Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Galaxy S20 Plus incelemesi Samsung Galaxy S20 Plus İnceleme

Samsung Galaxy S20 Plus incelemesi Samsung Galaxy S20 Plus İnceleme

 • Şık tasarım ve gereç kalitesi
 • 120 Hz ile eksiksiz OLED ekran
 • Çok âlâ performans
 • Harika fotoğraf kalitesi ve yeni “Tek Çekim” özelliği
 • Su muhafazası
 • Etkileyici 64 MP telefoto lens
 • 8K medya kaydı
 • Geniş kamera seçenekleri
 • Geniş batarya
 • Şarj müddeti
 • Gorilla Glass 6 himaye
 • microSD kart desteği
 • Wi-Fi 6 desteği
 • 120 Hz’de kıymetli ölçüde daha kısa pil ömrü
 • 120 Hz tam ekran çözünürlüğünde devre dışı
 • Ön kamera gece performansı
 • USB-C’den USB-A’ya dönüştürücü yok
 • Yüksek fiyat

Evet, uzunca bir vadedir yazıp çizdiğimiz, sayısız söylentiyi sizlere aktardığımız ve akabinde tanıtılmasıyla da birinci elden hızlıca ön incelemesini sizlerle paylaştığımız Galaxy S20 Plus, ahir test merkezimizdeki bölgesini aldı.

Önce kutusunu açtık ve artık de bu incelememizde Galaxy S20 Plus hakkında merak edilen pek çok bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Lakin çabucak söyleyelim: Bu incelememizden sonra da Galaxy S20+‘ı kullanmaya devam edeceğiz ve 1 aylık mühlet ahir Galaxy S20 Plus hakkındaki deneyimlerimizi, geçen vade boyunca tasarruf notlarımızı münferit bir makalede tekrar sizlerle paylaşacağız. Velev bu müddetin ahir, aslında bu incelemede aktaracaklarımızı detaylandıracak ve telefonun bizden aldığı sonuncu puanını da bir nevi belirlemiş olacağız diyebiliriz.

Artık vakit kaybetmeden Samsung’un yeni amiral serisinin ortanca modeli Galaxy S20 Plus’ı özellikleriyle tanıyalım.

Samsung Galaxy S20 Plus Tasarımı Nasıl?

Galaxy S20 Plus, elbette “Plus” ibaresinden de görünür olabileceği üzere büyük telefonlardan biri oluyor. Lakin o denli büyük bir telefon değil; telefonun boyutları çabucak derhal daha evvel incelediğimiz Galaxy S10+ çizgisinde. Bu manada tek elle tasarrufu pek de çetin değil.

Telefonun tam boyutları; 161 mm uzunluk, 73 mm genişlik ve 7.8 mm kalınlık halinde olurken, tartısı ise 186 gram.

Elimizde bulut mavisi, lakin Samsung’un deyimiyle Kozmik Mavi rengiyle bulunan telefonun ayrıyeten, Kozmik Siyah ve Kozmik Gri renkleri de bulunuyor. Ön yüzü üzere art yüzeyi de cam materyalden oluşan telefonun muhafaza seviyesi ise Gorilla Glass 6. Telefonun muhiti de alüminyum çerçeveden oluşuyor.

Samsung Galaxy S20 Plus Kutusunda Silikon Kılıf Var mı?

Galaxy S20+’ın kutu içeriğinde rastgele bir silikon kılıf bulunmuyor. Gelgelelim ekranda bir muhafaza bandının mekan aldığı malumatını de verelim.

Öte yandan Galaxy S20 Plus, tıpkı selefi gibi IP68 sertifikasına sahip bir model. Böylelikle suya karşı muhafazalı telefonlardan biri oluyor.

Galaxy S20 Plus Çift SIM Özelliği

Telefonun etrafına baktığımızda üst kenarda microSD kart ve SIM kart çekmecesini görüyoruz. Elimizdeki S20+, çift SIM kart desteği sunuyor, ama bunu hibrit bir yapı gözeterek sağlıyor. Yani telefona microSD kart takmadığınız durumlarda 2. SIM kartınıza konum verebiliyorsunuz. Telefonun microSD kart desteği ise 1TB’a kadar sağlanıyor.

Sağ kenarda güç tuşu ile ses butonları mahal alırken, telefonun sol tarafında rastgele bir detay yok. Alt kenarda ise USB-C portu ve hoparlör mazgalı bulunuyor. Galaxy S20 Plus, çift hoparlör sahibi olmasıyla stereo ses sağlıyor. Ayrıyeten yeniden alt ve üst kenarlarda mikrofon deliklerini de görebiliyorsunuz.

Galaxy Plus Kulaklık Girişi

Öte yandan telefonda rastgele bir 3.5 mm kulaklık girişi yok. Halbuki Galaxy S10+’ta 3.5 mm kulaklık girişi nokta alıyordu bildiğiniz üzere. Fakat neyse ki kutu içeriğinde AKG kulaklıklar yer alıyor. Bu manada ayrıyeten bir kulaklık almanıza gerek yok.

