Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Galaxy A71 incelemesi Samsung Galaxy A71 İnceleme

Samsung Galaxy A71 incelemesi Samsung Galaxy A71 İnceleme

 • Şık tasarım ve gereç kalitesi
 • Muhteşem AMOLED ekran
 • Android 10 ile şimdiki işletim sistemi
 • Şahane pil ömrü ve şarj vadesi
 • Ülkü kamera performansı
 • Segmenti için üst seviye performans
 • 3.5 mm kulaklık girişi
 • microSD kart desteği

Samsung, Galaxy A serisiyle bir arada birinci modelden itibaren orta segmente heyecan getiren telefonları kullanıcılarla buluşturdu. Lakin bilhassa geçtiğimiz sene, amiral gemisi telefon modellerinden pek çok özelliği Galaxy A serisine katmasıyla birlikte dikkatleri daha çokça üzerine çekmeye başladı diyebiliriz. Çünkü bilhassa amiral gemisi statüsündeki telefonların fiyatlarının yükselen kur kıymetleriyle birlikte yükselmesi, kullanıcıları orta segment cep telefonlarına iterken, böylelikle Galaxy A serisi de yıldızını parlattı.

Samsung Galaxy A71 Büyük Ekranı İle Öne Çıkıyor

Galaxy A serisinden geçtiğimiz sene de pek çok modeli inceleme fırsatımız olmuştu. Bu sene de bu serideki modellere kıymetli ölçüde yatırım yapmayı sürdüren Samsung, son olarak Galaxy A51 modeliyle konuğumuz olmuştu hatırlarsanız. Orta segmente yeni soluk getiren en yeni modeli ise Galaxy A71 oluyor. Galaxy A51’den daha büyük ekran ve birtakım farklı özellikleriyle farklı bir opsiyon arayan kullanıcılar için Galaxy A71 bugün inceleme hususumuz. Artık bakalım Galaxy A71 bizlere neler sunuyor?

Samsung Galaxy A71 Tasarımı Nasıl?

2020 yılının en savlı orta segment akıllı telefonlarından olan Galaxy A71, Galaxy Note 10 dizaynını andıran yapısıyla amiral gemisi statüsünde görünen telefonlardan biri oluyor. Böylelikle telefon için yüksek bütçe ayıramayan lakin şık görünen bir telefon sahibi olmak isteyenlere hitap eden Galaxy A71, ince çerçeveli ekranıyla göz dolduruyor.

Samsung Galaxy A71 Tartısı

Ekran çerçeveleriyle olduğu üzere birebir vakitte epeyce da ince bir telefon Galaxy A71. Telefonun kalınlığı 7.7 mm olurken, ayrıyeten art yüzeyden her iki kenarda yuvarlatılmış hatlarıyla daha ince bir izlenim bırakıyor. Öte yandan yalnızca 179 gram tartısında olmasıyla da sınıfı için ülkü.

Galaxy A71’in art yüzeyi de tıpkı Galaxy A51 üzere plastik gereçten oluşuyor, fakat daha evvel Galaxy A51 incelememizde de bahsettiğimiz üzere bu yüzey kaliteli plastikten oluşuyor ve bu sayede hissiyat ve görünüş manasında cam yüzeyli telefonlardan pek fark yaratmıyor. Elimizde Prizma Siyahı rengiyle bulunan telefonu başkaca Prizma Mavi ve Prizma Gümüş üzere farklı renkler de bulabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy A71 Kulaklık Girişi ve Butonlar

Telefonun muhitine bakacak olursak, sağ kenarda ve güç butonlarını yan yana görürken, alt kenarda da USB-C portu ile hoparlör mazgalını görüyoruz. Burada başkaca bir 3.5 mm kulaklık girişi de mahal alırken, telefonun kutusu içinden kendi kulaklığının çıktığını da söyleyelim.

Çift SIM Kart Özelliği

Galaxy A71, çift SIM kartlı bir telefon oluyor. Başkaca bunu hibrit sistem olarak değil de başkaca ayrı farklı slotlar halinde bulundurması sevindirici. Telefonun sol kenarında mahal alan çekmecede 2 munfasıl SIM kart yuvası ile microSD kart slotu buluyorsunuz. Bu arada microSD kart desteğinin 512 GB’a kadar olduğunu da söyleyelim.

Samsung Galaxy A71 Ekran Özellikleri

Gelelim artık Galaxy A71’in ekranına. Ekran kenarlarında daha az çerçeve ile daha ziyade görüntüleme meydanı sağlayan telefon, yıllardır Samsung’un sağladığı imgesiyle kullanıcıların da onayını almış Muhteşem AMOLED panel içeriyor. Infinity-O Display olarak da anılan Sonsuz-O ekran dizaynını benimseyen telefon, bunu, ince çerçevelerine ve üzerinde mekan alan delikli ön kamera yapısına borçlu.

6.7 inç büyüklüğünde nispeten geniş bir ekranın sahibi olan telefon, yüksek çözünürlük sağlıyor. Galaxy A71’in ekranı 1080×2400 piksel çözünürlüğünde olurken, ekran en-boy orantısı da 20:9 halinde. Böylelikle umumi tasarruf noktasında geniş bir görüş yeri sağlayan telefon, multimedya tüketimi noktasında da oynadığınız oyunlarda yahut izlediğiniz sinemalarda size olumlu destekte bulunuyor.

Samsung Galaxy A71 Parlaklık Seviyesi

Muhteşem AMOLED panelin renk üretimi hayli zenginken, kontrast ve parlaklık seviyesi de şad edici seviyede. Bu arada ekranın Corning Gorilla Glass 3 ile korunduğu malumatını de verelim.

Öte yandan Galaxy A71’in ekranında, Galaxy A serisinin orta segmentte bölge alan vesair telefonlara kıyasla fark yaratan bir başka özelliği olan parmak izi sensörünün yan aldığını da görüyoruz. Ekrana entegre halde bulunan parmak izi sensörünün tasarrufu hem pratik hem de nispeten süratli. Ayrıyeten tekrar telefonda bir sair son devir biyometrik güvenlik yollarından yüz tanıma sisteminin yan aldığını da söyleyelim.

Samsung Galaxy A71 Teknik Özellikleri Neler?

Galaxy A71, Android 10 işletim sistemini kullanıyor ve bu sayede yeni bir tasarruf deneyimi sunuyor. Arayüz olarak da Samsung’un OneUI 2 yazılımının kullanıldığını gördüğümüz telefonda işlemci olarak ise Qualcomm Snapdragon 730 bulunuyor. 8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemci, 2 adet performans 6 adet ise verimlilik odaklı çekirdekten oluşuyor. Bunlardan Kyro 470 Gold çekirdekleri 2.2 GHz frekansında çalışırken, Kryo 470 Silver çekirdekleri ise 1.8 GHz frekansla iş yapıyor.

Samsung Galaxy A71 Depolama Kapasitesi

Galaxy A71’in elimizdeki modeli 8 GB RAM kapasitesine sahip. Depolama meydanı ise sabit, 128 GB olarak mekan alıyor. Ama dediğimiz üzere microSD kart desteği ile bu sahası 512 GB’a kadar arttırabiliyorsunuz.

Telefonda yan alan batarya kapasitesi de 4500 mAh olurken, telefonun pil performans testlerinden az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğiz.

Teknik takıma ait olarak telefonda 802.11ac desteği ile Bluetooth 5.0 desteği bulunmasının bu segment için epey değerli olduğunu ve yeniden telefonda NFC desteğinin bölge aldığı malumatını de verelim ve artık performans notlarımıza geçelim.

Samsung Galaxy A71 Performansı Nasıl?

