Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Samsung Galaxy’nin 10 Yılı

Samsung Galaxy’nin 10 Yılı

Geçen 10 yıl, Samsung’u yakından takip edenler için nispeten heyecanlıydı. Birinci Android’li telefonlarıyla kullanıcıları etkileyen firma, çok geçmeden yerkürenin en büyük telefon üreticisi haline geldi. 2020’ye günler kala Samsung’un başarılarla dolu son on yılına, bu vadede çıkan eserlere kısaca bakmak istedik.

Galaxy S

Her şey Galaxy S ile başladı. Android’li birinci telefon olmasa da, GT-I7500 model ismiyle gelen bu telefon, en başarılı Android serisinden bir adedine dönüştü. Telefonun devranla yavaşlamak üzere birtakım dertleri vardı, yani kusursuz değildi. Ama piyasadaki en uygun telefonlara rakip olacak kadar uygundu.

Galaxy Note

Samsung’un S Pen’li birinci telefonu olan Galaxy Note, Ekim 2011’de piyasaya sürüldü. 5,3 inç ekranı, o gün için ziyadesiyle büyüktü. Gelgelelim Galaxy Note, bu riski alarak geleceği kestirim etmiş ve başarılı olmuştu.

Galaxy S2

Birinci Galaxy S’i geliştiren Galaxy S2, en ince noktasında 8,49mm’ye kadar incelmesiyle dikkat çekiyordu. Galaxy S2 tıpkı vakitte Exynos işlemciyle gelen birinci telefondu.

Galaxy S5

Çukurlu art yüzeyi, yara bandına benzetilse de Galaxy S5’in birçok yeteneği vardı. Galaxy S5 ile Samsung, Active serisi dışında Galaxy S serisinde birinci sefer su geçirmezlik sunmuştu. Parmak izi sensörü ve kalp ritmi sensörü, telefonun özellikleri arasındaydı.

Bu geliştirmelere karşın Galaxy S5’in satışları, her zamankinin gerisinde kaldı.

Galaxy Note Edge

Galaxy Note Edge’in listemize girme nedeni açık: Samsung’un bugün kullanmaya devam ettiği kavisli ekran, birinci olarak Galaxy Note Edge’de ortaya çıktı. Enteresan olan bir nokta, bir sene sonra çıkan Galaxy Note 5’in kavisli olmamasıydı. Galaxy S6 edge, bu teknolojiyi kullandı ve çift kavisli ekranla geldi (Note Edge’in yalnızca sağ yanı kavisliydi ve bu kavis nispeten belirgindi).

Galaxy S8 Serisi

2017’de çıkan Galaxy S8 serisi, ön yüzdeki fizikî home düğmesini kaldırdı ve parmak izi sensörünü geriye taşıdı. S8 serisi, Samsung’un yeni tasarım lisanını ortaya çıkarması açısından değerliydi.

Galaxy Note 8

Galaxy Note 7 felaketinden sonra gelen Note 8, kızılötesi işlevinden yoksundu lakin Infinity tasarım lisanına sahipti. Bu sayede 6 inç ekran boyutunu aşarak 6,3 inç ekran sunuyordu. Galaxy Note 8, Samsung’un Note serisinin güçlenerek geri dönmesini sağladı.

Galaxy Fold

Telefon piyasasını şimdi tam mealiyle tesiri altına almasa da Galaxy Fold, Samsung’un geleceğe yönelik akıllı telefon planlarını ve hayallerini yansıtıyor. Katlanabilen yapıya sahip telefon, bildiğimiz telefonlara orijinal bir yaklaşım getiriyor.

Gear VR

Bu bir Galaxy telefon değil ancak bahsetmeden geçmek de olmazdı; çünkü Galaxy telefonlardan munfasıl tutulmaması gerektiğine inanıyoruz. Samsung’un sanal gerçeklik başlığı Gear VR, Ekim 2014’te birinci tanıtıldığında ses getirmişti. Birden fazla VR başlığı PC tabanlı olduğundan Gear VR, birçok kullanıcıyı heyecanlandırmıştı. Gear VR, yalnızca telefonu kullanarak VR deneyimi yaşamanıza imkan tanıdığı için kıymetli bir eserdi.

Samsung, ilerleyen yıllarda cihazın düzgünleştirilmiş sürümlerini satışa sundu. Fakat başlık, şu an kaderine terk edilmiş durumda. Galaxy Note 10 serisi, GearVR ile çalışmıyor bile…

Yorum Ekle