Son olarak şuna da vurgu yapmak gerekli: Galaxy S20+’ın USB kablosunun her 2 ucu da USB-C standardında. Yani telefonu bilgisayarınıza takıp done paylaşımı yapmanız için bilgisayarınızda muhakkak bir USB-C portunun bulunması gerekiyor, lakin şayet bilgisayarınız yeni nesil değilse, bu giriş umumiyetle mahal almıyor. Bu noktada kutu içeriğinde bir dönüştürücü adaptörün olması yeterli olabilirmiş demeden de geçmeyelim.

Samsung Galaxy S20 Plus Ekran Özellikleri

Galaxy S20 Plus’ın ekranından bahsedecek olursak, Samsung’un yeni modellerinde bilhassa ekranıyla fark yarattığını söylemek mümkün. Çünkü Galaxy S20 modelleriyle 120 Hz tazeleme hızı Galaxy S serisine dahil oldu. Bundan az sonra aslında daha detaylı formda bahsedeceğiz.

S20+’ta 6.7 inç büyüklüğünde bir ekran mekan alıyor. Bu ekran azami 1440×3200 piksel çözünürlük sağlıyor. Bugüne kadar telefonlarında yan verdiği ekranıyla ziyadesiyle başarılı imaj ortaya koyan Samsung, Galaxy S20 Plus’ta da Dynamic AMOLED paneli tercih ediyor ve bu paneliyle 525 ppi piksel yoğunluğu, 20:9 manzara orantısı, HDR10+ desteği ile yüzde 90.5 ekran – gövde orantısı sunuyor.

Epeyce incelen ekran çerçeveleri ve kameranın da delikli biçimde hazırlanmasıyla Infinity-O Display adıyla önümüze çıkan ekran sebebiyle ulaşılan geniş imaj ebatı, elbette multimedya tasarrufuna maksimum yarar sağladığı üzere, umumî tasarrufta da daha cazip bir ekrana bakmamıza sebebiyet veriyor.

Dynamic AMOLED panelin kullanılmasıyla renkleri epey keskin halde sağlayabilen Galaxy S20+’a uyguladığımız ekran testinde, telefonun 970 kandela parlaklığa eriştiğini gördük. Öte yandan sRGB renk gamutuyla yüzde 151’lik kıymetle dikkat çeken ekran, DCI-P3 renk meydanının da yüzde 100’ünü kapsıyor. Bu bedellerle, ekranın güneş ışığı altında pek uygun bir okunabilirlik kıymetine sahip olduğunu ve ekran görüntüleme deneyimiyle, şu an pazarın en düzgünlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S20+ 120 Hz Tazeleme Suratına Sahip

Artık gelelim telefonun 120 Hz’lik tazeleme suratı konusuna. Galaxy S20+, 120 Hz tazeleme suratına sahip ki, son devirde bu özelliği farklı telefonlarda da çokça duymaya başladık. Galaxy S20+’ta ekranı hem 60 Hz hem 120 Hz tazeleme suratlarında kullanabiliyorsunuz. Lakin 60 Hz’den 120 Hz’e geçiş yaptığınızda, arabirimin pürüzsüzlüğünü, menülerin akıcılığını gördüğünüzde açıkçası bir daha 60 Hz’e geçmek istemeyeceğinize eminiz. Ama burada bir seçim yapmanız gerek. Çünkü ekranı 120 Hz tazeleme süratiyle kullanmak istediğinizde, ekran çözünürlüğünü Full HD+’a çekmek zorundasınız.

QHD+, yani 1440×3200 piksel çözünürlükte ise yalnızca 60 Hz tazeleme suratı sunuluyor. Bu bir handikap. Öte yandan ekranı 120 Hz olarak kullanmanın pil ömrü açısından da dezavantaj yarattığını söyleyelim. Bundan da Galaxy S20 Plus pil performansı adımından bahsedeceğiz.

Samsung Galaxy S20 Plus’ta Biyometrik Güvenlik Seçenekleri Neler?

Samsung Galaxy S20 Plus’ta biyometrik güvenlik metotları olarak parmak izi sensörü ve yüz tanıma yer alıyor. Parmak izi sensörü elbette ekrana entegre formda önümüze çıkıyor. Epeyce kolay bir formda tanılama yapabildiğiniz sensör, hem ekrandaki bölgesi itibariyle hem de tarama süratiyle kesimin en hızlıları arasında yan alıyor.

Misal şekilde yüz tanıma özelliği de telefonda nispeten süratli formda çalışıyor. Yaptığımız düşük ışıklı ortamlardaki denemelerimizde de yüzümüzü süratli biçimde tarayabildiğini söyleyebiliriz. Elbette suratı arttırmak için, yüz tanıma ayarlarından ekran parlaklığını arttırma ve süratli yüz tanıma özelliğini devreye sokabilirsiniz. Gelgelelim süratli yüz tanıma özelliğini devreye sokmanız, güvenlikten bir adım feragat etmenize de sebep olacak, onu da belirtelim.

