Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Sensormatic’ten Türkiye’de Bir İlk!

Sensormatic’ten Türkiye’de Bir İlk!

Güvenlik teknolojileri ortamında, kollara ve gereksinimlere yönelik geliştirdiği tahlillerle öne çıkan Sensormatic mühendisleri hem AVM idarelerinin hem de ziyaretçilerin güvenlik gereksinimine yanıt verecek yeni bir tahlil geliştirdi.  Gelişmiş teknolojiye sahip güvenlik donanımları ve akıllı yazılımlar ile yeni nesil güvenlik sistemlerini Türkiye’de başarılı bir biçimde uygulayan şirket, alışveriş merkezlerinin güvenliğe gereksinim duyulan her noktasına kurulabilen ‘Acil Durum ve Müşavere Kiosk’u’ ile güvenliğin yanı sıra AVM ziyaretçilerinin haber edinme muhtaçlığını da karşılıyor.

Hem müşavere hem de güvenlik

Sensormatic’in Teknoloji Idaresinden sorumlu yöneticisi Dr. Serdar İnce, sistemin nasıl çalıştığını şöyle anlattı: “Kiosk’un üzerinde biri müşavere başkası güvenlik olmak üzere iki tuş bulunuyor. Diyelim ki, AVM ziyaretçisinin güvenlik telaşı var. Kiosk üzerindeki ilgili düğmeye basıyor.  AVM’nin güvenlik sürecine nazaran, Securitas İzleme ya da AVM’lerin Güvenlik İzleme Kısmı’nda çalışan güvenlik hizmetlisi anında bu çağrıyı alıyor. Akabinde iki taraflı sesli görüşme başlıyor. Eş vakitli olarak güvenlik hizmetlisi çağrıyı başlatan kimseyi kiosk üzerindeki kameradan görebiliyor. Husus anlaşıldıktan sonra, ilgili senaryoya nazaran AVM’de konum alan güvenlik hizmetlisi derhal hadise konumuna intikal ediyor. Gerekiyorsa çabucak polis ya da ambulans çağrılıyor. Yangın varsa çabucak yangınla ilgili tedbirler alınıyor. Sorun çözülünce de sistem kapatılıyor.”

Bununla birlikte AVM ziyaretçisinin AVM ile ilgili ihiyaçları ya da soruları olduğunda da yeniden bu kiosk’ta taraf alan ‘danışma’ tuşuna basarak ilgili alanlardan laflı olarak malumat alabiliyor, sorusuna karşılık bulabiliyor.

Sanal Devriye ile Mağaza takibi

Türkiye’de birinci sefer Sensormatic tarafından hayata geçirilen bu tahlil, üzerinde mekan alan hareketli kamera ile AVM içinde ve mağaza önlerinde olup biteni denetim edebiliyor. Acil durum, mağaza açılma ve kapanma saatleri, mağaza dışındaki kuşkulu şahıs takibi üzere muhtaçlıklar halinde mağaza bazında da hizmet verebiliyor. ‘Sanal Devriye’ ismi da verilen tahlil, ortamı denetim altına alıyor ve böylelikle güvenlik hizmetlisinin hususa en akıllıca halde müdahale etmesini sağlıyor

Kalabalık ortamlar için sağlam ve süratli ulaşılabilen bir tahlil

Kiosk, alışveriş merkezlerinin yanı sıra üniversite kampüsleri, kent hastaneleri, havalimanları üzere ağır insan trafiğine sahip her ortamda güvenlik ve müracaat emelli kullanılabilecek.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle