Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
SEO Nedir? Genel SEO Kuralları Nelerdir?

SEO Nedir? Genel SEO Kuralları Nelerdir?

Web sitelerine ilgisi bulunanların sıklıkla duydukları, kimisi sahibi olurken kimisinin hakkında bilgi sahibi olmadığı SEO nedir? Genel SEO kuralları nelerdir?

SEO Nedir?

SEO klasik bir tabirle motoru optimizasyonu olsa da, daha anlaşılır ve net bir ifadeyle SEO nedir? Sorusuna cevap verelim.

SEO bir web sitesinin, motorlarının arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan iyileştirme çalışmalarıdır diyerek, SEO nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Yapılan bu çalışmalar, Google algoritmalarına yönelik yapılıyor olsa da Google beklentilerini tam olarak açıklamamakta sadece farklı ipuçları vermektedir. Zira 150’nin üzerinde SEO kriterinin varlığı bilinmektedir. Yani web sitesini Google beklentilerine uygun hale getirerek, sonuçlarında web sitesi ve sayfalarının daha üst sıralara çıkmasının hedeflenmesi işlemidir. Aşağıda, SEO çalışmalarında en yaygın bilinen ve kullanılan yöntemlerden bazıları bulunmaktadır. Bu çalışmaları yapmak, web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına katkı sağlamaktadır.

Kuvvetli bir şekilde SEO çalışması yapan ve yeterli bilgiye sahip olanlar, web sitelerinin motoru sonuçlarında ilk sayfada yer almasını sağlayabilmektedir.

Genel SEO Kuralları Nelerdir?

İçerik: Web sitesinde yayınlanacak görsel ve yazılı içerikler, SEO bakımından en önemli kriter olmaktadır. Yazılan içeriklerin başka sitelerden kopya olmaması, +300 kelimeden oluşması, ilgili anahtar kelimenin içeriğin ilgili yerlerinde geçmesi gibi, kendi içerisinde 10’un üzerinde kriter barındırmaktadır.

Güncellik: Yayınlanan içeriklerin günlük sık ve düzenli olması da, Google gözünde web sitesini değerli kılan bir çalışmadır. 3 günde bir defa içerik girmek ile günde 3 içerik yayınlamak arasında, tartışılmaz büyük bir fark bulunmaktadır. Bugün büyük web sitelerine baktığımızda, her gün +20 içerik yayınladıklarını görebiliriz.

Hosting: Web sitelerinin sürekli açık kalmasını, içeriklerin kaydedilmesini ve sitelerin barındırılmasını sağlayan hosting hizmetinin kaliteli olması gerekmektedir.

Mobil Uyum: Web sitelerinin mobil cihazlarla uyumlu olması, son yılların en önemli SEO kriterleri arasında yer almaktadır. Günümüzde internet kullanımının %50’ye yakınının mobil cihazlarla yapıldığını düşündüğümüz de, zaten olması kullanıcı açısından da çok faydalı olan bir özelliktir.

Site Hızı: Daha önceden de önemli olduğu gibi son iki yıl önemini daha fazla artıran site hızı, SEO açısından olmazsa olmaz genel SEO özellikleri arasında yer almaktadır. Site hızının yüksek olması kullanıcının hemen çıkmasını engelleyerek, web sitesine ekstra bir katkı sağlamaktadır.

Backlink: Web sitesiyle aynı ya da benzer konuda olan güçlü web sitelerinin, SEO çalışması yapılan web sitesinin linkini paylaşmasıdır diyebiliriz. Yani bir nevi ilgili site çalışma yapılan siteye atıfta bulunarak, faydalanılacak bir site olduğunu işaret etmesidir.

Site İçi Linklemeler: Site içerisinde içerikler arasında yapılacak linklemeler, Google botlarına muazzam ipuçları verdiği için oldukça önemlidir. Konuların ne ile alakalı olduğunun tam olarak anlaşılmasını sağlaması nedeniyle önemlidir.

Tema ve Site özgünlüğü: Web sitesinde kullanılan temanın ve site genelinin, özgün olması SEO çalışmalarına katkı sunmaktadır.

Domain: Alan adı da diyebileceğimiz domain, web sitesinin isim kısmıdır. Kullanılan domainin sitenin ana kelimesini içeriyor olması, SEO çalışmaları için önemli bir avantajdır. Aynı zamanda domainin .com uzantısına sahip ve yaşlı bir domain olmasının faydası oldukça fazladır.

Bunlara benzer farklı birçok detay, SEO çalışmalarının kapsamlı olarak temelini oluşturmaktadır. SEO nedir? Genel SEO kuralları nelerdir? Sorularına uzman cevabı verdik. Web sitemizde, merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Yorum Ekle