Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Şeftalinin yararları nelerdir? Şeftali çayı ne işe yarar? Haftada bir şeftali suyu içerseniz

Şeftalinin yararları nelerdir? Şeftali çayı ne işe yarar? Haftada bir şeftali suyu içerseniz

Lif bakımından güçlü olan şeftalinin insan sıhhatine birçok yararı vardır. Mahsusen sindirim sistemine yeterli gelen şeftaliye Uzakdoğu memleketlerinde mucize meyve olduğunu söylerler. Evet şeftalinin yararları nelerdir? Şeftali çayı ne işe yarar? Haftada bir şeftali suyu içerseniz ne olur? Sizler için vücudun kuvvetini artıran şeftaliyi araştırdık. Haberin detayında şeftaliye dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Devletimizde en ziyade Bursa’da yetişen şeftali içerdiği vitamin ve mineral bakımından göz sıhhatinde cilde kadar birçok yararı vardır. Meyve suyu ve reçel olarak tüketilen bu besin kaynağı içerdiği yüksek lif de diyet listelerinde birinci sırada konumunu alır. Eksperler şeftalinin olduğu kadar suyununda yararlı olduğunu belirtiyor. Gülgiller ailesine ilişkin olan şeftalinin tüysüzüne nektari denir. İçeriğinde bol likit barındıran şeftali birebir devirde en doğal şekeri içerir. Yaz meyvesi olmasına karşın ilkbaharın Mayıs ayından itibaren tezgahlardaki yanını alır. Eylülün sonuna kadar tüketilir. İçerdiği çekirdek ise tabiattaki en saf yakıt cinsidir. Kuvvet sağlayan şeftali çekirdeği içeriğinde kükürt ve kül barındırır. Yakıldıktan sonra tabiata yenilen mineral ve vitamin olarak döner. Yerküre’de en çok Uzak Şark memleketlerinin hayranlıkla tüketiği bir besindir. çağlarda bu besinin marazlara karşı şifacı olduğuna inanılırmış. Bilhassa hücreleri yenileme özelliği Çin’de gençlik ilacı olarak görülmüştür. Memleketimizde yaz aylarının sonlarına akıllıca reçeli ve kompostosu yapılır.

ŞEFTALİ ÇAYI NE İŞE YARAR?

Güçlü bir lif kaynağı olduğundan bağırsak ve mide için olmazsa olmaz besinlerdendir. Metabolizmayı düzenleyerek bağırsakların muhtaçlığı olan lifi sağlar. Besinlerin kolay kolay ayrışmasını ve enzimlenmesine yardım eder. Diyet yapmak isteyenler için ülkü bir besin olan şeftali umumiyetle çay biçiminde tüketilir. Şeftali, tıpkı vakitte bağışıklık sistemindeki antikorları denetim ederek vücudun aniden ateşlenmesini önler. Başkaca idrar söktürücü özelliği mesane ve böbreklerde taş ve kum oluşumunu önler.

ŞEFTALİNİN YARARLARI NELERDİR?

– C vitamini bakımından güçlü olduğundan kas ve kemik gelişimini destekler.

Yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık ve şişlik üzere mide meselelerinin yaşanmasını azaltır.

Vücuttaki bağımsız radikalleri idrar yolu ile atar. Başkaca güçlü bir idrar söktürücüdür.

Varlıklı likit içeriği böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlar. Vücudun susuz kalmasını önler. Tıpkı vakitte likit kandaki hücreleri ve hadlerin akışını sağlar.

Yapılan araştırmalarda içeriğinde demir barındırdığından kansızlık üzere riskli marazların yaşanma nispetini azaltır. Kilo almadan demir orantısını yükseltir.

En değerli yararı ise yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Uzun müddet tokluk hissi verir. Vücudun güç nispetini yükseltir. Diyet yapmak isteyenler için ülkü bir ara öğündür. Yoğurt ile bir arada tüketildiğinde bağırsaklardaki besin atıklarını ve karaciğerdeki toksinleri temizler. 

HAFTADA BİR ŞEFTALİ SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kornea incelmesini engellemek için haftada bir bardak şeftali suyu içilmesinde yarar var. Şeftali içerdiği beta-karoten unsuru sayesinde gözdeki deforme olmuş hücreleri güçlendirerek uzun yıllar göz sıhhatini korur.

Şeftali vücuttaki demir emilimini arttıran C vitamini bakımından da epeyce zengindir. Adet periyotlarındaki bayanlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda görülen kansızlık demir eksikliğinden ötürü ortaya çıkar. Bilirkişiler bu periyotlarda şeftali suyu tüketilmesi gerektiğini belirtir. 

Güneş, bed beslenme ve çevresel faktörler cildimizi deformasyona uğratır. A ve C vitaminleri bakımından güçlü olan şeftali bu durumun yaşanma riskini ortadan kaldırır. Vücutta cildi olumsuz etkileyen hür radikallerin idrar yolu ile atılmasında yardımcı olan güçlü bir antioksidan tesire sahiptir.

Diüretik unsur sayesinde idrar yoluyla bağırsaklarda biriken toksinleri de atar. Birebir hengamda sindirimi düzenleyerek kilo vermede yarımcı olur.

Fenolik bileşikler bakımından da güçlü olan şeftali istenilmeyen kolesterolü  düşürür birebir devirde içerisindeki antioksidanlar sayesinde damarları temizleyerek kan akışını istikrarlar. Böylelikle ödem ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Yapılan araştırmalarda şeftalinin kolon, akciğer ve ağız kanseri üzere marazlara neden olan tümörlerin oluşumunu azaltığı tespit edilmiştir.

Yorum Ekle