Öncelikle telefonun mobil ağ performansından bahsederek başlayalım. Galaxy A71, selef modellere nazaran daha ziyade LTE, yani 4G frekansı destekleyen bir model oluyor. 600 Mb/s download ve 75 Mb/s upload suratlarıyla LTE Cat.11 desteği gösteren bir telefon ve bu sayede mobil data hattınız üzerinden maksimum yarar sağlamanıza imkan tanıyor.

Başkaca dediğimiz üzere 802.11ac ile 5 desteği sağlayan Qualcomm WCN3980 modemi içeren cihaz, yaptığımız tesinde de mahsusen selef model Galaxy A70’e nazaran daha gözle görülür bir artış sağlamış, bunu da belirtmek lazım. Telefon ortalama olarak yaklaşık 320 Mb/s’lik bir performans gösteriyor.

Samsung Galaxy A71 VoWiFi Desteği

Galaxy A71 ön incelemesinde sizden gelen geri bildirimler doğrultusunda, bu telefon için telefon görüşmesi deneyimimizden de bahsedelim istedik. Bu bağlamda Galaxy A71’in LTE üzerinden ses, yani VoLTE ve üzerinden VoWiFi desteği sunduğunu söyleyebiliriz. Davet kalitesiyle de çok başarılı, o bahiste tek bir sorunu yok.

Evet, Galaxy A71’in umum tasarruf deneyimiyle performansı nasıl?

Bunun için birinci başta sentetik testlerden bahsederek başlayalım. Galaxy A71’e uyguladığımız Geekbench testinde tek çekirdek skoruyla 546 puan, çoklu çekirdek performansıyla ise 1764 puan sağladığını görüyoruz.

Bir gayrı sentetik testimiz AnTuTu Benchmark‘a geldiğimizde de tekrar burada da sonucun değişmediğini görüyoruz. Galaxy A71 bu testte 274 bin 446 puan topluyor. Bu mealde performans noktasında şu an orta klasmanda Galaxy A71 çok tatmin edici kağıt üstü doneleri sağlıyor bizlere.

Elbette yalnızca bununla değil, telefonu umumi tasarruf performansıyla da deneyimledik. Aslında 10 günden ziyade bir müddettir de bu telefonu faal olarak kullanıyoruz. Bu mühlet ahir çok sayıda pratik yükledik, kullandık ve bariz bir problemle karşılaşmadık. Umumî tasarruf deneyimi açısından külliyen meselesiz. Arayüz çoklu pratiklerde da akıcı bir biçimde çalışırken, öte yandan oyun tarafında da günümüz tanınan oyunlarını çok rahat çalıştırabilecek bir telefon oluyor Galaxy A71. Bu noktada da bir sorun yaşamayacaksınız.

Samsung Galaxy A71 Isınıyor mu?

Aklınızda cevaplanmamış bir soru kalmaması açısından telefonun sıcaklık bedellerine de değinelim. Bu noktada teknik olarak konuşacak olursak telefon boştayken, yani faal olarak kullanılmadığı durumlarda ölçtüğümüzde, oda ısısında 22 raddelerde olan telefon, yük altında maksimum 30 noktaları gösterdi. Umum klasmanda maksimum ısıların 35 aşamalar olduğunu düşündüğümüzde ise bu da çok makul bir bedel ki, zati kolay kolay da bu ısıya da ulaşmıyor telefon.

Samsung Galaxy A71 Pil Ömrü Ne Kadar Gidiyor?

Artık geldik bir diğer soruya. Evet, Galaxy A71’in pil ömrü nasıl, bu telefon günlük tasarrufta ne kadar yönetim ediyor?

