkisinin dış kabuğunu soyduktan sonra içindeki jeli çıkarınız. Bu jeli bir bardak ılık suyla karıştırın ve tüketin. Belirtiler geçene kadar hazırladığınız bu karışımı günde 2 bardak tüketebilirsiniz.

LAHANA TURŞUSU

Mesken prodüksiyonu olan lahana turşusu tam bir probiyotik tesir gösterir. Doğal yollarla hazırlanan bu turşu sindirimdeki deforme olmuş hücrelerin eski sıhhatlerine kavuşmalarını sağlar. Bağırsak florasını artırır. Başkaca içerdiği yararlı asidikler bağırsaklarda besin atıklarının birikmesini önler. Bu yüzden bilirkişiler tertipli tüketilmesini önerir.

PATATES SUYU

Patates içinde bulunduğu alkali hususu sıradan tüketildiğinde vücuda bir tesirde bulunmaz. Gelgelelim kaynadığında bu husus ısı ile harekete makbul. Bu da kaynadığı sudaki alkali hususunu yükseltir. Su mideyi ve bağırsakları derinlemesine temizler. Başkaca unsur bağırsaklarda gaz birikmesinin de önüne makbul. Yani kolite neden olacak tüm durumları ortadan kaldırır. 

Yorum Ekle