Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Sedef illeti nedir? Sedef marazı bulaşıcı mıdır? Sedef marazı belirtileri nelerdir?

Sedef illeti nedir? Sedef marazı bulaşıcı mıdır? Sedef marazı belirtileri nelerdir?

Sedef önemli bir deri illetidir. Genetik ya da çevresel faktörlerden asıllı ortaya çıkar. Birtakım kimselerde yıllarca süren sedef illeti kimilerinde ise birkaç yıla makbul. Derideki lezyonların hasar alması ile ortaya çıkan sedef hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizler için derledik. Evet sedef illeti nedir? Sedef illeti bulaşıcı mıdır? Sedef illeti belirtileri nelerdir? Haberin detayında sorularının karşılığını bulabilirsiniz.

Meyyit hücrelerin bir araya gelmesiyle renginden farklı bir tonda ortaya çıkan sıhhat derdine sedef marazı denir. Genetik olan bu hastalık ana ve pederden evlada geçebilir. Birebir devirde psikolojik rahatsızlıklar ya da bağışıklık sisteminin zayıflaması üzere durumlardan sonra da görülebilir. Kimi eksperler kandaki beyaz hücrelerin orantısının artmasını da bu marazın ortaya çıkmasına neden olabileceğini vurguluyor. Lakin bu marazın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Başkaca sedef illeti rastgele bir virüs ve enfeksiyondan kaynaklanmadığı için bulaşıcı değildir. Dört çeşit sedef illeti vardır; 

En sık karşılaşılan sedef illeti plak tipi olandır. Bu hastalık umumiyetle dirsek ve dizlerde görülen kızarıklık, pullarla oluşur.

Çoklukla derinin katlanma yerlerinde görülen çeşide karşıt sedef denir. Bazen imajı nedeniyle egzama ile karıştırılır.

Ciltteki likit dengesizliği ile ortaya çıkan eritrodermik sedef kızarıklık ve deri dökülmesi belirtileri ile kendini gösterir. En nadir görülen çeşittir.

Çocuklarda sıklıkla rastlanan damla tipi sedef, tüm vücuda yayılabilir.

SEDEF MARAZININ NEDENLERİ NELERDİR?

Sinirsel bozukluklardan ortaya çıkan ruhsal rahatsızlıklar 

Vücutta önemli ölçüde ortaya çıkan D vitamini

– Bademcik ve idrar yolu iltihabı

Dişlerin enfeksiyon kapması

Deri yolunun kaşıntı ile hasar alması

Kronik ilaçların yan tesirleri

Daha evvelce ortaya çıkan meseleleri de sedefe yer hazırlar.

SEDEF ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun her konumunda al leke yahut beyaz pul üzere haller

Cildin yüksek nispette tahriş olması

Tırnaklarda kalınlaşma, deri döküntüsü, çatlaması ve kaşınması 

Nadiren de olsa eklem ve kemiklerde görülen tutulma

SEDEF HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Güneş ve lekeleri azaltıcı özelliği vardır. Bunun nedeni ise D vitamini eksikliğinin giderildiği için lekeler düzgünleşme gösterebilir. Deniz suyunda da bulunan çözücü mineraller lekelerin giderilmesini destekler.

Kış aylarında yaşanan deri kuruluğuna karşı tedbirler alınmalıdır. Zira kuru sedef marazını tetikleyen ve artıran değerli bir faktördür. Bunun için su kimi yüksek olan kremler kullanılmalıdır.

Sistemli banyo yapmak lekelerin şiddetini yatıştırır.

Gerilim ve depresyon üzere marazların yaşanmaması için kendinizi memnun hissettirecek yönelmeler yapılması gerekir.

DR. FERİDUN KUNAK’TAN SEDEF ILLETINE DOĞAL ÇÖZÜM!

SEDEF MARAZININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Tanısı güç bir hastalıktır. Deriden alınan kesimlerle lekelerin sedef olup olmadığı teşhis edilir. Sedef illeti kimi hastalarda yalnızca bir nahiyede ortaya çıkarken birtakım hastalarda tüm vücudu kaplar. Dermotologlar bu duruma nazaran tedavi tekniği uygular. Zira tüm vücuda yayılmış sedef, ilerleyen vakitlerde hastanın bağışıklığını büsbütün çökerterek, kemik iltihaplanmasına neden olur. İlaç tedavisi olan bu hastalık külliyen yok olmaz. Nükseden sedef illeti için mütehassıslar hastalara kaşıntı ve dökülmeye karşı krem verir.

Yorum Ekle