Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sarı humma marazı nedir ve ölümcül yönetici? Sarı humma marazının belirtileri nelerdir?

Sarı humma marazı nedir ve ölümcül yönetici? Sarı humma marazının belirtileri nelerdir?

Garp Afrika kıtasında yaklaşık her yıl ölümlere neden olan sarı humma marazını engellemek için bu yıl kıtada erkenden aşı yapıldı. Bağışıklığı zayıf olan insanlardan vefata neden olan hastalık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Grip ile tıpkı belirtileri gösteren lakin daha sonra seyri şiddetlenir. Evet Sarı humma marazı nedir ve ölümcül yönetici? Sarı humma illetinin belirtileri nelerdir?

Akut viral bir hastalık olan sarıhumman, grip gibisi bir belirti seyrinden karaciğer iflasına ve yüksek ateşlenmeden dimağ kanamasına kadar önemli sonuçlara neden olabilir. 1700 yıllarında birinci defa İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da ortaya çıktı. O yıllarda binlerce insan öldü. 1802 yılında Fransa ordusunun yarısı bu marazdan hayatını kaybetti. 20. yüzyılın başlarında illete bir sivrisinek çeşidinin neden olduğu ve yaydığı öğrenildi. Bunun üzerine aşı çalışmaları başlatıldı. Lakin bu sürece kadarda neredeyse Garp yarımkürede kişiler hayatlarını kaybetti. Illete arbovirüs neden oluyor. Sivrisineklerin kanlarında olan bu virüs kişilere ısırma sonucu deriden kana bulaşır. Bununla bir arada vücutta bölge edinen virüs çoğalır ve bağışıklık sistemini ele geçirir. Afrika ve Güney Amerika kıtasında yaygın olarak görülür. Illete sarıhumman denilmesinin nedeni sarılık illeti üzere cildin ve göz beyazlığının sarı olmasından kaynaklanıyor. Illete dair her ne kadar aşı bulunsa da hengamında teşhis edilmediğinde vefata neden olur. Yerküre Sıhhat Örgütü son bir haftada Nijerya’da bu virüs kaynaklı 115 kişinin öldüğünü duyurdu. 

SARIHUMMAN MARAZININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sırt ağrısı en sarih belirtidir.

– Yüksek ateşlenme

– Burun, göz ve mide kanaması

– Çöken bağışıklık sistemi

– İştahsızlık, kusma ve bulantı

– Sindirim problemleri

– Koyu idrar

– Şiddetli karın ağrısı 

– Cilt ve göz beyazlığının sarı rengine dönmesi marazın şiddetini artırdığına işarettir.

SARIHUMMAN NASIL BULAŞIR? KİMLER TEHLİKE ALTINDADIR?

Hastalık kişiden beşere bulaşmaz. Ama sivrisinek sokmasıyla kana karışır. Virüs kana karıştıktan bir hafta sonra belirtilerini göstermeye başlar. Tropikal memleketlerde yaygın olarak görülen bu virüs münhasıran buralara sık sık ziyaretlerde bulunan insanlar tehlike altındadır. Ayrıyeten çevresel koşullarda sivrisineklerin çoğalmasına bunun akabinde illetin yaygınlaşmasına neden olur. Virüs yalnızca kişileri değil ortamda yaşayan hayvanları da tehdit eder. Bilhassa maymunlarda yaygınlaşır. Illetin birinci 15 gününde aşı olunmazsa ölümcül sonuçlara neden olur. 

SARIHUMMAN TANISI VE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler ayuka çıkmadan bir mütehassısa görünmekte yarar var. Mahsusen seyahat halindeki insanların kesinlikle doktora görünmeleri gerekir. Hastalık birinci 10 gün içinde teşhis edilirse virüs aşı ve ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılır. Gelgelelim uzun müddetli enfekte de kurtulma üleşi hayli düşüktür. Süratle bağışıklığı çökerten bir virüs olduğundan geri dönüşü olmayan hasar bırakır. Son olarak ise vefata neden olur. 

SARIHUMMANDAN KORUNMANIN YOLLARI VAR MIDIR?

Virüsten korunmanın birinci koşulu, virüsün olduğu ortamlardan uzak durmaktır. Ya da seyahatten evvel bağışıklığın güçlendirilmesi gerekir. Başkaca kişinin sık sık ellerini yıkaması ve antioksidan özlü besinlerle beslenmesi gerekir. İki günde bir bir mütehassısa görülerek virüs olup olmadığını denetim ettirmeli. Bu türlü bir mekanda uyunuyorsa kesinlikle alan paklığı yaptırmalı. Kıyafetlerini yıkamalı. Nahiyeyi sivrisineklerden arındırmak için ilaçlama kullanılmalı.

Yorum Ekle