Samsung Galaxy S20 Plus İşletim Sistemi ve Yazılım

Galaxy S20+’ta işletim sistemi olarak Android 10 işletim sistemi yer alıyor. Telefonu kutusundan çıkarttıktan bir vade sonra da süratlice bir güncelleme alıyorsunuz. Bu güncellemede cihazın kararlılık geliştirmeleri ile performans özelinde iyileştirmeler taraf alırken, önümüzdeki birkaç yıl içinde zati en yeni Android güncellemeleriyle destekleneceğini de belirtmek lazım.

Telefonda arayüz olarak ise Samsung’un One UI 2.1 arayüzünü görüyoruz. Samsung, S serisi ile TouchWiz arayüzüyle başlayıp devam eden yazılım yolculuğunda, Samsung Experience ile bir mühlet devam etmiş, son olarak da son telefonlarında One UI’ı önümüze çıkartmıştı. Kullanıcı deneyimi açısından ziyadesiyle olumlu bulduğumuz bu arayüz, optimizasyon konusunda pek başarılı olurken, aradığınız her şeyi de süratlice bulmanıza imkan tanıyor. Gerek görsellik manasından sade duran, gerek geliştirilebilir mealinde varlıklı seçenekler sunan bu arayüzün detaylarından aslında farklı incelemelerimizde çokça bahsettik.

Fakat yeniden süratlice değinecek olursak, mesela üst çekmecede çok sayıda kısayola erişebildiğinizden kelam ederek başlayabiliriz. Burada mavi ışık filtresinden karanlık moda, ekran görüntü kaydediciden inançlı klasöre, ekranı farklı cihazlarla paylaşacabileceğiniz Smart View‘den Edge aydınlatma seçeneklerine kadar çok sayıda seçenek önünüze çıkıyor.

“Rahatsız Etmeyin” ve “Odak Modu” Nedir?

Burada ayrıca Rahatsız Etmeyin modunun bulunduğu üzere, bir Odak Modu da mevcut. Odak Modu’nu, düzenleyebileceğiniz bir Rahatsız Etmeyin modu üzere düşünebilirsiniz. Burada Çalışma Devri yahut Kendime Ayırdığım Vakit üzere seçenekler nokta alırken ayrıyeten ekstra öbür profiller de oluşturabiliyor ve her bir profilde telefonun kısıtlayacağı pratikleri seçebiliyorsunuz.

Öte yandan oyunları bir araya toplayan, her bir oyunda geçirdiğiniz vakti tahlil eden Game Launcher uygulaması da Galaxy S20+’ta da yerli alanında duruyor. Bu tatbikin da detaylarında oyunculara şahsi çok sayıda seçenek sunduğunu söylemek lazım.

Samsung Galaxy S20 Plus Game Booster

Mesela burada mahal alan Game Booster kısmından oyun performansının istikrarlı mi yoksa yüksek performansta mı oynanacağını belirleyebiliyor, Dolby Atmos ses desteğini aktifleştirebiliyor yahut şayet daha uzun soluklu bir oyun deneyimi istiyorsanız, ekran tazeleme hızını 48 Hz olarak da atayabildiğinizi de söylemek lazım. Bu kısımda geniş seçenekler nokta alıyor. Bunlardan ve işletim sisteminin sunduğu başka detaylardan daha sonra Galaxy S20 Plus’ı uzun uzadıya değerlendirdikten sonra yeniden münferit bir makale de sizlere artılarından eksilerinden bahsedeceğiz.

Samsung Galaxy S20 Plus Özellikleri Neler?

Samsung Galaxy S20 Plus, daha evvel de söylediğimiz üzere 2 farklı işlemci seçeneğiyle geliyor, lakin ülkemizde Exynos 990 işlemci ile görebiliyoruz yeni telefonu. ABD’de ise Snapdragon 865‘li seçeneği ile mahal alıyor. Pekala, elimizdeki modelde bulunan Exynos 990 işlemci ne üzere özellikler içeriyor?

Samsung’un 7nm+ mimarisine sahip Exynos 990 işlemcisinden güç sağlayan Galaxy S20 Plus, yekunda 8 çekirdek sahibi bir telefon. Bu 8 çekirdekten 2’si 2.73 GHz frekansında çalışan Mongoose M5 olarak isimlendirilirken, gayrı 2’si de 2.50 GHz frekansta çalışan Cortex-A76‘dan oluşuyor. Bunlar cihazın performans çekirdekleri. Gayrı 4’lü set ise Cortex-A55 altında 2.0 GHz olarak verimlilik odaklı çalışıyor.

