Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Galaxy A30s incelemesi Samsung Galaxy A30s İnceleme

Samsung Galaxy A30s incelemesi Samsung Galaxy A30s İnceleme

 • Şık tasarım
 • Muhteşem AMOLED ekran
 • Ülkü pil ömrü
 • Günlük
 • 3.5 mm kulaklık girişi
 • NFC, 802.11ac Wi-Fi, BT 5.0
 • Düşük ekran çözünürlüğü
 • Düşük ışık kamera performansı
 • Parmak izi okuyucu müddeti
 • 4K görüntü yok
Özetle

Samsung Galaxy A30s, Muhteşem AMOLED ekranı, şık tasarımı ve sınıfına müsait ölçüde üretmesiyle giriş – orta segment için hoş bir model oluyor. Ama bu fiyat etiketiyle önünde değerli rakipleri olduğu kesin. Tüketiciler performans konusunda muadil, ama fiyatıyla daha münâsib modelleri tercih edeceklerdir ki bunları da test tablomuzda bir arada paylaştık. Münhasıran Xiaomi Redmi Note 8 modeli fiyatıyla çok daha cazip duruyor sahihi. O manada Galaxy A30s satın almak isteyenlerin, 1999 TL‘lik fiyatının düşmesini bekleyeceklerini düşünüyoruz sahihi.

Kimler Almalı

2000 TL altı akıllı telefon arayanlar, Harika AMOLED ekran sahibi ve yeterli pil ömrü sunan Galaxy A modellerinden Galaxy A30s’i tercih edebilirler.

Samsung Galaxy A30s satın alınır mı? Özellikleri neler? Performansı nasıl? İnceledik!

Samsung, bilhassa Galaxy A serisi ile geçtiğimiz sene çok sayıda modeli piyasaya çıkarttı. 2020 yılında da bu aileyi genişletecek olan şirket, böylelikle yeniden piyasada çok sayıda modelle taraf alacak. Bu incelemizde ise Samsung’un giriş – orta segment arasına konumlandırdığı Galaxy A30s modeline yakından bakacağız. Galaxy A30’dan sonra gelen ve o modele nazaran birtakım farklılıklar içeren telefon, 1999 TL fiyatla şu an satın alınabiliyor. Pekala, bu fiyata tercih edilmeli mi, yoksa rakipleri daha mı uygun; bu incelememizde kıymetlendiriyoruz.

Samsung Galaxy A30s: Tasarım

Samsung Galaxy A30s, dizaynıyla çok şık modellerden biri oluyor. Hem ince hem hafif olan telefon, prizma desenli gövdesi ile şık bir akıllı telefon sahibi olmak isteyenlere pek münâsib bir seçim olacaktır.

Elimizde Prizma Yeşil renk seçeneğiyle bulunan telefon, başkaca Prizma Siyajı ve Prizma Beyazı üzere 2 farklı renkle daha tercih edilebiliyor.

Ön yüzde geniş ekranıyla dikkat çeken telefon, böylelikle Samsung’un Sonsuz Ekran dizaynlı telefon modellerinden biri oluyor. Ekranında V halinde kamera çentiği bulunduran telefon, art tarafında da 3’lü kamera dizilimine mahal veriyor.

Sağ kenarında güç ve ses butonlarını bulunduran Galaxy A30s, sol yanda da SIM kart ve microSD kart çekmecesini konumlandırıyor. Çift SIM kart destekli olan telefonda, alt kenarda bir de 3.5 mm kulaklık girişi mahal alıyor. Bu arada telefonun kutusunda bir kulaklığın bölge aldığını, lakin silikon kılıfın bulunmadığını da söyleyelim.

Galaxy A30s de tek hoparlörlü modellerden biri oluyor. Ortama ses üreten telefonda, USB-C ilişkisi da tekrar hoparlörün yanında mahal alıyor.

Samsung Galaxy A30s: Ekran ve İşletim Sistemi

Galaxy A30s, 6.4 inç büyüklüğünde bir ekranın sahibi. V çentikli tasarım ve ince ekran çerçeveleri sayesinde epeyce geniş bir ekran – gövde orantısı yakalayan telefonda, ekran çözünürlüğü 720×1560 piksel seviyesinde. Açıkçası bu çözünürlük rakiplerine nispeten düşük. Öte yandan Galaxy A30 modelinde 1080×2340 piksel çözünürlük kullanılmıştı; bu modelde ise geri çekilmiş. Ekran çözünürlüğüne bağlı olarak piksel yoğunluğu da düşük telefonun: 268 ppi seviyesinde.

Buna rağmen panelin Muhteşem AMOLED olmasından ötürü renk üretiminin ve doygunluğunun uygun seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan 489 kandela ortalama parlaklığıyla da ekranıyla parlak modellerden biri oluyor Galaxy A30s.

