Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Galaxy Watch Active 2 incelemesi Samsung Galaxy Watch Active 2 İnceleme

Samsung Galaxy Watch Active 2 incelemesi Samsung Galaxy Watch Active 2 İnceleme

  • Minimalist tasarım
  • Üstün AMOLED ekran
  • Arayüz çeşitliliği
  • Uyku kalitesi takibi
  • Güçlü spor yeteneği
  • Dokunmatik çerçeve
  • 50 metreye kadar suya dayanıklı
  • Makul pil ömrü
  • Gerilim ölçer
  • Samsung Health güncellenmeli
Özetle

Sonuç olarak Galaxy Active 2, gerek tasarımı gerek özellikleriyle bir arada ziyadesiyle kullanışlı ve komple bir akıllı saat tahlili olarak önümüze çıkıyor. Saatle ilgili acilen her değinilmesi gereken noktayı incelememiz müddetince aktardığımızı düşünüyoruz, lakin yeniden de atladığımız bölgeler olabilir; onları da bize yazın, tefsirlerle cevaplandırmaya çalışalım.

Son olarak yeniden Galaxy Watch Active 2’nin fiyatlarını aktaralım. İncelediğimiz elimizdeki Galaxy Watch Active 2 paslanmaz çelik modelini piyasada 2499 TL, alüminyum modeli ise 1599 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.  Bunlar direkt Samsung Türkiye fiyatları, elbette tekrar çeşitli sitelerde daha münasip kampanya fiyatları görebilirsiniz.

Kimler Almalı

Bilhassa üst seviye spor takibi yapan, dizaynıyla şık ve umum özellikleriyle de tatmin edici bir deneyim yaşatan akıllı saat arayanlar Galaxy Watch Active 2’yi rahatlıkla tercih edebilirler.

Samsung Galaxy Watch Active 2 ne kadar uygun, satın alınır mı, neler? Her şeyi anlattık!

Samsung, bu yılın başlarında yeni akıllı saait Galaxy Watch Active 2‘yi piyasaya sürmüş ve kısa bir mühlet evvel de memleketimizde de tüketicilerle buluşturmuştu. Selef model Watch Active’in yenilenmiş sürümü olarak önümüze çıkan yeni model, Samsung’un bilinen bir öteki modeli Galaxy Watch’ta taraf alan hareketli çerçeveyi üzerinde taşımaması, gelgelelim tıpkı hareketi dijital olarak sunmasıyla fark yaratırken, elbette sportif özellikleriyle de dikkat çekiyor.

40 mm ile 44 mm üzere 2 model ve paslanmaz çelik ile alüminyum yapısıyla temel olarak 2 farklı seçenek halinde sunulan Watch Active 2, farklı renk ve kayış modeli ile daha çok sayıda seçeneği ile şu an satışta bulunabiliyor. Fiyatları da seçime nazaran farklılık gösteriyor. Alüminyum modelin fiyatı 1599 TL iken, paslanmaz çelik modelin fiyatının da 2499 TL olduğunu bu noktada söyleyelim, lakin arada 1699 TL‘lik bir gayrı seçenek de mevcut.

Tasarım ve Ekran

Tasarım itibariyle Galaxy Watch üzere maskülen yapıda olmayan, daha çok minimalist yapısıyla sportif bir görünüm sunan saat, mahsusen elimizdeki paslanmaz çelik modeliyle çok şık bir görünüme sahip. İnce, minimal ve çağdaş görünümüyle, yakından görüp koluna takanların pek beğeneceğini düşünüyoruz. 10 mm kalınlığında olan saat, kayışsız tartıldığında 26 gram olurken, seçeceğiniz kayışa nazaran de farklı bir yüke ulaşıyor. Mesela elimizdeki suni deri materyalli kayışıyla tarttığımızda, saat 52 gram yükünde geliyor.

Galaxy Watch Active 2, sağ tarafında selef modelde de olduğu üzere iki yan düğme bulunduruyor. Üst düğme ile arayüzde geri giderken, alt tuşla ise ana menüye ulaşabiliyorsunuz. Ama esasen acilen her foksiyonu saatin ekranına dokunarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu noktada Galaxy Watch Active 2’nin dijital çerçevesinden de bahsedelim.

