Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Exynos 990 İşlemcisini Duyurdu!

Samsung Exynos 990 İşlemcisini Duyurdu!

Samsung, 7 nm fabrikasyon sürecine sahip olan mobil işlemcisini duyurdu. Samsung’un gelecek nesil akıllı telefonlarında mahal vereceği Exynos 990, kıymetli özellikleri de beraberinde getiriyor. Pekala, bunlar arasında neler var?

Samsung’un mobil işlemcisi, bilhassa arttırılmış gerçeklik (AI) ve 5G yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Üzerinde nokta alan dahili Arm Mali-G77 grafik ünitesi ile bir arada grafik konusunda yeni Valhall mimarisine sahip olan işlemci, böylelikle oyunlar bir yana, multimedya pratiklerinde da arttırılmış gerçeklikten çok daha ziyade faydanılmasını sağlayacak.

Samsung’un selef mobil işlemcilerine kıyasla yüzde 20 orantısında daha yüksek süreç gücü ve yeniden yüzde 20 orantısında grafik performansı sunan Exynos 990, 2 adet performans tabanlı Cortex-76 çekirdeği ve 4 adet verimlilik odaklı Cortex A55 çekirdeğini taşıyor. İşlemcinin içeriğinde ayrıyeten 2 adet özellştirilmiş çekirdek daha bulunuyor.

Samsung, ile bir arada 120Hz tazeleme nispetini da böylelikle akıllı telefonlarında yakalayacak. Bu sayede münhasıran Asus ROG Phone II ve Razer Phone 2 üzere oyun odaklı akıllı telefonlarıyla rekabetçi hale gelebilecek olan Samsung, işlemcisinde yapay zeka konusunda da elbette ilerleme kaydetmiş.

Exynos 990, 4 adet nöral süreç ünitesi (NPU) barındırıyor. Bu sayede dijital süreç performansında saniyede 10 trilyon ziyade süreç gücüne kavuşan işlemci, öte yandan 7nm tabanlı 5G Exynos 5123 ile birlikte mmWave spektrumunu da arttırıyor.

Samsung, 2019’un bitiminden evvel ve Exynos Modem 5123 işlemcilerinin seri üretimine başlayacak.

Yorum Ekle