Galaxy S20 Plus’ın performans notlarına az sonra detaylı ve karşılaştırmalı olarak geleceğiz. Lakin geçmeden telefonun tam paketini öğrenelim.

Galaxy S20+’ta 8 GB RAM kapasitesi yan alırken, depolama yeri da 128 GB olarak önümüze çıkıyor. Başkaca selef model Galaxy S10+‘a nazaran kıymetli bir güncelleme de depolama formatında yan alıyor. Galaxy S10+‘ta UFS 2.1 standardında depolama ünitesi mekan alırken, Galaxy S20 Plus’ta UFS 3.0 standardı bulunuyor ki bunun done okuma ve yazma performansı konusunda değeri büyük.

Telefonda ayrıyeten grafik işlemcisi olarak Mali-G77 yer alıyor. Yeniden öteki detaylar arasında 802.11ax, yani Wi-Fi 6 desteği bulunurken, elimizdeki model 4G destekli olarak geliyor. Telefonun bilindiği gibi 5G desteği sunan Galaxy S20 Plus 5G modeli de var, fakat memleketimizde şimdi 5G desteği olmadığından bu model Türkiye’de satışta olmayacak.

Samsung Galaxy S20 Plus Performansı Nasıl?

Evet, artık gelelim Galaxy S20 Plus performans notlarımıza. Telefonla şimdilik epey kısa bir mühlet geçirdik aslında ve bu müddette haber alabilmeniz için yapabileceğimiz kadar teste mahal vermeye çalıştık. Ama başta da söylediğimiz üzere, daha detaylı testleri ve tasarruf deneyimlerimizi Galaxy S20 Plus ile 30 gün geçirdikten sonra uzun tasarruf deneyimimizde sizlere başkaca yeniden aktaracağız.

Derhal sentetik testlerle kelamı açalım.

Samsung Galaxy S20 Plus Test Sonuçları

İşlemci ve süreç gücü manasında selef model Galaxy S10+’a nazaran kıymetli farklar içeren Galaxy S20 Plus, yaptığımız Geekbench 5 testinde de bunların sonuçlarını gösteriyor. Telefonun tek çekirdek puanı 825 olurken, çoklu çekirdek puanı ise 2797 olarak önümüze çıkıyor. Bu noktada acilen bir kıyaslamada bulunalım.

Kısa bir mühlet evvel incelediğimiz Huawei Mate 30 Pro, birebir testten 749 puan tek çekirdek puanı almış, çoklu çekirdek performansında ise 2847 puan toplamıştı. Bu mealde diyebiliriz ki, Galaxy S20+’ın işlemcisi kağıt üzerinde tek çekirdek skoruyla önde dururken, çoklu çekirdek performansında Mate 30 Pro’nun Kirin 990 işlemcinin bir basamak gerisinde kalıyor.

Umumî Performans İnceleme

Evet, telefonun umum performansı nasıl? Bunun için de elbette AnTuTu Benchmark‘a başvurduk ve Galaxy S20 Plus’ın bu testte tabiri caizse coştuğunu söyleyebiliriz. Exynos 990 işlemcili Galaxy S20 Plus, AnTuTu Benchmark’tan tam olarak 516 bin 112 puan topladı ki, bu şu ana kadar incelediğimiz akıllı telefonlar arasında aldığımız en yüksek skor olarak sıralamaya da yansıdı.

Bu skorla birlikte Galaxy S20+’ı öteki akıllı telefonlarla yan yana koyduğumuzda, liste başına yerleştiğini görüyoruz. Az evvel baktığımız üzere, Huawei Mate 30 Pro, her ne kadar Kirin 990 işlemcisi ile çoklu çekirdek performansında önde görünse de, Galaxy S20 Plus, gerek tek çekirdek işlemci puanı, gerek umumi performans puanıyla şu an liste başında tek başına bölge alıyor. Kaldı ki telefon, umumî tasarrufun deneyimine de bunu yansıtıyor.

Oyun Performansı İnceleme

Galaxy S20 Plus’ın oyun performansına baktığımızda, burada da bunu karşıladığını görüyoruz. Galaxy S20+ ile hem son periyodun tartışmasız tanınan oyunu PUBG, hem Call of Duty, hem de Asphalt 9 Legends oynadık. 3 oyunda da üst seviye grafik ayarlarında akıcı bir oyun deneyimi sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 3 oyunda da en ufak bir kare atlaması yahut rahatsız edici bir problemle karşılaşmadık.

Bu arada Call of Duty’de grafik ayarlarını ve kare suratını “Çok Yüksek” olarak ayarlandığımızı, PUBG’de grafik ayarlarını HDR ve kare suratını ise “Haddinden fazla” biçimde ayarladığımızı ve Asphalt 9 Legends’ta ise tekrar grafik detaylarını yüksek olarak belirlediğimizi söyleyelim.