Bilindiği üzere Galaxy Watch modellerinin en sevilen yanı, arayüz içinde saatin bezeli, yani dairesel çerçevesini döndürerek dolaşılabilmesiydi. Galaxy Watch Active 2’de bu fizikî bezeli kaldıran Samsung, bunun yanına bu özelliği saatin ekranının kenarlarına dijital olarak aktarmış. Böylelikle parmağınızı çerçeve etrafında kaydırarak arayüzde pratik biçimde gezinebiliyorsunuz. Öte yandan bu özellik saatin tasarrufunu da bir epey keyifli hale getiriyor. Elbette dolaşım sürecini bunun yanına ekrana dokunarak da gerçekleştirebilirsiniz. Samsung da zati bu özelliği pratik üzerinden aktifleştirdiğiniz Dokunmatik Çerçeve ayarına bağlamış. Yani, kullanıp kullanmamak büsbütün size kalmış.

Active 2’nin ekranı seçtiğiniz modele nazaran 1.2 inç ve 1.4 inç olarak farklılık gösteriyor. 44 mm’lik paslanmaz çelik modelin ekranı 1.4 inç büyüklüğünde. Harika AMOLED paneli kullanan ekranın çözünürlüğü de 360×360 piksel. Parlaklığı ile dış tasarruflarda çok şık bir manzara sunan ekran, elbette daha evvelki Samsung’un akıllı saatlerinde de olduğu üzere her devir açık kalabiliyor. Bunu arayüzden aktifleştirebiliyorsunuz.

Yavaş yavaş saatin arayüz ve özelliklerine geçmeden, saatin MIL standardında olduğunu ve IP68 sertifikasına sahip olduğunu da söyleyelim. Saati kullanmak isteyen yüzücülere âlâ haber: Watch Active 2 ile 50 metreye kadar suya dalabiliyorsunuz.

Arayüz ve Tasarruf

Samsung’un, eski ismiyle Galaxy Gear, yeni modelleriyle Galaxy Watch akıllı saat ailesini mahsusen başından beri Tizen işletim sistemi ile seviyoruz. Nispeten olağan ve sade tasarlanan bu arayüz, öte yandan kuşkusuz kişiselleştirme seçenekleri ile de yıldızını parlattı. Çünkü bu ekosisteminde saatleri için envaiçeşit saat yüzü bulunuyor. Günlük modunuza ve kıyafetinize nazaran seçim yapabilir, isterseniz bu arayüzleri tekrar kendinize nazaran kişiselleştirebilirsiniz. Yeni saat arayüzlerini telefondaki Galaxy Wearable pratiği üzerinde bölge alan saat biçimleri kısmından saatinize indirebilir, tekrar saate indireceğiniz tatbikler için de saat üzerindeki Galaxy Store tatbikini kullanabilirsiniz.

Bu arada Watch Active 2, entegrasyonu ve tasarrufu hayli kolay bir model. Velev Android velev iOS tabanlı cihazlarla kullanabileceğiniz saat, böylelikle öbür Android akıllı telefon ve iPhone kullanıcılarına da şık bir seçenek oluyor. iOS tarafından Galaxy Watch pratiğini, Android tarafında da Galaxy Wearable tatbikini telefonunuza indirerek eşleştirmeyi süratli bir biçimde yapabiliyorsunuz. Saat ile ilgili ekstra ayarları tekrar bu pratik üzerinden yönetirken, saatin topladığı sıhhat verilerinize ise Samsung Health yazılımı üzerinden erişiyorsunuz.

Telefonda halihazırda 4 GB‘lık bir depolama ortamı mekan alıyor. Galaxy Store üzerinden indireceğiniz saat pratikleri buraya depolanırken, başkaca müziklerinizi de yeniden depolayabiliyorsunuz. Velev saat üzerinden velev direkt saat ile eşleştireceğiniz Galaxy Buds üzere Bluetooth kulaklığınızdan bunları dinleyebiliyorsunuz. Elbette yeniden saatin Spotify entegrasyonu da doğal ki bulunuyor.

Galaxy Watch Active 2 ile telefon görüşmeleriniz de yapabilirsiniz. Böylelikle telefonunuz yanınızda olmasa bile gelen aramaları saat üzerinden yanıtlayabiliyorsunuz. Velev saat üzerinden telefonunuzdaki rehbere ulaşabilir, favori insanlarınızı oluşturarak direkt davet başlayabilirsiniz. Bu arada saatin telefon görüşmelerindeki ses iletim performansını ziyadesiyle beğendiğimizi söyleyelim. Saatin bu özelliğini çokça kullanacağınızı düşünüyoruz.

