Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung’dan Exynos İşlemcileri İçin Şok Karar!

Samsung’dan Exynos İşlemcileri İçin Şok Karar!

Samsung, akıllı telefon pazarını yakından ilgilendiren bir karar aldı. Austin, Texas merkezli hususî departmanını külliyen kapatacak olan Güney Koreli şirket, buna olarak Exynos işlemcileri için kişisel çekirdek üretimini de böylece sonlandıracak.

Austin Araştırma Merkezi’ndeki CPU girişimini durduracak olan Samsung, bu tesiste çalışan 3000 insandan 290 kişinin işten çıkartılacağını açıklarken, çalışanların işlerini kaybedecekleri için üzüldüklerini, fakat bunun gerekli olduğunu belirtti.

Pekala, tesisin kapanması ile neler olacak? Exynos işlemcilerin sonu mu geliyor? Elbette hayır. Mongoose çekirdeklerini artık üretmeyecek olan Samsung, hem maliyetlerden kısmak hem de daha rekabetçi davranmak için böylesi bir karar alıyor. Hususî CPU çekirdekleri üretmek alanına, bu bahiste ARM ile iş birliği yapacak olan (en azından tez bu yönde) Samsung, grafik tarafında da bilindiği üzere AMD ile dirsek temasında.

Bakalım Samsung’un aldığı bu kararlar neticesinde, önümüzdeki Galaxy akıllı telefonlarında nasıl bir iç donanım göreceğiz. Yakın devranda tanıtılan ’da mahal alan Mongoose M5 çekirdekleri, böylece, şirketin tasarladığı son CPU çekirdekleri olmuş oluyor.

Yorum Ekle