Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sarımsak nasıl tüketilmelidir? Sarımsak çeşitleri! Günde 6 diş közlenmiş sarımsak tarafsanız…

Sarımsak nasıl tüketilmelidir? Sarımsak çeşitleri! Günde 6 diş közlenmiş sarımsak tarafsanız…

Yüz yıllardır sarımsak alternatif tıp tedavilerinde kullanılan tesirli besinlerden biridir. Birden çokça çeşidi olan sarımsak güçlü bir antioksidan olduğundan münhasıran enfeksiyonlu illetler için doğal antibiyotiktir. Evet sarımsak nasıl tüketilmelidir? Birtakım eksperler mahsusen vücudunda çok iltihap barındıranlar için günde 6 diş közlenmiş sarımsak önerdi. Haberin detayında sarımsağa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Yemeklere aroma katan sarımsağın, sindirim sisteminden tutunda bağışıklık sistemine kadar birçok illete yararı vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 6 diş közlenmiş sarımsak yemenin 24 saat içerisinde vücudumuzda birçok olumlu değişikliği meydana getirdiği gözlemlenmiştir. Anti bakteriyel tesire sahip sarımsak, son yüzyıllarda kanser marazlarının tedavisinde kullanılmıştır. Bilim literatüründe sarımsak “Allium sativum” olarak biliniyor. Yabani soğan ve pırasanın ailesinde olduğunu düşünülen sarımsak, tarihte Asya topraklarında birinci kere yetiştirildiği bilinir. Devletimizde Kastamonu kentinde üretimi yüksektir. Raf ömrü uzun olan besinler arasında nokta alır. İçeriğinde yüksek ölçüde A, C ve B vitamini kompleksi barındırır. Özelikle grip ve nezle üzere üst teneffüs yolları hastalıklarında doğal ilaç olarak kullanılır. Mutfaklarda yemeklerin vazgeçilmez lezzeti olan sarımsak, kozmetik ve ilaç firmalarının ham unsurudur. 

SARIMSAK NASIL TÜKETİLMELİ?

Sarımsaktan en çok yarar çiğ halinden alınır. İçeriğindeki enzim ve unsurlardan yararlanmak için ezilip bir kaç dakika bekledikten sonra tüketilebilir. Pişirme esnasında bu unsurlar azalabilir. Lezzetli bir et ve tavuk yemeği için sarımsak, kekik ve yağıyla marine edilebilir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme ve kilo vermek isteyenler için yoğurt ve sarımsak karışımı bilirkişiler tarafından önerilir. Başkaca yeşillikli diyet salatalarına da eklenmesi tavsiye edilir. Hem vücut sıhhatini korur hem de eksilen vitamin ve mineralleri tamamlar. 

SARIMSAK ÇEŞİTLERİ!

– Son yıllarda popülerliği artan siyah sarımsak çeşidi tadı epey acıdır. Lakin yapılan araştırmalarda içeriğinde yüksek ölçüde antioksidan var. 

– Bir sair bir tanınan olan sarımsak çeşidi Balıkesir’dir. İçi beyaz dışı kabukları siyahtır. Uzun ömürlü değildir. Koparıldığı andan itibaren çabuk bozulur.

– Avrupa umumunda en çok tercih edilen İspanyol sarımsağıdır. 

– Taşköprü sarımsağı, en yaygın tüketilen sarımsaktır. ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa üzere devletlere ihraç edilir. Haddinden fazla tüketildiğinde sindirim hastalıklarına neden olur. 

GÜNDE 6 DİŞ KÖZLENMİŞ SARIMSAK TARAFSANIZ…

Birinci 4 ve 6 saat arasında metabolizmayı düzenleyerek vücutta depolanmaya meyilli yağ ve zararlı toksinleri idrar ve dışkılama yoluyla vücuttan atmaya yardımcı olur.

6 ve 7 saat içerisinde ise kimi besinlerden ötürü kanda meydana gelen sistemsiz dolaşımı istikrarlar birebir devirde kandaki zararlı toksinlerin nispetini azaltarak, kanserli hücrelerin oluşumunu da mahzurlar. Damarları temizleyerekde kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

6 ve 10 saatleri arasında da içerdiği vitaminler vücudun savunmasını kıran hür radikallerin seviyesini düşürür. Kandaki trombosit hücreleri de dengeleyerek eklemlerde oluşma ihtimali olan ödemleri ketler.

Kronik marazlar ve birtakım yiyeceklerden ötürü had sistemindeki hücreler zarar görür. Bu hücrelerin zarar görmesi sonucu ruhsal marazların yaşanma orantısı artar. Sarımsak antioksidan özelliği sayesinde bu tehlikeyi ortadan kaldırarak hudut sistemini güçlendirir. Böylelikle gün uzunluğu zinde olmanızı sağlar. 

Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler karaciğerde yağ bezesi oluşturur. Bu da ciltte; akne, sivilce ve yağ kitleleri olarak ortaya çıkar. Günde 6 diş tüketilen sarımsak bu sıhhat meselelerine neden olan zararlı toksinleri azaltarak cildin daha ve canlı görünmesini sağlar. Cildin alt tabakası dermis ve cilt arasındaki gözenekleri sıkılaştırarak yağ birikmesini önler. Bunun yanı sıra saç ve saç derisinin yapısını da güçlendiren sarımsak,  saçın hacmini artırarak daha dolgun ve parlak görünmesini sağlar.

Yorum Ekle