Özellikler ve Spor Pratikleri

Evet, artık gelelim Galaxy Watch Active 2’nin sportif özellikleri ve yeteneklerine. Watch Active 2, yeterli bir akıllı saat olmanın yanında münhasıran sportif pratikleriyle sporcular tarafından ilgi görecek bir cihaz. Dahili GPS özelliği mahal alması zati olması gereken bir özellikken, saatin altında bölge alan 8 fotodiyot ile sıhhat konusunda pek çok noktayı takip edebiliyor.

Nabzınızı daima ölçmesi, olağan seviyelerin üzerine çıkması yahut altına düşmesi üzere durumlarda ikazda bulunabilen Active 2, kalp atış suratını takip yeteneğiyle de beğendiğimiz bir model oldu. Kullandığımız mühlet boyunca neredeyse akıllıca okumalarda bulunan saat, ölçümlere nazaran gerçek kalp atım suratına 3 ila 5 nispetinde yakın sonuçlar üretiyor. Watch Active 2 ayrıyeten kalbinizin elektriksel aktivitesini ve ritmini tespit etmek için elektrokardiyogram da bulunduruyor. Yani saatte EKG özelliği var, donanımsal olarak bu özellik hazır, gelgelelim bunun tasarrufu için Samsung’un devletten onay alması gerektiğinden bu özellik şimdilik tasarrufa sunulmuyor. Yalnızca bizde değil, bildiğimiz kadarıyla pek çok devlette bu özellik çalışmıyor. Emsal mevzu Apple Watch için de beğenilen.

Gerilim seviyesini ise anlık ve periyodik olarak ölçümleyebilen Active 2, bu mevzuda ise bizde biraz baş karışıklığı yarattı desek sahih olur. Saatin ürettiği sonuçları anlamlandırması biraz güç. Periyodik olarak daima yaptığı ölçümlerde gerilim aralığını çok geniş ölçekte veren saat, saat aralıklarındaki ölçümlerinde net bir sonuç sunmaktan uzakta bir grafik çiziyor. Sadece günlük ortalama sonucu sizin için biraz manalı olabiliyor. Öte yandan yalnızca bu değil, gerilimli hissettiğimizde yaptığımız anlık testlerde bazen gerilim nispetini hissimizin altında düşük olarak çıkartan cihaz, bu manada bize biraz itimat sorunu yaşattı diyebiliriz. Bu mealde Active 2’nin gerilim ölçümünü pek doğrulayamadık demek lazım.

Galaxy Watch Active 2’nin fitness konusunda ise pek geniş ölçüde bir yelpazesi bulunuyor. Velev iç mekan velev dış mekan olsun, umumi yaygın spor kollarından 90’dan çokça egzersiz cinsine kadar çeşitli seçenek bu yelpazede mekan alıyor. Yani koşu, egzersiz bisikleti, koşu bandı, yük makineleri, bowling, yüzme, buz pateni, buz hokeyi, duvar tenisi, futbol, golf, softball, dalış ve velev yoga bile bu seçenekler arasında mevcut. Yani sporun neresinden tutuyor olursanız olun, bu saatte kendinize müsait seçeneği bulacaksınız diye düşünüyoruz.

Bunlardan sık yaptıklarınızı evvelce seçtiğinizde, harekete geçtiğiniz anda saat otomatik algılayabiliyor ve kayda başlıyor. Başkalarını de kendiniz başlatıyorsunuz. Saat tüm topladığı doneleri detaylı olarak telefon üzerindeki Samsung Health pratiğine aktarıyor ve burada tüm donelerin detaylı tahlilini görebiliyorsunuz. Hareket ne kadar sürmüş, bu vade zarfında kalp süratiniz ne kadarmış, kaç kalori yakmışsınız üzere haberlere pratik üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Buna elbette saatin uyku tahlili de dahil. Şayet saat kolunda uyuyanlardansanız, Watch Active 2’den epeyce mutlu kalacağınızı yekten söyleyebiliriz. Uyuduğunuz vade, uyku kalitesi ve bu vadede yaktığınız kalori ölçüsü olduğu üzere, gerçek olarak ne kadar uyuduğunuz, uyanık kaldığınız ve REM evresindeki müddetiniz, hafif ve derin uyku haberlerinizin tümü detaylı olarak tahlilde önünüze çıkıyor.

