Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Galaxy Z Flip İnceleme!  Galaxy Z Flip fiyatı ne kadar?

Samsung Galaxy Z Flip İnceleme! Galaxy Z Flip fiyatı ne kadar?

Samsung, Unpacked 2020 aktifliğini sadece Galaxy S20, Galaxy S20+ ve Galaxy S20 Ultra 5G modellerinin tanıtımıyla sınırlandırmadı, daha pek çok cihaz tanıtımında bulundu. Bunlardan biri de yeni katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Z Flip.

Elbette lansmana katılmışken, Galaxy S20’lerin ön incelemelerinin yanında Galaxy Z Flip’i de değerlendirmemek olmazdı. Bu ön incelememizde Samsung’un Galaxy Fold’dan sonra yeni katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Z Flip’i kıymetlendirecek ve özellikleriyle daha yakından tanıyacağız.

Samsung Galaxy Z Flip Tasarımı Nasıl?

Galaxy Z Flip’in en çok dikkat çeken yanı elbette ilgi alımlı tasarımı. Çünkü Galaxy Z Flip, tıpkı Galaxy Fold üzere katlanabilir yapıda bir akıllı telefon. Gelgelelim Galaxy Fold’un bilakis bu defa açıldığında bir tablet, kapandığında ince uzun bir telefon olmaktan fazla, katlandığında bir cüzdan, açıldığında ise bu defa standart bir akıllı telefon görünümü sunuyor bizlere.

SAMSUNG GALAXY S20 İNCELEMESİ

SAMSUNG GALAXY S20 PLUS İNCELEMESİ

Galaxy Z Flip, katlı haldeyken biraz kalın duruyor olsa da, kare form sebebiyle cepte kendine kolay kolay konum bulacakken, açıldığında ise biraz fazlaca uzun bir telefon oluyor. Kenar çerçeveleri de olabildiğince ince tutulmuş olan telefonda, ön kamera tekrar ekranın üzerinde delik halinde önümüze çıkıyor.

Telefonun sırt yüzeyinde çift kamera dizilimi dikkat çekerken, burada minik de bir ekranın bulunduğunu görüyoruz. Bildirimler ve saat üzere süratli malumatlar alabilmenizi sağlayacak olan bu 2. ekran, 1.1″ inç boyutunda ve Üstün AMOLED panele sahip olarak önümüze çıkıyor. Tekrar bu 2. ekranın 112×300 piksel çözünürlüğünde olduğunu ve buranın da çizilmelere karşı Gorilla Glass 6 ile korunduğunu söyleyelim.

SAMSUNG GALAXY S20 ULTRA İNCELEMESİ

Telefonda parmak izi sensörünü bu defa ekranın altına entegre etmeyen Samsung, Galaxy Z Flip’te parmak izi sensörünü telefonun yan tarafına fizikî olarak konumlandırmış.

Bu arada Galaxy Z Flip için son olarak rastgele bir su müdafaa standardının belirtilmediğini de söyleyelim. Yani bu telefonu sudan müdafaanız gerekecek.

Samsung Galaxy Z Flip Ekran Özellikeri

Galaxy Z Flip’in açıldığında önümüze uzunluklu boyunca çıkan ana ekranı 6.7 inç boyutunda bir büyüklüğe sahip. Ekranın çözünürlüğü 1080×2636 piksel olurken, ekranın piksel yoğunluğu da 425 ppi seviyesinde.

Samsung, Galaxy Z Flip’te de Dynamic AMOLED panel kullanmış elbette, fakat bu kere farklı olarak katlanabilir yapıda tasarlanan bu panel, Samsung tarafaından tekraren defa test edilmiş. Samsung, Galaxy Z Flip’in ekranının 200 bin sefer açılıp kapanmaya karşı dayanıklı olduğunu söylüyor ve Galaxy Fold ile yaşanan ekran ve katlama meselelerinin Z Flip’te tekrarlanmayacağının altını çiziyor, garanti veriyor. Elbette bu husustaki tezlerinin karşılığını önümüzdeki günlerde, Galaxy Z Flip satışa çıktığında daima birlikte göreceğiz.

Samsung Galaxy Z Flip Teknik Neler?

Samsung Galaxy Z Flip’in teknik özelliklerine baktığımızda, telefonda Qualcomm’un kişiselleştirilmiş bir işlemcisini kullandığını görüyoruz. 855’ten daha yüksek performans sağlayan hususî bir sürüm olan 855+ işlemci kullanan Galaxy Z Flip, 7 nm mimarili bu işlemcisi ile yüksek güç vadediyor.

