Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung’u Bekleyen Büyük Kayıp

Samsung’u Bekleyen Büyük Kayıp

Samsung ve Huawei arasındaki yarışmaya karşın Huawei, Güney Koreli devin yarı-iletken ortamındaki büyük bir menşesi konumunda. Fakat Huawei’nin Samsung tarafından üretilen kimi modüllere olan bağımlılığı, önümüzdeki yıllar içerisinde ortadan kalkabilir ve bu, Samsung’u kurtulması güçlükle bir durumda bırakabilir.

Resmi raporundan alıntı yapan Business Korea’nın söylediğine nazaran Samsung Electronics’in 2019 son çeyrek sonundaki en büyük beş müşterisi (sırasız bir şekilde) Apple, Best Buy, Deutsche Telekom, Verizon ve Huawei idi. Bu birinci beş, mobil, yarı-iletken, ekran, 5G ağ donanımı üzere Samsung Electronics’in çalıştığı bütün ortamları içeriyor.

Fakat Çin üretim sanayisi değişiyor ve Çin hükümetinin mahallî sanayileri güçlendirerek sair pazarlardan ithal edilen eserlere bağlılığı azaltmak için başlattığı Çin Üretim teşebbüsü ile daha da değişecek.

Bu yeni teşebbüs ile birlikte Huawei, önümüzdeki beş yıl içerisinde muhtemelen dışarıya daha az bağımlı olacak ve Samsung’a olan muhtaçlığı azalacak. Bu değişim ile birlikte de Güney Koreli teknoloji devi münhasıran yarı-iletken segmentinde önemli zararlar yaşayabilir. Öteki bir deyiş ile Samsung en büyük yarı-iletken müşterilerinden birini kaybedebilir ve bunun da firmayı değerli bir halde etkileyeceği kesin.

Huawei Çin mobil pazarının yaklaşık olarak yarısına sahip durumda ve bu da Samsung’un yarı-iletken işinin son yıllarda bu kadar büyük muvaffakiyet yakalamasının ardındaki ana sebeplerden biri olarak öne çıkıyor. Ama şayet Huawei lokal tedarikçilerden çipleri almaya başlarsa, bu durum Samsung’un gelirini değerli ölçüde etkileyecektir.

Neyse ki Huawei yarı iletken bilirkişiliğine gereksinim duyan tek büyük isim değil. Intel de Samsung’un büyük müşterilerinden biri oldu ve PC için 14nm-tabanlı Intel CPU’ların üretimi söylenilene nazaran Samsung tesislerinde başladı.

Yorum Ekle