Telefonda 4500 mAh kapasitesinde bir bataryanın nokta aldığını söylemiştik. Bu batarya kapasitesiyle zati pil konusunda güçlü bir model olduğu açık. Bu manada umum olarak bu telefon ile günlük tasarrufla (Facebook, Instagram, sesli muhabere, Whatsapp, e-posta denetimi, 1 saatlik oyun deneyimi, fotoğraf çekimi) 1,5 günü rahat çıkartıyor, güç tasarruf modlarını da devreye sokarak 2’inci güne ilerleyebiliyorsunuz; bu ağır olmayan tasarrufla bu halde elbette.

Şayet maksimum yoğunlukta, yani Wi-Fi açık, ekran yüksek parlaklıkta, art tarafta pratikler açıkken bir de oyun oynamaya kalkarsanız, o hengam yaklaşık 4,5 saat içinde bataryayı tüketmeniz mümkün ki bu da pek makul bir vade. Bu da işin ağır tasarruf senaryosu oluyor.

Pekala, spesifik tasarruflarda nasıl bir sonuç alacaksınız?

Bu noktada her telefona uyguladığımız 90 dakikalık Full HD görüntü testimize dönüyoruz. Telefonda, Wi-Fi bağlı konumda ve tam ekran parlaklığında Full HD görüntüyü 90 dakika vade ile oynattığımızda, yüzde 9’luk bir pil kaybı gördük. Pil seviyesi yüzde 71’den yüzde 62’ye gerileyerek yüzde 9 üzere hoş bir sonuç üretti. Çünkü bu segmentte mekan alan incelediğimiz gayrı modellere baktığımızda, Galaxy A71’in pil performansı ile de öne çıktığını söylemek pek mümkün.

Bilhassa şu sıralar tüm yerküreyi sarsan koronavirüs sebebiyle meskende kaldığımız şu günlerde, Galaxy A71’in sunduğu pil performansından bir oldukça şad kaldığımızı belirtelim. Bahsettiğimiz rakamlarla da söz ettiğimiz üzere, telefonu, umumi tasarruf noktasında toplumsal medya dolaşımlarından, Spotify‘dan müzik dinleme, fotoğraf çekimleri ve medya kısmına kadar farklı açılardan değerlendirdik. Bunun sonucunda da Galaxy A71 totalde 1,5 gün rahat tasarruf sağlayan bir telefon olurken, 17 saat aralıksız Full HD medya izleyebileceğiniz bir model oluyor ve yeniden işin oyun kısmında da tezli duruyor. Çünkü bu telefonla yüksek ekran parlaklık seviyesinde ve online bir oyunu aralıksız 11 saat kadar oynayabiliyorsunuz.

Evet, Galaxy A71 pili ömrü uzun mühlet dayanan bir telefon. Lakin pili ahir doğal ki bitecek. Pekala, siz bu telefonu ne kadar vadede şarj edebileceksiniz? Bunun da testini elbette yaptık. Artık bunu da liste halinde sizinle paylaşalım.

 • 10 dk: %18
 • 20 dk: %38
 • 30 dk: %54
 • 40 dk: %68
 • 50 dk: %80
 • 60 dk: %90
 • 70 dk: %96
 • 80 dk: %100

Galaxy A71’in kutusunda bulunan 25W’lık süratli şarj desteği sağlayan adaptörle şarj ettiğimizde, 10 dakika mühlet içinde yüzde 18 doluluk orantısına ulaşıyor. 30 dakika içinde yüzde 54 kapasiteye ulaşan batarya, tam doluluk nispetine ise 1 saat 20 dakika içinde ulaşıyor ki bu da yeniden bu segmentteki gayri pek çok telefona nazaran çok başarılı bir paha.

Yani bu adımı toparlarsak, Galaxy A71 pil ömrüyle uzun vade yönetim eden, kısa müddette de şarj olan bir telefon modeli.

Samsung Galaxy A71 Kamera Özellikleri Neler?

Gelelim artık Galaxy A71’in kameralarına.

