Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Sarıhumma (Yollew fever) marazı nedir? Sarıhumma illetinin belirtileri nelerdir? Sarıhumma ölümcül yönetici?

Sarıhumma (Yollew fever) marazı nedir? Sarıhumma illetinin belirtileri nelerdir? Sarıhumma ölümcül yönetici?

Garp Afrika kıtasını saran ve bu ay içerisinde 115 kişinin irtihaline neden olan sarıhumma marazının ne olduğunu biliyor musunuz? Sizler için grip belirtilerine emsal durumlar gösteren lakin vaktinde tedavi edilmediğinde ölümcül olabilen sarıhumman marazı merak edilenleri haberin detayına ekledik. Evet sarıhumma illeti nedir? Sarıhumma illetinin belirtileri nelerdir? Sarıhumma ölümcül yönetici? Tüm bu soruların cevabı…

Akut viral bir hastalık olan sarıhumman, grip gibisi bir belirti seyrinden karaciğer iflasına ve yüksek ateşlenmeden dimağ kanamasına kadar önemli sonuçlara neden olabilir. 1700 yıllarında birinci sefer İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da ortaya çıktı. O yıllarda binlerce insan öldü. 1802 yılında Fransa ordusunun yarısı bu marazdan hayatını kaybetti. 20. yüzyılın başlarında illete bir sivrisinek cinsinin neden olduğu ve yaydığı öğrenildi. Bunun üzerine aşı çalışmaları başlatıldı. Lakin bu sürece kadarda neredeyse Garp yarımkürede kişiler hayatlarını kaybetti. Illete arbovirüs neden oluyor. Sivrisineklerin kanlarında olan bu virüs kişilere ısırma sonucu deriden kana bulaşır. Bununla birlikte vücutta yan edinen virüs çoğalır ve bağışıklık sistemini ele geçirir. Afrika ve Güney Amerika kıtasında yaygın olarak görülür. Illete sarıhumman denilmesinin nedeni sarılık marazı üzere cildin ve göz beyazlığının sarı olmasından kaynaklanıyor. Illete dair her ne kadar aşı bulunsa da devrinde teşhis edilmediğinde vefata neden olur. Yerküre Sıhhat Örgütü son bir haftada Nijerya’da bu virüs asıllı 115 kişinin öldüğünü duyurdu. 

SARIHUMMAN ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sırt ağrısı en sarih belirtidir.

– Yüksek ateşlenme

– Burun, göz ve mide kanaması

– Çöken bağışıklık sistemi

– İştahsızlık, kusma ve bulantı

– Sindirim sıkıntıları

– Koyu idrar

– Şiddetli karın ağrısı 

– Cilt ve göz beyazlığının sarı rengine dönmesi marazın şiddetini artırdığına işarettir.

SARIHUMMAN NASIL BULAŞIR? KİMLER TEHLİKE ALTINDADIR?

Hastalık beşerden kişiye bulaşmaz. Fakat sivrisinek sokmasıyla kana karışır. Virüs kana karıştıktan bir hafta sonra belirtilerini göstermeye başlar. Tropikal devletlerde yaygın olarak görülen bu virüs münhasıran buralara sık sık ziyaretlerde bulunan şahıslar tehlike altındadır. Ayrıyeten çevresel koşullarda sivrisineklerin çoğalmasına bunun akabinde marazın yaygınlaşmasına neden olur. Virüs yalnızca kişileri değil nahiyede yaşayan hayvanları da tehdit eder. Bilhassa maymunlarda yaygınlaşır. Marazın birinci 15 gününde aşı olunmazsa ölümcül sonuçlara neden olur. 

SARIHUMMAN TANISI VE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler ayuka çıkmadan bir bilirkişiye görünmekte yarar var. Münhasıran seyahat halindeki insanların kesinlikle doktora görünmeleri gerekir. Hastalık birinci 10 gün içinde teşhis edilirse virüs aşı ve ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılır. Gelgelelim uzun periyodik enfekte de kurtulma üleşi nispeten düşüktür. Süratle bağışıklığı çökerten bir virüs olduğundan geri dönüşü olmayan hasar bırakır. Son olarak ise vefata neden olur. 

SARIHUMMANDAN KORUNMANIN YOLLARI VAR MIDIR?

Virüsten korunmanın birinci koşulu, virüsün olduğu meydanlardan uzak durmaktır. Ya da seyahatten evvel bağışıklığın güçlendirilmesi gerekir. Ayrıyeten kişinin sık sık ellerini yıkaması ve antioksidan özlü besinlerle beslenmesi gerekir. İki günde bir bir ekspere görülerek virüs olup olmadığını denetim ettirmeli. Bu türlü bir mahalde uyunuyorsa kesinlikle alan paklığı yaptırmalı. Kıyafetlerini yıkamalı. Nahiyeyi sivrisineklerden arındırmak için ilaçlama kullanılmalı.

Yorum Ekle