Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Şeker marazının çeşitleri nelerdir? Umum şeker(diyabet) illeti belirtileri nedir?

Şeker marazının çeşitleri nelerdir? Umum şeker(diyabet) illeti belirtileri nedir?

Sinsi ilerleyen illetlerden biri olan diyabet yani şeker marazı günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalık birçok sebepten dolayı ortaya çıkar. Evet şeker marazının çeşitleri nelerdir? Umumî şeker illetinin belirtileri nelerdir? Şeker marazı önlenebilir mi? Şeker hastaları hangi besinleri tüketmeli? Şeker marazını önleyen doğal bir karışım var mıdır? Haberin detayında şeker illetine dair tüm bu soruların karşılıklarını bulabilirsiniz.

Pankreas isimli salgı bezinin kana kâfi ölçüde insülin hormonu üretememesi ya da üretilen hormonun kâfi aşamada kullanılmaması sonucu yaşanan hastalık sürecine diyabet denir. Midenin art kısmında bulunan pankreas organı besinler aracılığıyla alınan unsurları ayırarak kana insülin hormonu salgılanır. Bu süreç çok yapıldığında karaciğerin yağlanmasına sebebiyet verir. 2012’de yapılan istatistiksel done çalışmalarında şeker yani diyabet marazının 1.5 milyon kişinin vefatının direkt sebebi olarak gözlemlenmiştir. Diyabet kandaki insülin bedellerinin yükselmesi ya da azalmasıyla ortaya çıkar. Birebir devranda olağan olarak idrarda görülmeyen şeker olağanın üstüne çıktığından burada bile görülür. İki çeşit diyabet vardır. Bunlardan biri Tip 1 gayrısı Tip 2’dir. 

ŞEKER ILLETININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hem çevresel hem de genetik olarak ortaya çıkan şeker hastalığı Tip 1ve Tip 2 olarak iki çeşidi vardır.  Tip 1’e genetik faktörlerin yanı sıra  kan şekerinin düzenlenmesinde vazife alan insülin hormonunu üretimi yapan pankreas organına zarar veren virüsler ve savunma sisteminin güçsüzleşmesi de illete sebep olan faktörlerdir. Yaygın olarak görülen Tip 2’ye ise ölçüsüz kilo, ilerleyen yaş, gerilim, hareketsizlik konut gebelik sırasında aniden değişen hormonsal faktörler neden olur. Kanda bulunan şekerli hücrelerin insilün hormonunu dengelemede pasifleşmesi ile ortaya çıkar. Kandaki insülin yükseldikçe birtakım komplikasyonlara da neden olur. Böbrek yetmezliği, görme kaybı, kalp buhranı, felç ve bacak ampütasyonu üzere durumlar bu komplikasyonlar arasında taraf alır.

UMUM ŞEKER(DİYABET) ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nedensiz başlayan kilo kaybı,

Sık sık idrara çıkmaya bağlı ortaya çıkan uyku bozukluğu,

Mütemadi yemek yeme isteği olmasına karşın yorgun hissetmek,

ısısında ani düşme ve yükselmeye bağlı ağzı kuruluğu,

Aniden gelişen görme kayıpları,

El ve ayak parmak uçlarında karıncalanma,

hareketleri sırasında ağrı hissetme,

– Ağızda uyuşma motor hareketlerinde kısıtlanma, 

Kalp ritim bozukluğu, panik atak ve kalp çarpıntısı olmamasına karşın kalbin süratli atması üzere belirtiler diyabet marazının habercisi olabilir.

ŞEKER ILLETININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Açken yapılan kan ve idrar testi ile şeker ölçümüne bakılır. Burada şeker mümkün gerekenin üstünde seyrediyorsa eksper ilaç ve diyet tedavisi uygular. Karbonhidratlı besinler şeker orantısının olumsuz etkilediğinden bilirkişiler öncelikle bu besinlerin azaltımasını öneriyor. Tıpkı hengamda şeker marazı ve tedavisi sürecinde vücutta birtakım sıhhat problemlerine yeri hazırlayabilir. Bu yüzden eksper hastanın nizamlı denetimlere gelmesi gerektiğini vurguluyor. 

ŞEKER HASTALARI HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİ?

Şeker illeti farklı komplikasyonlara neden olur. Örneğin kalp ve damar tıkanıklığı bu illetler arasında mekan alır. Bunların önüne geçmek için mahsusen -3 yağ asitleri düzgün gelir. Bu yüzden bilirkişiler şeker hastalarına balık tüketimini tavsiye eder.

Tıkanan damarlar beğenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Berbat kolesterol seviyesini düşürmede tesirli besin ise zeytinyağıdır. 

İnsülin direncini artırmada tesirli olan üzüm çekirdeği ve yeşil çay nizamlı tüketilmesi tavsiye edilir. 

İnsülin salgılanması için kanın sulanması gerekir. Bunun içinde tesirli olan domates suyudur. Fakat domates suyunun taze sıkılması gerekir.

Birebir devirde şeker hastalarının yoğurt, süt ve peynir üzere besinleri yağsız tüketilmesi tercih edilmelidir.

Ayrıyeten lifli besinlerde vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak kandaki şeker seviyesini denetim eder. 

EVET RAMAZAN AYINI ŞEKER HASTALARI NASIL GEÇİRMELİ?

Ramazan ayında şeker hastalarının bilirkişi hekimlere danışarak oruç tutmaları gerekiyor. Aşaması olan şeker hastaları bu bahiste dikkat etmesinde yarar var. Aksi halde uzun müddetli açlık ve susuzluğa bağlı önemli marazlar ortaya çıkabilir. Başkaca şeker marazının şiddeti artabilir. Oruç tutacak olan diyabet yani şeker hastaları da bilirkişilerin önerdiği besinleri tüketmesi gerekir. Ramazan ayında şeker hastaları neler yapmalı, nasıl beslenmelidir? Sizler için bu sorunun cevabı

Yorum Ekle