Telefonda 2.96 GHz frekanslı 1 Kryo 485, 2.42 GHz frekanslı 3 Kryo 485 ve 1.8 GHz frekanslı verimlilik odaklı 4 Kryo 485 çekirdekle birlikte yekun 8 çekirdekli işlemci paketine sahip olan Galayx Z Flip, grafik tarafında ise Adreno 640 GPU‘dan güç sağlıyor.

Galaxy Z Flip, 8 GB kapasitesine ve 256 GB depolama sahasına sahip bir akıllı telefon oluyor. Telefonda rastgele bir microSD kart yuvası bulunmazken, Samsung depolama ünitesinde UFS 3.0 standardının kullanıldığını söylüyor. Bu da UFS 2.1’e nazaran daha yüksek süratte olgu aktarımı mealine geliyor.

Galaxy Z Flip, 3300 mAh kapasitesinde bataryaya, 15W’lık süratli şarj desteğine ve 9W’lık süratli kablosuz şarj özelliğine sahip olurken, Z Flip’in kablosuz irtibatları arasında 802.11ac Wi-Fi ve Bluetooth 5 desteğinin olduğunu da belirtmekte yarar var.

Samsung Galaxy Z Flip Kameraları Nasıl?

Galaxy Z Flip’in ön yüzünde ekrana ekli delik halinde ön kamera konum alıyor. 10 MP ölçüsünde olan bu ön kamera, f/2.4 diyaframa sahip. 26 mm’lik geniş açılı olarak tasarlanan ön kamerada HDR ve lazer otofokus desteği bölge alırken, tekrar ön kameranın 4K medya kaydı yapabildiğini, gelgelelim kare suratını 30 fps ile sonlandırdığını söyleyelim.

Galaxy Z Flip’in art tarafında ise, bahsettiğimiz üzere çift kamera görüyoruz. Bu kameraların her biri 12 MP ölçüsünde, ama farklı özelliklere sahipler.

27mm’lik ve 12 MP‘lik ana kamera f/1.8 diyaframla geniş açılı fotoğraflar çekebilirken, bu kamerada lazer ofokosun yanı sıra OIS’in bulunduğu haberini de verelim.

Galaxy Z Flip’teki 2. kamera ise f/2.2 diyafram ile ultra geniş açılı çekimler yapabilme imkanı tanıyor. Kamera arayüzünden iki kamera arasında kolay kolay geçiş sağlayabiliyor ve görünüşe nazaran çok şık fotoğraflar çekebiliyor. Galaxy Z Flip’in kameraları hakkında birinci intibamız epey olumlu. Fakat umum performans testlerini daha sonra Galaxy Z Flip incelememizde sizlere aktaracağız.

Son olarak art kamerada HDR10+ desteği bulunduğunu ve 4K çözünürlükte 60 kare görüntü kaydı yapılabildiğini söyleyelim.

Samsung Galaxy Z Flip Fiyatı Ne Kadar ve Ne Vakit Satışa Çıkacak?

Samsung, Galaxy Z Flip’in fiyatı iddia edebileceğiniz üzere pek ucuz değil. Galaxy Z Flip’in yurt dışı fiyatı 1380 Dolar olarak açıklanmışken, Galaxy Z Flip Türkiye fiyatı ise 13499 TL olarak açıklandı.

Birinci

Evet, Galaxy Flip değişik ve açıkçası edindiğimiz birinci izlenime nazaran şık bir telefon olmuş. Lakin açıkçası telefonun ekranını açarken biraz zorlanabilir ve telefonu düşürebilirsiniz; bunu da belirtelim. Öte yandan telefon açıkken parmağınızı ekranda dolaştırdığınızda, telefonun kırılma konumundaki katlama noktasını hissedebildiğinizi de söyleyelim. Elbette telefonu detaylı olarak daha sonra inceleyecek ve hakkındaki detaylı analizimizi sizlerle yeniden paylaşacağız.

Evet, Galaxy Z Flip ne kadar? Türkiye’de 13499 TL fiyattan ön siparişe açılan Galaxy Z Flip, fiyatıyla kuşkusuz pahalı bir telefon. Şu an ön sipariş kapsamında telefonu tercih edeceklerin ise, 6 Mart tarihinden sonra bu modele ulaşabilecekleri malumatını de verelim ve medyamızı noktalayalım.

Yorum Ekle