Galaxy 71 de Galaxy A51 üzere 4 kameralı bir akıllı telefon oluyor. Fakat iki telefon arasında ana kameralar elbette farklı. Galaxy A71’de 64 MP ölçüsünde bir kamera varken, Galaxy A51’de 48 MP’lik bir ana kamera bölge alıyordu hatırlarsanız. Başkaca selef model Galaxy A70’de ise ana kamera boyutu 32 MP idi. Bu manada Galaxy A71’in kamera açısından da getirdiği fark büyük oluyor.

Telefondaki ana kamera 64 MP ölçüsünde olurken, f/1.8 diyaframlı ve 26 mm’lik bu geniş açılı sensör, lazer otofokus da bulunduruyor.

2. kamera 12 MP ve f/2.2 diyaframlı 12 mm’lik ultra geniş açılı olurken, sair 2 kamera da makro çekimlere ile derinlik sensörü vazifelerine atanmış. Her iki kamera da 5 MP biçiminde konumlandırılmış.

Telefonun ön kamerasına baktığımızda, burada ise Galaxy A70’deki üzere 32 MP’lik bir kameranın mahal aldığını görüyoruz. Bu arada hem ön hem art kamera ile 4K medya kaydı yapılabildiği haberini de verelim.

Samsung Galaxy A71 Kamera Performansı Nasıl?

Galaxy A71’in kamera performansına gelirsek, dörtlü kamera suramı ile pek şık sonuçlara imza attığını söyleyebiliriz. Mahsusen orta sınıf akıllı telefonlar arasında detay, renk ve kontrast seviyeleri ile hoş fotoğraflar çekebilen telefon, ana kamerasıyla varsayılan olarak ise 16 MP formunda çalışıyor. Şayet daha çokça detay görmek için 64 MP’i kullanmak isterseniz, kamera arayüzünden üst kısımdan bu değişikliği (3:4H) yapmanız gerekiyor.

Samsung Galaxy A71 Görsel Zeka Özelliği

Tekrar arayüzde, çektiğiniz fotoğraflarda Görsel Zeka‘yı açarak sahnelerin otomatik taranmasını ve en elverişli çekim koşullarının yapay zeka tarafından sizin için hazırlanmasını sağlayabilir yahut manüel fotoğraf yetenekleriniz varsa, Pro moduna geçip bunu siz de yapabilirsiniz.

Arayüzde güçlü seçenekler sunulmuş. Canlı Odak, Hareketli Fotoğraflar ve Görsel Zeka’nın yanı sıra Daha Ziyade kısmında daha fazlasını bulabiliyorsunuz. Burada Gece modu, panorama çekim, ultra ağır çekim ve hiber geçiş, yiyecek ile makro çekim modu bulunuyor.

Başkaca yeniden Bixby Vision ile AR Emoji özelliklerini de burada bulabiliyorsunuz. Açıkçası Galaxy A71, bu mod zenginliği ile de Samsung’un Galaxy S20 ailesiyle misal bir tasarruf formunu sağlamasıyla da, incelemenin başında da belirttiğimiz amiral seviyesini yakalayabilen bir telefon oluyor.

Samsung Galaxy A71 ile çekilen fotoğrafları çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Galaxy A71, sahip olduğu özelliklerle birlikte ziyadesiyle beğendiğimiz bir model oldu. Dizaynından teknik özellikleri ve performansına, pil ömründen şarj mühletine, parlak ekranından kamera yeteneklerine değin her noktada farklı cihetleriyle öne çıkan bir model olmasıyla pek istikrarlı bulduk.

Samsung Galaxy A71 Fiyatı Ne Kadar?

Galaxy A71’in fiyatına baktığımızda da 3599 TL fiyatla alınabildiğini görüyoruz ki, bu mealde da elverişli bir yere oturuyor akıllıcası diyebiliriz.

Derhal çabucak bütün incelemeyi, bilhassa performans adımlarını aşağı yukarı soru yanıt biçiminde götürdük. Sonuç kısmında da şu soruyu soralım: Pekala, Galaxy A71’i satın almanız için 5 nedeni sıralasak bu 5 husus arasında neleri gösterebiliriz?