Bu manada diyebiliriz ki, Galaxy S20 Plus, oyun performansıyla sıkı oyuncuların çok seveceği bir telefon. Gelgelelim her oyunda geçirdiğimiz 30 dakikalık müddet boyunca telefonun hafif de olsa bir ölçü ısındığını gözlemlediğimizi de söyleyelim. Bu rahatsız edici değil, ama bu hususta net kararımızı Galaxy S20+’ı bir müddet daha kullandıktan sonra söylememiz daha sahih olacak.

Samsung Galaxy S20 Plus test sonuçlarını ve gerçek devirli oyun performanslarını derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Samsung Galaxy S20 Plus Pil Performansı

Pekala, Galaxy S20 Plus’ın pil ömrü nasıl? Şimdi telefonun pil performansından biraz bahsedelim.

S20 Plus, 4500 mAh kapasitesinde bir bataryaya hane sahipliği yapıyor. Galaxy S20, Galaxy S20 Plus ve  modelleri de öbür birtakım özellikleriyle olduğu üzere batarya konusunda da birbirinden ayrılıyor.

Galaxy S20’de 4000 mAh kapasitesinde batarya kullanılırken, S20 Ultra’da 5000 mAh kapasite mevcut. Batarya konusunda da ortanca model olan Galaxy S20+, evet pil performansıyla nasıl bir tasarruf sağlıyor?

4500 mAh kapasiteli batarya, size ortalama bir tasarrufla günü rahat tamamlamanızı sağlayacak bir güç sağlıyor. Bu hususta rastgele bir kuşkunuz olmasın ki, aslında şu an emsal senaryoyu zati pek çok akıllı telefon modelinde de işleyebiliyoruz.

Telefonun ekran açık kalma vadesini ise, iki farklı senaryoda ölçtük. Çünkü söylediğimiz üzere telefonda hem 60 Hz hem 120 Hz tazeleme suratları sunuluyor. Şayet Galaxy S20 Plus’ın ekranını 60 Hz’de kullanır ve ekranı açık bırakırsanız, 11 saat 41 dakikalık bir çevrimiçi tasarruf vadesi sağlayacaksınız. Öte yandan 120 Hz ekranın cazibesine kapılır ve telefonu bu formda kullanırsanız ise, o halde birebir senaryoda alacağınız süre 9 saat 29 dakika olacak ki, bu da kabaca 2 saatlik kayıp manasına geliyor. Aslında 9,5 saatlik umum tasarruf vadesi bile pek çok gün için güzel bir mühlet ama daha ağır tasarruflarda sorun yaratabilir.

Samsung Galaxy S20 Plus Full HD Medya Testi

Sinema senaryosuna gelirsek, elbette Galaxy S20 Plus’a da her telefona uyguladığımız 90 dakikalık Full HD görüntü testimizi uyguladık. Lakin elbette Galaxy S20+ hem 60Hz hem 120Hz tazeleme suratına sahip olduğu için tam sonuç sağlamak açısından bu senaryoyu 2 farklı ekran ayarında yapmayı münasebetli gördük.

90 dakikalık bir Full HD çözünürlüklü medyayı, tam ekran parlaklığında, Wi-Fi’ya bağlı konumda ve ekran tazeleme suratını da 120 Hz olarak ayarladığımız telefonda oynattığımızda, aldığımızda sonuç yüzde 13 kayıp biçiminde oldu. Teste başladığımızda pil orantısı yüzde 58, medya bittiğinde ise yüzde 45 seviyesindeydi. Bu sonuç rakiplerinin gerisinde. Gelgelelim rakiplerinde 60Hz ekran olduğu için bu sefer kaideleri eşitlemek açısından Galaxy S20+’ın ekran tazeleme suratını da 60Hz’e çekip bir de tıpkı testi o denli tekrarladık. Bu sefer de 90 dakika sonunda yüzde 10‘luk bir kayıpla, pil nispeti yüzde 35’e geriledi.

Samsung Galaxy S20 Plus Karşılaştırma

Bu sonuçları özetleyecek olursak bu mealde açıkçası S20+, gerek Galaxy Note 10+, gerek Mate 30 Pro’ya nazaran zayıf duruyor. Çünkü Galaxy Note 10+’ta tıpkı testte yüzde 10, Mate 30 Pro’da ise yüzde 5 kayıpla karşılaşmıştık. Bunu da bir dipnot olarak söylemiş olalım. Dileyenler Galaxy Note 10 Plus ve Huawei Mate 30 Pro incelemelerimizi de izleyebilirler.

Öte yandan işin oyun ayağını da atlamadık elbette. Galaxy S20 Plus, güçlü bir telefon ve bu telefonla sık sık oyun oynamak isteyeceğiniz kesin. PUBG‘de yaptığımız pil testinde, 30 dakikalık oyun sonucunda yüzde 9‘luk bir pil orantısı kaybeden telefon, bu manada son devir karşılaştığımız modellerle eşdeğer bir grafik çiziyor. Bu arada oyundaki pil performansınızı arttırmak için Game Booster kısmındaki oyun ayarlarını optimize edebileceğinizi de tekrar hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Galaxy S20+ Güç Himaye Modları

Galaxy S20 Plus’ta elbette oyun ve pratiklere kişisel pil optimizasyonu yapabileceğiniz üzere, ayrıyeten umumî güç muhafaza modları da bulunuyor. Tekrar de bunların ahir telefonun pili elbette bitecek. Pekala, Galaxy S20+’ı ne kadar müddette şarj edebileceksiniz?

Biz telefonun bataryasını külliyen sıfırladıktan sonra, kutusundan çıkan 25W’lık şarj cihazıyla şarj ettik ve pek süratli sonuç aldık. Birinci 10 dakikada yüzde 21 batarya doluluk nispetine ulaşan Galaxy S20+, 30 dakika mühlet ahir bataryanın yüzde 57‘sini doldurabiliyor. Telefonun tam kapasite şarj olması ise tam olarak 1 saat 8 dakika sürüyor.

Bu arada telefonun tek şarj yeteneği kablo yoluyla değil. Galaxy S20 Plus, ayrıca 15W gücünde kablosuz şarj desteği sağlıyor ve mobil şarj cihazı olarak kullanıldığında, vesair kablosuz şarj desteği olan cihazları 9W gücünde şarj edebiliyor. Telefonun bu bahislerdeki performanslarını da 30 günlük tasarrufumuza saklayalım.

 • 10 Dakika: Yüzde 21
 • 20 Dakika: Yüzde 40
 • 30 Dakika: Yüzde 57
 • 40 Dakika: Yüzde 73
 • 50 Dakika: Yüzde 87
 • 60 Dakika: Yüzde 94
 • 68 Dakika: Yüzde

Samsung Galaxy S20 Plus Kamera Özellikleri

Evet, geldik artık Galaxy S20 Plus’ın kameralarına. Galaxy S20 serisi, Samsung’un kameralarıyla mobil fotoğrafçılık adına ortaya kıymetli işler koyduğu bir aile oluyor, gelgelelim bu aile güya daha çok  modeliyle kişiselleşiyor. Çünkü Galaxy S20 Ultra modeliyle 100x’e kadar zum yapabilen bir kameraya bölge veren Samsung, Galaxy S20 ve S20+ ile bir arada ise, vesair amiral gemisi akıllı telefonlarla rekabetçi konumda bölge alıyor diyebiliriz.

Artık evvel Galaxy S20 Plus’ta konum alan kameraları yakından tanıyalım.

Akıllı Selfie Açısı

S20+’ta ön yüzde ekranın içinde tek ön kamera görüyoruz. Selef model Galaxy S10+’ta hatırlarsanız burada çift kamera konum alıyordu. Fakat bu defa tek kamera usulünü deneyen Samsung, bu modele ise farklı bir özellik getirmiş. O da Akıllı Selfie Açısı olarak anılıyor.

Ön kamerayla çekim yapacağınız devir şayet karede 2 şahıstan daha ziyade kişi varsa, otomatik olarak geniş açılı selfie fotoğraf moduna geçiş yapıyor ön kamera. Hoş bir özellik. Bunu kamera ayarlarından açabiliyor yahut kapatabiliyorsunuz.

10 MP çözünürlüklü ön kamera f/2.2 diyaframa sahip. 26 mm’lik geniş açılı çekimler yapabilen ön kamerayla yine 4K çözünürlüğünde 60 kare görüntü kaydı yapabildiğinizi de belirtelim.

Galaxy S20 Plus’ın art kameralarına geldiğimizde ise, burada karşımıza 4 kamera çıkıyor. Bunlardan ana kamera 12 MP çözünürlüğünde. f/1.8 diyaframlı ana kamera tekrar 26 mm geniş açılı ve optik imaj sabitleyici içeriyor.

Telefondaki 2. kamera yine 12 MP çözünürlüklü ultra geniş açılı olarak nokta alıyor. f/2.2 diyaframlı ve 13mm’lik 2. kamera özellikle Üstün Steady, yani istikrarlı, sallantısız medya çekimlerinde işe yarıyor. 

Galaxy S20+ 64 MP Kamera Özellikleri

3’üncü kameraya geldiğimizde ise burada 64 MP’lik lensi görüyoruz. Galaxy S20+, selef model Galaxy S10+ modelinden 64 MP’lik telefoto lensiyle ayrılıyor, çünkü Galaxy S10+’te bu kamera 12 MP ölçüsünde tutulmuş durumdaydı. Öte yandan yeni ailede Galaxy S20’de de telefoto lens 64 MP olurken, S20 Ultra modelinde ise tıpkı görev 48 MP’lik Periscope lense bırakılmış. Doğal ki Galaxy S20 Ultra’da başkaca ana kamera da 108 MP ölçüsünde ki bu mevzuya daha sonra incelememizde değineceğiz.

