Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung’dan “Çocuğunla Arana Ekran Koyma”

Samsung’dan “Çocuğunla Arana Ekran Koyma”

Gelişme çağında olan evlatlar mobil teknolojilerin bulunduğu bir ortamın içerisinde büyüyorlar. Aileler evlatlarına yemek yedirirken, arkadaşlarıyla vakit geçirirken ya da meşgul olduklarında evlatlarını oyalamak için onlara mobil cihazlarını veriyor. Bu durum evladın bilişsel ve ruhsal gelişimi üzerinde olumsuz tesir yaratabiliyor. İnternette daha uzun vakit geçirmeleri, yaşıtlarıyla daha az muhabere kurmalarına ve yalnızlığa itilmelerine sebep oluyor. ‘İnterneti Tadında Kullan‘ isimli dijital farkındalık kampanyasıyla dikkatleri internetin sorumlu tasarrufuna çeken Samsung Electronics Türkiye, kampanyasına Çocuğunla Arana Ekran Koyma görüntüsüyle devam ediyor.

Mevzuya dair değerlendirmelerde bulunan Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Muhabere ve Pazarlama Muhaberesi Yöneticisi Dilge Berktaş, şunları söyledi: “İnterneti Tadında Kullan dijital farkındalık kampanyamızdaki gayemiz bilim kişileri, akademisyenler ve mevzunun uzmanlarıyla el ele vererek, interneti sahih kullanma konusunda toplumsal bir farkındalık yaratmak ve bu meydanda yararlı olmak. Telefondan tablete, bilgisayardan giyilebilir cihazlara kadar çok sayıda elektronik cihazın üreticisi Samsung Electronics olarak, bu hususta kendimize kişisel bir rol biçiyor ve sorumluluk üstleniyoruz. Ekim ayında başlattığımız kampanyamızda bugüne kadar 14 milyon gösterim elde ettik. 3 milyon tekil kimseye ulaştık ve içtimaî medya kullanıcılarının yüzde 99’undan olumlu geri dönüşler aldık. Bugün de Çocuğunla Arana Ekran Koyma görüntüsünü sizlerle paylaşıyoruz. Kampanyamız vadesince internetin tasarrufu sonucunda evlatların aileleriyle kaliteli hengam geçirmesinin değeri üzerine mütehassıslarla birlikte konuşacağız, yol göstereceğiz, menşeler paylaşacağız, internetle birlikte berhudar bir ömrün inceliklerini birlikte oluşturacağız.”

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Evlat ve Ergen Ruh Sıhhati ve Marazları Anabilim Kolu Tedrisat Üyesi Prof. Dr. Ayşe Rodopman Arman ise şu açıklamalarda bulundu: “Dünya Sıhhat Örgütü’nün 2019 yılında; evlatların ekran başında geçirdiği devrana ait birinci kere yayımladığı kılavuzda, 5 yaşın altındaki çocuklarda öğrenme, lisan eğitimi ve çevre beceriler edinmenin yanı sıra obezite, uyku meseleleri ve hayatlarının ileriki periyotlarında karşılaşabilecekleri sair marazların önlenebilmesi için fizikî olarak faal olmaları ve ehliyetli uyku alabilmeleri gerektiği vurgulanıyor. Bebekler ve küçük evlatların pasif olarak televizyon yahut gayri ekranların başında bırakılmaması ve 2 yaşın altındaki evlatların da interaktif bilgisayar dahil ekran başında sabit olarak devir geçirmemesi açısından ailelere büyük vazife düşüyor ve bu hususta canlı efor göstermeleri gerekiyor. Bu devirde kurulan göz kontağı sayesinde ortaklaşa dikkat dediğimiz beceri gelişiyor ve küçük evlatlar çevre ipuçlarını, gözlerden akıl okumayı akabinde da karşılıklı içtimaî ilişkilenmeyi öğreniyorlar. 2-4 yaş evlatların ise ekran başında günde 1 saatten çokça vakit geçirmemesi için aileleri devamlı uyarıyoruz. Evlatları emzirirken, ağladıkları esnada yahut yemek yeme konusunda zorlandıkları birinci dakikada ellerine mobil cihazların verilmesi ruhsal gelişimlerinin yanı sıra mahsusen ana peder yahut birincil bakım vericiyle inanç bağlantısı açısından son nokta riskli bir tablo yaratıyor. Evlatlar bu durumlarda kendilerini sakinleştirici ve oyalayıcı becerileri bir türlü geliştiremiyor ve beklemeye tahammül gösteremiyor. Teknolojik bakıcılık mahalline, ebeveynlerin evlatları ile aralarına giren ekranı bir kenara bırakıp kaliteli devir ayırması, birebir bağlantı kurma, birlikte keşfetme ve paylaşma içeren bir ilgi şeklini benimsemek çok değerli.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle