Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
“Satya Nadella, Çok Bilmişleri Şirketten Göndermiyor”

“Satya Nadella, Çok Bilmişleri Şirketten Göndermiyor”

Windows 10’un son büyük güncellemeleri, önemli meseleler yaşıyor ve getirdiği onarım sayısınca şeyi bozuyor. Artık ise eski bir Microsoft çalışanı, şirket içinde bulunan eski çalışanlardan ve CEO Satya Nadella’nın idare kabiliyetinden yakındı.

Microsoft’ta çalışan kıymetli isimlerden mühendis James Whittaker, kaleme aldığı uzunca bir blog gönderisinde kariyerinde Microsoft’un “üç farklı sürümünü” gördüğünü, bunlardan her birinin “ilham verici ve trajik olarak kendine has bir biçimde kusurlu” olduğunu söyledi. Bu üç sürüm, şirketi yöneten son üç CEO olan Bill Gates, Steve Ballmer ve Satya Nadella’ya karşılık geliyor.

Whittaker, Nadella’nın Microsoft’ta kimi yararlı değişiklikler yaptığını, ama “Microsoft’un zehirli idare stili altında şahlanan insanlardan” şirketi kurtaramadığını söylüyor. Whittaker’a nazaran Nadella, Gates ve Ballmer’ın sıkıntılı idare formunu taklit ediyor.

Whittaker, Gates ve Ballmer’ın her mevzuda, şeyi biliyor üzere davrandığını, etrafında bu davranışları taklit eden başkanlar oluşturduğunu söylüyor. Eski çalışana nazaran şirkette vakitle o denli bir “idare monokültürü” oluştu ki başkanlar, kendilerinden çok emin davranmaya başladılar ve hepsi, birbirinin birer kopyası haline geldi. Bu durum, yeni bir çalışan işe başladığında ve yönetim stilinden şikayetçi olduğunda, eleştirilerin çöpe atılması manasına geliyor. 

Whittaker’ın “made-men” (mafya üyesi olan kişi / başarısı kesin olan kişi mealine geliyor) olarak isimlendirdiği bu başkanlar, “sıkıcı ve bug’lı yazılım üretmeye, sıkıntılı güncellemeler çıkarmaya” devam etti.

Eski çalışana nazaran Nadella, Microsoft’ta Windows “made-men”lerini Windows Phone’un made-men’leriyle değiştirdi. Böylelikle mobil için on yılda başarılı bir strateji geliştiremeyen grup, birden teğe masaüstünde muvaffakiyet getirmekle görevlendirildi.

Pekala, Microsoft ne yapmalı? Whittaker’a nazaran firmanın eski idarelerde başarılı haline gelen “çokbilmiş” başkanlardan kurtulup, çalışan üzere davranıp düşünenlere kıymet vermesi gerekiyor.

Whittaker’ın söyledikleri, Microsoft’taki dertlerin çok kolay olmadığını gösteriyor. Şayet Windows 10 güncellemelerindeki sıkıntıların aslı Whittaker’ın söyledikleri ise, firmanın güncellemelerde işler daha da berbata gitmeden kendini önemli bir biçimde silkelemesi gerekebilir.

Yorum Ekle