Galaxy S20+’ın 64 MP’lik telefoto kamerasının detaylarına baktığımızda, başkaca burada lazer otofokusun ve optik imaj sabitleyicinin mekan aldığını görüyoruz. Elbette 3x optik zum ve 30x’e kadar hibrit zum sağladığını da söylemek lazım ki, bunun örneklerini de az sonra sizlerle paylaşacağız.

S20 Plus’ta 4’üncü kamera ise derinlik sensörü olarak önümü çıkıyor. Bununla da telefon derinlikli, bokeh efektli fotoğraf çekimi konusunda rol oynuyor.

Galaxy S20 Plus 8K Video Kayıt Özelliği

Kamera performans notlarımıza geçmeden son olarak telefonun art kamerasıyla tam 8K çözünürlüğünde medya kaydı yapılabildiğini ve 8K çözülürlükte 24 kare görüntü kaydı yapmasıyla S20+’ın şu an mobil meydanda kıymetli bir noktaya imza attığını söylemek gerek. Ha, 8K görüntüleri görüntülemek için 8K televizyonlara gereksiniminiz olacak orası münferit, lakin kesim açısından baktığımızda kıymetli bir gelişme olduğu kesin. Başkaca saf ki 4K / 60 kare ve Full HD / 60 kare medya kaydı da tekrar yapabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy S20 Plus Kamera Performansı Nasıl?

Evet, Galaxy S20 Plus’ın kameralarını tanıdık. Artık de biraz çektiğimiz fotoğraflar üzerinden konuşalım.

Acilen söyleyebiliriz ki, Galaxy S20 Plus, 4’lü kamera dizilimiyle kesimin en değerli akıllı telefonlarından biri oluyor elbet. Öte yandan şunu da belirtmek lazım: Ana kameradaki diyaframın Galaxy S10 modellerinden aşina olduğumuz f/1.5 ila f/2.4 diyafram aralığında şık, orta bir taban olan f/1.8 diyaframa sabitlenmiş olması hoş olmuş. Böylece gece çekim performansında stabil bir görüntü sağlayabilen Galaxy S20+, gece koşullarında, bilhassa gece modunu etkinleştirdiğinizde ortaya hoş, istikrarlı sonuçlar çıkartabiliyor.

Galaxy S20+ Gece Modu İnceleme

Zorlayıcı gece koşullarında farklı açılı kameralarda yaptığımız denemelerde şık sonuçlar çıkartan Galaxy S20+, gece modu faalken, 10x’e kadar dijital zum olanağı tanıyor; bunu da söyleyelim. Lakin elbette sonuç kuşkusuz pek tatmin edici değil.

Gündüz çekim koşullarında ise, gerek iç gerek dış mekanlarda birbirinden mükemmel sonuçlar almanız mümkün. Yapay zeka ve canlı odak modlarını da etkinleştirerek çeşitliliği sağlayabiliyor, şayet manüel fotoğrafçılık yeteneklerinize güveniyorsanız profesyonel çekim özelliklerini de kullanabiliyorsunuz.

Bu arada kamera arayüzünden yakın, geniş ve ultra geniş olmak üzere 3 farklı formatta yaptığınız çekimlerin haricinde 64 MP’lik çekimler yapmak için üstten 64 MP modunu açmanız gerektiğini de söylemek gerekiyor. Bu modda yapacağınız çekimler, detay seviyesiyle pek şık görünüyor.

Galaxy S20 Plus’ın kameralarına ait kıymetli özelliklerinden bir gayrısı de söylediğimiz üzere, 30x’e kadar hibrit zum yapabiliyor oluşu. 3x’e kadar optik zum yapabilen kamera, 30x’e kadar imgeyi yakınlaştırabiliyor. Lakin elbette elde yapacağınız çekimlerde epeyce bulanık imgelerle müsabakanız mümkün. Bu koşulda en uygun performansı kuşkusuz tripodla yakalayacaksınız.

Gelgelelim yeniden de sonuçları Huawei Mate 30 Pro ile karşılaştırdığımızda, Galaxy S20 Plus’ın zum performansının o kadar keskin ve ayrıntılı görünmediğini de söyleyemek lazım. Öte yandan Samsung’un S20 ailesindeki Galaxy S20 Ultra’da sonuçlar farklı olabilir. Bunun yanıtını da gelgelelim, Galaxy S20 Ultra’yı incelediğimizde verebileceğiz.

Tek Çekim Modu Nedir?

Galaxy S20+’ta ayrıyeten kamera arayüzünde Tek Çekim adında farklı bir mod daha bulunuyor. Bu mod biraz parti emelli yerleştirilmiş diyebiliriz. Gerideki 3 kamerayı kullanarak kısa videolar çekmek için kullanabileceğiniz bu alan, 10 saniyeye kadar kayıt alıyor ve sonrasında sonuçları çeşitli filtrelerle size sıralıyor. Bunlar arasında ağır çekim ve bumerang efekti üzere hem medya hem fotoğraf kayıtları hazırlıyor.

