Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Şeftalinin yararları nelerdir? Bağırsak düzenlemesi için şeftali çayı! Şeftali suyu içerseniz..

Şeftalinin yararları nelerdir? Bağırsak düzenlemesi için şeftali çayı! Şeftali suyu içerseniz..

Lif bakımından güçlü olan şeftalinin insan sıhhatine yararı vardır. Mahsusen sindirim sistemine uygun gelen şeftaliye Uzakdoğu devletlerinde mucize meyve olduğunu söylerler. Evet şeftalinin yararları nelerdir? Şeftali çayı ne işe yarar? Haftada bir şeftali suyu içerseniz ne olur? Sizler için vücudun kuvvetini artıran şeftaliyi araştırdık. Haberin detayında şeftaliye dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Devletimizde en ziyade Bursa’da yetişen şeftali içerdiği vitamin ve mineral bakımından göz sıhhatinde cilde kadar yararı vardır. Meyve suyu ve reçel olarak tüketilen bu besin kaynağı içerdiği yüksek lif sayesinde de diyet listelerinde birinci sırada tarafını alır. Bilirkişiler şeftalinin olduğu kadar suyununda yararlı olduğunu belirtiyor. Gülgiller ailesine ilişkin olan şeftalinin tüysüzüne nektari denir. İçeriğinde bol likit barındıran şeftali birebir hengamda en doğal şekeri içerir. Yaz meyvesi olmasına karşın ilkbaharın Mayıs ayından itibaren tezgahlardaki noktasını alır. Eylülün sonuna kadar tüketilir. İçerdiği çekirdek ise tabiattaki en saf yakıt çeşididir. Güç sağlayan şeftali çekirdeği içeriğinde kükürt ve kül barındırır. Yakıldıktan sonra tabiata yenilen mineral ve vitamin olarak döner. Yerküre’de en çok Uzak Şark devletlerinin hayranlıkla tüketiği bir besindir. Eski çağlarda bu besinin marazlara karşı şifacı olduğuna inanılırmış. Münhasıran hücreleri yenileme özelliği sayesinde Çin’de gençlik ilacı olarak görülmüştür. Devletimizde yaz aylarının sonlarına gerçek reçeli ve kompostosu yapılır.

BAĞIRSAK DÜZENLEMESİ İÇİN ŞEFTALİ ÇAYI!

Güçlü bir lif kaynağı olduğundan bağırsak ve mide için olmazsa olmaz besinlerdendir. Metabolizmayı düzenleyerek bağırsakların muhtaçlığı olan lifi sağlar. Besinlerin kolaylıkla ayrışmasını ve enzimlenmesine yardım eder. Diyet yapmak isteyenler için ülkü bir besin olan şeftali umumiyetle çay formunda tüketilir. Şeftali, tıpkı devirde bağışıklık sistemindeki antikorları denetim ederek vücudun aniden ateşlenmesini önler. Ayrıyeten idrar söktürücü özelliği sayesinde mesane ve böbreklerde taş ve kum oluşumunu önler.

ŞEFTALİNİN YARARLARI NELERDİR?

– C vitamini bakımından varlıklı olduğundan kas ve kemik gelişimini destekler.

Yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık ve şişlik üzere mide sıkıntılarının yaşanmasını azaltır.

Vücuttaki özgür radikalleri idrar yolu ile atar. Ayrıyeten güçlü bir idrar söktürücüdür.

Güçlü likit içeriği sayesinde böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlar. Vücudun susuz kalmasını önler. Birebir vakitte likit kandaki hücreleri ve sonların akışını sağlar.

Yapılan araştırmalarda içeriğinde demir barındırdığından kansızlık üzere riskli illetlerin yaşanma orantısını azaltır. Kilo almadan demir orantısını yükseltir.

En değerli yararı ise yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Uzun mühlet tokluk hissi verir. Vücudun güç nispetini yükseltir. Diyet yapmak isteyenler için ülkü bir ara öğündür. Yoğurt ile birlikte tüketildiğinde bağırsaklardaki besin atıklarını ve karaciğerdeki toksinleri temizler. 

HAFTADA BİR ŞEFTALİ SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kornea incelmesini engellemek için haftada bir bardak şeftali suyu içilmesinde yarar var. Şeftali içerdiği beta-karoten hususu sayesinde gözdeki deforme olmuş hücreleri güçlendirerek uzun yıllar göz sıhhatini korur.

Şeftali vücuttaki demir emilimini arttıran C vitamini bakımından da hayli zengindir. Adet devirlerindeki hatunlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda görülen kansızlık demir eksikliğinden ötürü ortaya çıkar. Bilirkişiler bu periyotlarda şeftali suyu tüketilmesi gerektiğini belirtir. 

Güneş, makûs beslenme ve çevresel faktörler cildimizi deformasyona uğratır. A ve C vitaminleri bakımından varlıklı olan şeftali bu durumun yaşanma riskini ortadan kaldırır. Vücutta cildi olumsuz etkileyen muaf radikallerin idrar yolu ile atılmasında yardımcı olan güçlü bir antioksidan tesire sahiptir.

Diüretik husus sayesinde idrar yoluyla bağırsaklarda biriken toksinleri de atar. Tıpkı devirde sindirimi düzenleyerek kilo vermede yarımcı olur.

Fenolik bileşikler bakımından da güçlü olan şeftali beğenilmeyen kolesterolü  düşürür tıpkı vakitte içerisindeki antioksidanlar sayesinde damarları temizleyerek kan akışını istikrarlar. Böylelikle ödem ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Yapılan araştırmalarda şeftalinin kolon, akciğer ve ağız kanseri üzere marazlara neden olan tümörlerin oluşumunu azaltığı edilmiştir.

Yorum Ekle