Telefonda Android 9 işletim sistemi bölge alıyor. Galaxy A30s, Android 10 güncellemesi de alacaktır.

Arabirim olarak artık Samsung’un öbür modellerinden de aşina olduğumuz üzere One UI arabiriminin kullanıldığını gördüğümüz telefonda, One UI 1.5 sürümü nokta alıyor.

Çok kolay ve sade tasarlanan işletim sisteminde aradığınızı çok kolay biçimde bulabiliyor, erişimle oyalanmıyorsunuz.

One UI arayüzünün tüm avantajlarını sunan telefon, farklı tema seçenekleri ve duvar kağıtları ile şahsileştirme imkanı tanımasının yanında, ayarlar menüsünden de tasarrufunuza ait çok sayıda değişikliği yapma imkanı tanıyor. Bu menüden ekranı gece moduna alabilir, renk modunu değiştirebilir, navigasyon çubuğunu kişiselleştirebilir ve daha bir seri süreci gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada bu notada merak edenler için söyleyelim: Galaxy A30s’te bir bildirim ışığı yok. Gelgelelim Samsung bunun noktasına son devir telefonlarında farklı bir tahlil üretiyor: Işıklı Bildirim.

Gelişmiş ayarlardan ulaşabileceğiniz Işıklı Bildirim menüsü ile telefonunuza bir bildirim geldiğinde, velev ekran velev flaş ile uyarılıyorsunuz.

Yazılıma ait bahsedebileceğimiz gayri detay da, Galaxy A30s’te de tekrar bir Game Launcher meydanının bulunduğu olacak. Oyunlarınız bu meydanda bir arada toplanıyor ve böylelikle tek noktadan erişebiliyorsunuz. Oyunlara elverişli olarak ayarlaması da yapabileceğiniz Game Launcher, oyun geçmişinize ilişkin istatistiki dataları de tutabiliyor.

Telefonda birtakım pratikler da yüklü olarak geliyor. Bunlardan Spotify, Netflix ve Microsoft Office epeyce yararlıyken, Trendyol pratiği ise muhtemelen herkese hitap etmeyecek. Ayrıyeten Galaxy Fırsatları, Samsung Küresel Goals, Bizz üzere birkaç tatbik daha mevcut. Bunları kullanmak istemiyorsanız silmeniz mümkün.

Samsung Galaxy A30s: Biyometrik Güvenlik

Galaxy A30s’te hem parmak izi sensörü taraf alıyor hem de kamera yoluyla yüz tanıma. Yüz tanıma kamera yoluyla yapıldığı ve ek bir sensör içermediği için çok inançlı değil varsayım edilebileceği üzere, lakin bir pratik bir prosedür olarak kullanılabilir. Işık kaideleri çok düşmediği sürece de nispeten süratli çalışıyor bu yol.

Galaxy A30s’te parmak izi sensörü

Galaxy A30s: Teknik Özellikler ve

Galaxy A30s, başta da söylediğimiz üzere giriş – orta segmente konumlanan bir telefon modeli. Samsung’un Exynos 7 serisi orta segment işlemcisi olan 14nm fabrikasyon süreci ürünü Exynos 7904 işlemcisinden güç sağlayan telefon, 8 çekirdekli yapıda. Bu işlemcisiyle birlikte 2 odaklı ve 1.8 GHz frekanslı Cortex-A73 ile 6 adet verimlilik odaklı ve 1.6 GHz frekanslı Cortex-A53 yongalarından güç sağlayan telefon, bir performans modeli değil. Galaxy A30s’in işletim sistemi içinde dolaşırken, pratikler arasında geçiş yaparken ve umum tasarrufta çok süratli bir model olmadığını söylemek gerek.

Fakat günlük tasarruflar için ehil performansı gösterdiğini söyleyebiliriz. Buna oyunlar da dahil. Pek çok yeni oyunu orta seviyeli grafik ayarlarında akıcı biçimde oynayabiliyorsunuz. Örneğin PUBG‘de HD – yüksek grafik ayarlarında uygun performans gösteren telefon, Call of Duty Asrî Warfare‘de ise orta grafik ayarlarında ülkü performans sağlıyor. Bu arada telefonun her iki oyun senaryosunda da ısınmadığını söyleyebiliriz.

Telefonun teknik takımına devam edelim: 4 GB RAM ve 64 GB depolama yeri ile gelen Galaxy A30s, Mali-G71 grafik ünitesine ve 4000 mAh kapasitesinde bataryaya sahip. 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 5 ve NFC desteğinin olduğu telefonda, FM radyo bulunması da sevindirici.

Bu kısmı kapatmadan evvel telefonun muadilleriyle kağıt üzerindeki tarafını de ortaya koyalım. Galaxy A30s, uyguladığımız AnTuTu Benchmark sonucundan 127527 puan topladı. Bu puanıyla tabloya yerleştirdiğimizde ise pek parlak bir alana konumlandığını söyleyemiyoruz, çünkü muhitindeki modellerle arasında önemli fiyat farkı yaratan bir telefon oluyor Galaxy A30s. Ha, yenilikçi birtakım özellikler içeriyor, orası başka. Performans olarak tablodaki yanı ise tam olarak bu formda.