Samsung Galaxy A71 Satın Almak İçin 5 Neden

1. Amiral Gemisi Statüsünde Tasarım

Birinci sıraya tasarımı ve materyal kalitesini yerleştirebiliriz. Çünkü gerek art yüzeyi, gerek kameraların yerleşimi, gerekse ince çerçeveli geniş ekran dizaynıyla Galaxy A71, Samsung’un yeni amirali Galaxy S20’yi de andırıyor; inceliği ve söylediğimiz gereç kalitesiyle de tuttuğunuzda hoş hissettiriyor. Tasarım olarak bir amiral gemisi telefon modelinden tek farklarının su dayanıklılığının olmaması ile art yüzeyin plastik olması demek mümkün.

2. Canlı ve Parlak Ekran 

Üstün AMOLED ekran zati Samsung’un uzun vakittir beğenilen paneli. Galaxy A71 ile hayli ince çerçeveler ve geniş bir görüntüleme sahasıyla sunulması da göze beğenilen gelen bir deneyim sağlıyor.

 3. Segmenti İçin Üst Seviye Performans

Fiyat/performans açısından değerlendirdiğimizde, sizlere bahsettiğimiz datalar ve umum tasarruf deneyimleri ışığında Galaxy A71’in segmenti için üst seviye performans sağladığını kabul etmek lazım. Bu manada 3000 TL civarında üst seviye özellikler içeren ve performasıyla şad eden bir akıllı telefon arıyorsanız, Galaxy A71 tam size nazaran diyebiliriz.

4. Uzun Pil Ömrü

İncelemede de gördüğümüz üzere Galaxy A71, uzun pil ömrü sağlamasıyla rakiplerin de önünde. Gerek umumi tasarruf, gerek oyun ve sinema senaryolarında da bunları gördük. Başkaca süratli şarj olmasıyla da vakit kazandırıyor.

5. Kamera Yetenekleri

Elbette 5’inci unsur olarak da kamera yeteneklerini göstermemiz lazım. Geride 4’lü kamera suramı, ön yüzde 32MP’lik kamerası ve birçok mod seçeneği ile tasarrufu zenginleştirmesi, 4K görüntü kaydı yapabilmesi ve Full HD medya çekimlerinde de Harika Istikrar özelliğinin canlı edilebilmesiyle bir arada bu segmentte geniş seçenekler sunduğu kesin.

5 unsurda Galaxy A71 de bu formda. Lakin elbette bu noktada her devir olduğu üzere tekrar seçim sizin.

Kimler Almalı

Büyük ekranlı bir telefon satın almak isteyenler, güçlü multimedya deneyimi sağlamak isteyenler ve saydığımız incelemenin sonucunda saydığımız 5 maddeyi arayan kullanıcılar Galaxy A71’den mutlu kalacaklardır.

Samsung Galaxy A71 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Samsung Galaxy A71
Eser Tipi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 92
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
İşletim Sistemi Android 10
İşlemci Qualcomm Snapdragon 730
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.2 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi Üstün AMOLED
Ekran Boyutu 6.7 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2400 px
Grafik İşlemci Adreno 618
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 128 GB
Arttırılabilir Depolama 512 GB
Ön Kamera 32 MP
Art Kamera 64 MP
Art Kamera (2) 12 MP
Art Kamera (3) 5 MP
Art Kamera (4) 5 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 4500 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 76 × 163 × 7.7 mm
Tartı 179 gr.
SAR Kıymeti 0.51 W/kg

Satın Al

Alternatifleri

Samsung Galaxy A71’e alternatif olarak bir öteki yeni Galaxy A modeli olan Galaxy A51 de tercih edilebilir.

*Bu görüntü ve içerik Samsung sponsorluğunda gerçekleştirilmiştir.

Yorum Ekle