Ama bu noktada Samsung’a bir teklifte de bulunmak lazım:

Samsung Health pratiği, uyku, gerilim ve kalp ritim ölçümlerinde her ne kadar devir aralıklarını bir grafik içinde görüntülese de, kullanıcı, vakit aralıkları içinde dokunarak dolaşabilse, çok daha âlâ olurdu kanısındayız. Çünkü kalp ritminde grafikte bazen peak’ler oluyor, bunun tam olarak günün hangi saatinde olduğunu görmek ve bedelini tam olarak öğrenmek istiyorsunuz. Yeniden uyku müddetinde de kainatın başlayıp bittiği devranı tam olarak öğrenmek istiyorsunuz, lakin bunu yapamıyorsunuz. Sadece grafikte gördüğünüzün üzerinden iddia etmeniz gerekiyor. Bunu, pratiğe yapacakları bir güncelleme ile çözebilecekleri kanaatindeyiz. Bu da kendilerine bizden naçizane bir tavsiye olsun.

Pil Ömrü

Evet, artık gelelim Galaxy Watch Active 2’nin pil ömrüne. Samsung’un bu saat için verdiği kıymetler kabaca, tipik tasarruf müddetiyle 2 gün, düşük tasarruf müddetiyle ise 4 gün civarında. Burada elbette tasarruf formunuzun ehemmiyeti bir epey büyük. Ama Samsung’un bahsettiği kıymetlerin yanlışsız olduğunu söylemek lazım. Çünkü saati yaklaşık 20 gündür kullanıyoruz ve bu vade zarfında hem bu 2 senaryoda hem de maksimum tasarruf senaryosunda değerlendirdik.

Mesela kalp ve gerilim ölçümünü daima açık hale getirir, günlük yaptığınız egzersizlerde ölçüm yapmasını velev, gece yatarken yeniden kolunuzdan çıkartmaz uyku takibi yaptırır ve gün içinde telefonunuza gelen bildirimleri, telefon davetlerini görüntülerseniz, bu senaryoda saatin pil ömrüyle 2 günü rahat çıkarttığını göreceksiniz.

Bu senaryodan daima kalp ve gerilim ölçümünü çıkartır ve ekran parlaklığını biraz daha düşürürseniz o devir 4 güne ulaşmanız mümkün hale gelirken; tipik tasarrufa ek olarak ekranı mütemadi açık hale getirir, parlaklığı arttırır, GPS’si çalıştırır ve müzik çalarsanız o vakit bu mühlet 1 güne kadar da düşebiliyor. Elbette saatte güç tasarruf modu da mahal alıyor; pil nispeti düştüğünde bunu aktive ederek vadeyi uzatabiliyorsunuz.

Galaxy Watch Active 2’yi şarj etme noktasında ise pratik tahlili manyetik kablosuz şarj pedini de yeniden kutu içeriğinde bulduğunu haberini de verelim.

Bu noktada bir de parantez açmak lazım. Samsung, Galaxy Watch Active 2 ile birlikte saati mobil ortamda şarj edebilmemiz için ayrıyeten Wireless Battery Pack aksesuarını da göndermiş. 10000 mAh kapasitesindeki bu batarya, kablosuz şarj desteğine sahip ve bu sayede velev Active 2 akıllı saati, velev kablosuz şarj desteğine sahip telefonunuzu, isterseniz de kablosuz kulaklığınızı rastgele bir kabloyla uğraşmadan basitçe şarj edebiliyorsunuz. Açıkçası onca hengam kullandığımız kablolu mobil şarj cihazlarından sonra ziyadesiyle pratik bir tahlil oldu Wireless Battery Pack. Bu cihazı da Samsung mağazasından başkaca edinebileceğinizi söyleyelim.

Samsung Galaxy Watch Active 2 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Samsung Galaxy Watch Active 2
Eser Tipi Akıllı Saat
CHIP Online Notu 90
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
Teknik Detaylar
İşletim Sistemi Tizen
Ekran 1.4 inç Harika AMOLED
Çözünürlük 360×360
İşlemci 1.15 GHz çift çekirdekli
Hafıza 4 GB
Pil Ömrü 4 güne kadar
Su Muhafazası 50 metreye kadar
Uyumluluk Android ve iOS
Ilişkiler Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS
Boyutlar 40 x 40 x 10.9 mm
Tartı 26 gr. (Kayışsız)

Satın Al

Alternatifleri

Samsung Galaxy Watch Active 2’ye alternatif olarak yeni akıllı saat modellerinden Huawei Watch GT 2’yi de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle