Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Şeker marazının belirtileri nelerdir? Şeker marazı çeşitleri! Bayramda şeker hastaları..

Şeker marazının belirtileri nelerdir? Şeker marazı çeşitleri! Bayramda şeker hastaları..

Sinsi marazlardan biri olan şeker marazı genetikseldir. Kişinin hayat kalitesini olumsuz etkileyen şeker marazı umumiyetle ileri yaşlarda büsbütün ortaya çıkar. Şeker orantısı yüksek besinlerden uzak durması gereken bu hastalık hakkında merak edilenleri araştırdık. Bilhassa bayramlarda tatlı tüketimi konusunda mütehassıslar şeker hastalarına dair önemli ihtarda bulundu. Şeker marazının belirtileri nelerdir?

Pankreas isimli salgı bezinin kana kâfi ölçüde insülin hormonu üretememesi ya da üretilen hormonun kâfi noktada kullanılmaması sonucu yaşanan hastalık sürecine diyabet denir. Midenin art kısmında bulunan pankreas organı besinler aracılığıyla alınan unsurları ayırarak kana insülin hormonu salgılanır. Bu süreç ölçüsüz yapıldığında karaciğerin yağlanmasına sebebiyet verir. 2012’de yapılan istatistiksel done çalışmalarında şeker yani diyabet marazının 1.5 milyon kişinin vefatının direkt sebebi olarak gözlemlenmiştir. Diyabet kandaki insülin bedellerinin yükselmesi ya da azalmasıyla ortaya çıkar. Tıpkı devranda olağan olarak idrarda görülmeyen şeker sıradanın üstüne çıktığından burada bile görülür. İki çeşit diyabet vardır. Bunlardan biri Tip 1 oburu Tip 2’dir. 

EKSPERLERDEN ŞEKER HASTALARINA ŞERBETLİ TATLI UYARISI!

Bayram günü klasik hanelerde pişirilen baklavalar konusunda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Endokrinoloji ve Metabolizma Illetleri Bilirkişisi Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, şeker hastalarını uyardı. Gönen, şeker hastalarının şerbetli ve çikolatalı besinlerden mutlaka uzak durması gerektiğini belirtti. Gönen “Şekerli yiyecek ve içeceklerden katiyen uzak durulmalı. Beyaz ekmek tüketiminden kaçınılmalı ve daha çok çavdar ve yulaf ekmeği tüketilmeli. Bayram sofralarında değerli konum tutan hamurlu ve şerbetli tatlılardan uzak durulmalı. Kızartma yanına haşlanmış azıklar tercih edilmeli. Diyabet hastalarının konutta kalmaları külliyen hareketsiz olacakları manasına gelmez. Bu süreçte konutta de uygulanabilecek kolay egzersizleri yapabilirler” halinde konuştu. 

ŞEKER ILLETININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hem çevresel hem de genetik olarak ortaya çıkan şeker hastalığı Tip 1ve Tip 2 olarak iki çeşidi vardır.  Tip 1’e genetik faktörlerin yanı sıra  kan şekerinin düzenlenmesinde vazife alan insülin hormonunu üretimi yapan pankreas organına zarar veren virüsler ve vücut savunma sisteminin güçsüzleşmesi de illete sebep olan faktörlerdir. Yaygın olarak görülen Tip 2’ye ise şiddetli kilo, ilerleyen yaş, gerilim, hareketsizlik hane gebelik sırasında aniden değişen hormonsal faktörler neden olur. Kanda bulunan şekerli hücrelerin insilün hormonunu dengelemede pasifleşmesi ile ortaya çıkar. Kandaki insülin yükseldikçe kimi komplikasyonlara da neden olur. Böbrek yetmezliği, görme kaybı, buhranı, felç ve bacak ampütasyonu üzere durumlar bu komplikasyonlar arasında mahal alır.

UMUM ŞEKER(DİYABET) ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nedensiz başlayan kilo kaybı,

Sık sık idrara çıkmaya bağlı ortaya çıkan uyku bozukluğu,

Mütemadi yemek yeme isteği olmasına karşın yorgun hissetmek,

Vücut ısısında ani düşme ve yükselmeye bağlı ağzı kuruluğu,

Aniden gelişen görme kayıpları,

El ve ayak parmak uçlarında karıncalanma,

Vücut hareketleri sırasında ağrı hissetme,

– Ağızda uyuşma motor hareketlerinde kısıtlanma, 

ritim bozukluğu, ve çarpıntısı olmamasına karşın kalbin süratli atması üzere belirtiler diyabet illetinin habercisi olabilir.

ŞEKER ILLETININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Açken yapılan kan ve idrar testi ile şeker ölçümüne bakılır. Burada şeker muhtemel gerekenin üstünde seyrediyorsa eksper ilaç ve diyet tedavisi uygular. Karbonhidratlı besinler şeker orantısının olumsuz etkilediğinden bilirkişiler öncelikle bu besinlerin azaltımasını öneriyor. Birebir devranda şeker illeti ve tedavisi sürecinde vücutta kimi sıhhat meselelerine tabanı hazırlayabilir. Bu yüzden mütehassıs hastanın tertipli denetimlere gelmesi gerektiğini vurguluyor. 

ŞEKER HASTALARI HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİ?

Şeker marazı farklı komplikasyonlara neden olur. Örneğin kalp ve damar tıkanıklığı bu illetler arasında mekan alır. Bunların önüne geçmek için bilhassa omega-3 yağ asitleri düzgün gelir. Bu yüzden eksperler şeker hastalarına balık tüketimini tavsiye eder.

Tıkanan damarlar beğenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Bed kolesterol seviyesini düşürmede tesirli besin ise zeytinyağıdır. 

İnsülin direncini artırmada tesirli olan üzüm çekirdeği ve yeşil çay tertipli tüketilmesi tavsiye edilir. 

İnsülin salgılanması için kanın sulanması gerekir. Bunun içinde tesirli olan domates suyudur. Fakat domates suyunun taze sıkılması gerekir.

Birebir vakitte şeker hastalarının yoğurt, süt ve peynir üzere besinleri yağsız tüketilmesi tercih edilmelidir.

Ayrıyeten lifli besinlerde vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak kandaki şeker seviyesini denetim eder. 

PEKALA RAMAZAN AYINI ŞEKER HASTALARI NASIL GEÇİRMELİ?

Ramazan ayında şeker hastalarının kompetan hekimlere danışarak tutmaları gerekiyor. Raddesi olan şeker hastaları bu hususta dikkat etmesinde yarar var. Aksi halde uzun vadeli açlık ve susuzluğa bağlı önemli marazlar ortaya çıkabilir. Ayrıyeten şeker illetinin şiddeti artabilir. Oruç tutacak olan diyabet yani şeker hastaları da mütehassısların önerdiği besinleri tüketmesi gerekir. Ramazan ayında şeker hastaları neler yapmalı, nasıl beslenmelidir? Sizler için bu sorunun cevabını sorucvp.net editörlerinden Busenur Çalık, Medipol Mega Üniversite Hastanesi Endrokrinoloji bilirkişisi Doç. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı’ya sordu. 

Yorum Ekle