Samsung Galaxy A30s test sonuçlarını acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Samsung Galaxy A30s: Pil Ömrü

Galaxy A30s’te 4000 mAh üzere epey geniş kapasitede bir batarya taraf alıyor. Bu bataryası ile 30 dakikalık Call of Duty: Çağdaş Warfare‘de yüzde 8 şarj tüketen, PUBG‘de ise tekrar 30 dakika ahir yüzde 10 şarj tüketen Galaxy A30s, böylelikle sınıfı için ülkü bir pil tüketimi sunuyor. Öte yandan 90 dakikalık Full HD medya testimizde de yüzde 14‘lük bir batarya tüketiminde bulunan telefon, bu noktada da hudutlar çerçevesinde mekan alıyor. Bu arada tüm bu 3 senaryoda ekran parlaklığının da tam açık olduğunu belirtelim.

Umum tasarruf neticesinde de faal tasarrufta yaklaşık 11 saat ekran açık kalma müddeti sunduğunu söyleyebileceğimiz Galaxy A30s, böylelikle pil ömrüyle tam günü çıkartacak modellerden biri oluyor.

Evet, Galaxy A30s’in pili tükendiğinde ne kadar vadede şarj oluyor derseniz, nispeten davrandığını söylemek mümkün. Birinci yarım saat içinde bataryanın yüzde 30’u dolarken, 1 saat ahir yüzde 60’ı dolabiliyor. 1 saat 40 dakika ahir da tam kapasite şarj olabiliyor Galaxy S30s. Kutu içeriğinde 15W‘lık süratli şarj adaptörünün mahal aldığı malumatını de verelim.

 • 10 dakika: %11
 • 20 dakika: %19
 • 30 dakika: %30
 • 40 dakika: %38
 • 50 dakika: %48
 • 60 dakika: %60
 • 70 dakika: %72
 • 80 dakika: %85
 • 90 dakika: %93
 • 100 dakika: %100

Samsung Galaxy A30s: Kameralar

Galaxy A30s, kameralarıyla orta sınıf sınıfa hareket kazandıran modellerden biri oluyor. 3’lü kamera dizilimi ile son devir trendi takip eden telefon, art yüzde 25 MP çözünürlüklü ve f/1.7 diyaframlı ana kameraya bölge veriyor. Faz algılamalı otofokus destekli ana kameraya, 8 MP ve f/2.2 diyaframlı ultra geniş açılı kamera ile 5 MP çözünürlüklü ve f/2.2 diyaframlı derinlik kamerası eşlik ediyor.

Art yüzde bir LED flaş da mekan alırken, ana kamera ile 30 kare Full HD medya kaydı yapabiliyorsunuz.

Kamera arayüzüyle öbür Samsung modelleriyle eş tasarruf sunan telefonda; yiyecek, panorama, profesyonel, canlı odak modları mevcutken, canlı odak ile yapacağınız çekimlerde derinlik kamerasından yararlanabiliyorsunuz. Ön kamera ile yapacağınız portre çekimlerinde ise alan derinliği yazılım ile sağlanırken, her iki kamerada da güzel ışık koşullarında hoş fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Lakin ışık kıymetleri kötüleştirçe, bulanıklıklar ve grenler kendini göstermeye başlıyor. Sensör gece çekimlerinde ayrıntılardan mahrum sonuçlar üretiyor.

25 MP kamera manzara çekimlerinde ise âlâ sonuçlar alıyor, lakin nesnelerin ve dokuların kenarları netlikten mahrum çıkabiliyor. Buna rağmen ise renkler tekrar de canlı görünüyor.

Samsung Galaxy A30s ile çekilen fotoğrafları çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Samsung Galaxy A30s Teknik Özellikleri
Eser Modeli Samsung Galaxy A30s
Eser Çeşidi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 78
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
İşletim Sistemi Android 9
İşlemci Exynos 7904
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 1.8 – 1.6 GHz
Ekran Teknolojisi Üstün AMOLED
Ekran Boyutu 6.4 inç
Ekran Çözünürlüğü 720 × 1560 px
Grafik İşlemci Mali-G71 MP2
Bellek (RAM) 4 GB
Dahili Depolama 64 GB
Arttırılabilir Depolama 512 GB
Ön Kamera 16 MP
Art Kamera 25 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 5 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 4000 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 74 × 158 × 7.8 mm
Tartı 166 gr.

Satın Al

Alternatifleri

Samsung Galaxy A30s’e alternatif olarak Xiaomi Redmi Note 8 modeli tercih edilebilir.

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.