Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sarı karpuzun yararları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler

Sarı karpuzun yararları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler

Yüzyıllar evvel tüketilen karpuzun unutulmaya yüz tutmuş o eşsiz lezzeti Burdur’da tekrardan yetiştirilmeye başlandı. Şifa deposu olan sarı karpuzu evvelden bilmeyenler bozuk olduğunu sanıyor. Ama eksperler sarı karpuzun mucize besinler arasında birinci beşte taraf aldığını söylüyor. Pekala Sarı karpuzun yararları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler…

Yaz aylarında serinlemek için tüketilen al karpuzun aslında yüzyıllar evvel Anadolu topraklarında sarısı da üretilirdi. Kelek üzere görünen bu karpuz çeşidi hem âlâ bir lif kaynağıdır ve hem de birçok rahatsızlığa da uygun geldiği bilinir. Son 10 yıldır üretimine tekrar başlanılan karpuz, tam bir şifa deposudur. Lezzet olarak al karpuzla birebir olan sarı karpuz, bilinmediği için çok ziyade tercih edilmez. Lakin bilirkişiler güçlü bir A vitamini olduğundan tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Dış yüzeyi olarak birebir olan ancak kesilince rengi ortaya çıkar. İçerdiği likit al karpuza nazaran daha ziyadedir. Renginden ötürü tropik meyve zannedilir. Vücudun mahsusen üreme sistemlerini yenileyen sarı karpuz, eski çağlarda tansiyonu dengelemek için tüketilirdi. Yaz meyvelerinden biri olan sarı karpuzun tadı bal üzeredir. Çin’de hala seri olarak üretilir. Anadolu topraklarında unutulsa da Asyalıların vazgeçmediği bir lezzettir. Asya memleketlerinde misafirlere sarı karpuz ikram etmek onlara bedel verdiğini gösterir. 

SARI KARPUZUN YARARLARI NELERDİR?

BÖBREK TAŞINI DÜŞÜRMEDE YARDIMCI OLUR

Aç karna tüketildiğinde likit nispeti azalmış böbreklerin daha güzel çalışmasında yardımcı olur. Tıpkı devirde idrar yoluyla ağrısız bir formda böbrekte oluşmuş kum ve taşın dökülmesini sağlar. İdrar söktürerek mesane torbasında idrar birikmesini önler. Böylelikle idrar yolu enfeksiyonlarının da oluşumunu ketler.

VÜCUDU MİKROPLARDAN ARINDIRIR

Vücutta dolaşan bağımsız radikaller; kan şekerinin orantısını bozar. Aç karna tüketilen karpuz bu radikallerin emilimini hızlandırarak kan şekerini istikrarda fiyat. Bu sayede tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

GÖZ SIHHATI

Göz sıhhati için yararlı olan A vitamini bakımından güçlü olan karpuz münhasıran katarak marazının yaşanmasını pürüzler. Göz içerisindeki vitamin ve likit orantısını çoğaltarak görme nispetini artırır. Göz içi iltihap birikmesinin önüne makbul. 

VİTAMİN DEPOSU

Kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından nispeten güçlü olan kapuz, düşük kaloriye sahip olduğundan kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde mekan almaya başladı. Vücudun işleyişini güçlendirir. Likit bakımından da varlıklı olduğundan vücut için had sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

BAĞIRSAK KANSERİNİ ÖNLER

İçerdiği lif ve posa yapısından kaynaklı bağırsak florasının sıhhati açısından epey yararlıdır. Tıpkı devirde kabukları ve çekirdeğinden yapılan çay da bağırsak kanserini önler. Bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlık üzere sindirim problemlerini ortadan kaldırır. 

Yorum Ekle