Hoşluk Modu Nedir?

Telefonun ön kamerasına baktığımızda, ön kamera performansıyla da hoş sonuçlara mahal verdiğini söylemek çok mümkün. Münhasıran gündüz çekimlerinde şık performans sağlıyorsunuz. Sıklık modu da pek istikrarlı çalışıyor. Mesela bu koşulda yaptığımız 3 çekimde, birincisinde hoşluk modu külliyen saklı, ikincisinde yüzde 50 açık, sonuncusunda ise büsbütün açık olduğu senaryoda, yüzdeki sivilcelerin etrafının filtrelendiğini ve doğallığın ise kaybolmadığını görüyorsunuz.

Ancak ön kameranın gece performansına geldiğimizde ise pek olumlu sonuçlar almadığımızı söylememiz lazım. Gece nispeten ışık koşullarının düşük olduğu ortamlarda velev gece modu, velev ekran flaşı açık olsun, grenler, detay kayıpları ve bulanıklıklarla karşılaştığımızın altını çizelim. Bu mealde fiyat seviyesi bu kademe yüksek olan bir telefonun ön kamerasının daha başarılı olması gerekiyor sahihi.

Pekala, artık Galaxy S20 Plus ile şimdiye kadar yaptığımız tüm çekimleri de sizlerle bir arada paylaşalım ve sonra da artık sonuç kısmına geçelim.

Samsung Galaxy S20 Plus ile çekilen fotoğrafları acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Sonuç olarak Samsung Galaxy S20 Plus, en âlâ akıllı telefonlardan biri olarak piyasaya süratli bir giriş yapıyor, o kesin. Eksiksiz ekranı, şu ana kadar en güzel performansı sağlayan teknik takımı, başarılı pil ömrü ve elbette geniş yeteneklere sahip kameralarıyla etkileyici bir akıllı telefon olduğu muhakkak.

Bilhassa telefonun 120 Hz ekranı en beğendiğimiz mekanı oldu diyebiliriz herhalde. Ama pil ömrünü besbelli biçimde azaltması da en büyük handikaplarından birini oluşturuyor. Telefonun fotoğraf kalitesi de eksiksiz, bu mevzuda ise onun üstende Galaxy S20 Ultra var, fakat arada fiyat uçurumu olduğu da aşikar. Kaldı ki Galaxy S20+ da ucuz bir telefon değil.

Samsung Galaxy S20 Plus Fiyatı Ne Kadar?

Şu an Galaxy S20 Plus’ın fiyatı 9299 TL. Geçen sene bu devirlerde incelediğimiz Galaxy S10 Plus’ın fiyatı ise 7499 TL’ydi. Elbette arada döviz arttı, birçok hadise oldu, lakin yeniden de bunlar Galaxy S20 Plus’ın pahalı bir telefon olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Daha evvel incelediğimiz selef modellerden Galaxy S10 Plus şu anda 6 bin TL, Galaxy Note 10 Plus, 8 bin 500 TL‘ye bulunurken, Huawei tarafındaysa P30 Pro, 8 bin 300 TL ve Mate 30 Pro ise 8 bin 999 TL fiyatla pazarda mahal alıyor.

Öte yandan iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max‘ten ise hiç bahsetmiyorum bile, zira 11 bin TL – 12 bin TL fiyatlarla zati o kısım fiyat açısından çoktan çizgi dışına çıkmış durumda. Bu noktada seçim elbette sizin olacak, gelgelelim kuşkusuz fiyat açısından karar vermesi de pek kolay değil sahihi.

Kimler Almalı

Samsung’un yeni piyasaya sürdüğü Galaxy S20 Plus modeli, bilhassa kibar görünen ve tepe model performans gösteren bir amiral gemisi satın almak isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

Samsung Galaxy S20 Plus Teknik Özellikleri
Eser Modeli Samsung Galaxy S20 Plus
Eser Çeşidi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
İşletim Sistemi Android 10
İşlemci Exynos 990
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.73 – 2.0 GHz
Ekran Teknolojisi Dynamic AMOLED
Ekran Boyutu 6.7 inç
Ekran Çözünürlüğü 1440 × 3200 px
Grafik İşlemci Mali-G77 MP11
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 128 GB
Arttırılabilir Depolama 0 GB
Ön Kamera 10 MP
Art Kamera 12 MP
Art Kamera (2) 64 MP
Art Kamera (3) 12 MP
Art Kamera (4) 0.3 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 4500 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 73 × 161 × 7.8 mm
Tartı 186 gr.
SAR Kıymeti 0.38 W/kg

Satın Al

Alternatifleri

Samsung Galaxy S20 Plus’a alternatif olarak Galaxy S10 Plus modeli veya Huawei P30 Pro modeli de kıymetlendirilebilir.

Yorum Ekle