Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung, CES 2020’de Deneyim Çağını İlan Etti

Samsung, CES 2020’de Deneyim Çağını İlan Etti

Samsung Electronics Tüketici Elektroniği Yöneticisi ve CEO’su H.S. Kim, CES Fuarı’ndaki açılış konuşmasında “Deneyim Çağı“nı duyurdu. H.S. Kim yaptığı konuşmada, hayatı daha rahat, daha keyifli ve daha manalı hale getiren şahsileştirilmiş deneyimler oluşturmak için donanım ve yazılımı dertsiz bir halde birleştiren on yıllık insan merkezli yenilikleri müjdeledi.

Deneyim Çağı, kendimize ve ailemize nasıl ehemmiyet verdiğimizi, hanelerimizi kişisel gereksinimlerimizi karşılayacak halde nasıl özelleştirebileceğimizi ve daha inançlı, sürdürülebilir akıllı kentleri nasıl inşa edebileceğimizi şekillendirecek. Samsung bu hedefle fuarda robotik, Yapay Zeka, 5G ve İleri Seviye Algoritma ortamındaki en son gelişmelerini sergiledi. Bu teknolojiler; tüketicilere daha güçlü ve şahsileştirilmiş deneyimler sunmak için bir araya gelerek geleceğe bir bakış sunuyor.

Samsung Electronics Tüketici Elektroniği Kısmı Yöneticisi ve CEO’su H.S. Kim, “Deneyim Çağında, ömür tarzlarımıza ahenk sağlamak için gerekli olan ortamı tekrar düşünmemiz gerekiyor. Samsung’un insan merkezli yenilik üzerine inşa edilmiş felsefesi, bu yandaki yaklaşımını benzersiz kılıyor. Problemleri çözmek ve kişilerin ömürlerini geliştirmek için inşa ediyor ve yaratıyoruz.” dedi.

Zatî asistanda bir sonraki seviye

Samsung’un insan merkezli vizyonunun temeli olan şahsileşmiş bakım, kişisel gereksinimleri karşılayarak tüketicilerin sıhhatini ve refahını artırıyor. Açılış konuşması sırasında H.S. Kim, Samsung’un robot vizyonunu “evinizdeki yardımcınız” olarak aktardı. H.S. Kim burada sizi anlayan, sizi destekleyen ve konutun her mekanında faal olarak gereksinimlerinize karşılık veren küçük, yuvarlanan bir robot olan Ballie‘yi tanıttı.

Samsung Electronics Lider Yardımcısı ve Baş Bilim Araştırmacısı Sebastian Seung ise Ballie hakkında ayrıntılı haberler paylaştı. Seung, cihazın üzerindeki Yapay Zekâ kabiliyetleri sayesinde bir fitness asistanına ve kişilerin değişen gereksinimlerine tahlil arayan mobil bir arayüze dönüştüğünü aktardı. Ayrıyeten tüm bunlar, sıkı data müdafaa ve saklılık standartları korunarak yapılıyor.

Seung, “Yapay Zekanın şahsileştirilmiş bakımın geleceği olduğuna inanıyoruz. üzerindeki Yapay Zekayı sahiden şahsileştirilmiş deneyimlerin merkezi olarak görüyoruz. Cihaz üzerindeki Yapay Zeka, şahsileştirme gücü sunarken haberlerinizi denetim etmenizi ve gizliliğinizi korumanızı sağlıyor.” dedi.

Samsung başkaca gelişmiş ve şahsileştirilmiş sıhhat tahlilleri de sergiliyor. Örneğin, bir Samsung akıllı saatini Bluetooth üzerinden bir akıllı telefonla eşleştiren, mesken tabanlı, sanal bir kardiyak rehabilitasyon tahlili geliştirmek için Kaiser Permanente ile iş birliği yapıldı. Samsung’un HeartWise pratiği egzersiz yapması için hastaya hatırlatmalar gönderiyor, aktivite datalarını topluyor ve egzersiz sırasında hastanın kalp atış suratını mütemadi olarak görüntülüyor. Bu doneler daha sonra klinik tedavi bilirkişilerinin takibi için hasta belgesine işleniyor.

Program, kullanıcıların bir hastaneye yahut kliniğe gitmeden meskenden kalp rehabilitasyonuna katılmalarını sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar bunun için günlük hayatlarından vakit ayırmak zorunda da kalmıyor. Hanede yapılan kardiyak rehabilitasyon programının olumlu sonuçları geçen yıl New England Journal of Medicine (NEJM) Catalyst’te yayınlandı. Samsung, ona güvenen bireylerin hususî gereksinimlerini karşılayan insan merkezli sıhhat tahlilleri geliştirmeye devam edecek.

Size şahsi bir hane

Samsung ayrıyeten gelecekteki hane anlayışına da bir bakış sundu. Samsung Tasarım İnovasyon Merkezi Baş Tasarım İnovasyon Başkanı Federico Casalegno; meskenlerin Yapay Zekâ, sensörler ve olgu tahlili üzere en son yenilikler sayesinde benzersiz ve sürükleyici deneyimler sunacağını belirtti. Dr. Casalegno, “Yaşayan bir organizma olan akıllı mesken; gereksinimlerimize nazaran, her birimiz için deneyimlerimizi uyarlayan büsbütün şahsî bir alan olacak.” dedi.

Dr. Casalegno konuşmasında ayrıyeten fizikî ve dijital dünyaların mekânsal hadlerinin nasıl ortadan kalktığına da değindi. Dr. Casalegno, ömür ortamlarının bir sanat galerisi yahut bir yoga stüdyosu üzere muhtaçlığa nazaran deneyim meydanlarına dönüştüğünü de vurguladı. Dr. Casalegno’ya nazaran sahaların bu halde birbirine geçmesi nedeniyle önümüzdeki on yıl içinde haneler de değişecek.

Dr. Casalegno başkaca Samsung’un GEMS (Yürüyüşü Destekleme ve Motive Etme Sistemi) teknolojisini içeren birinci sürükleyici tanıtım gösterisini de yönetti. Bu tanıtım, tüketicilerin Artırılmış Gerçeklik gözlükleri ile odalarının konforunda sanal bir zatî antrenörle çalışmasını, bir dağa tırmanmasını yahut su altında yürüyüş yapmasını nasıl mümkün hale getirdiğini gösterdi. GEMS ayrıyeten şahsileştirilmiş deneyimler sunmak için de sonuçları toplayarak tahlil ediyor.

Samsung ayrıyeten bir mekanın MicroLED üzere bir ekran ve yazılım, Yapay Zekâ, Nesnelerin İnterneti ve donanım birleşimiyle nasıl dönüştürülebileceğini de gösterdi. Akıllı mekânların sınırsız deneyimler sağlayacağını vurgulayan Dr. Casalegno, “Ekran yalnızca bir eser değil, sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza tıpkı odadaymış üzere anında bağlanmanıza sağlayan, yerküreye açılan pencereniz.” diye konuştu.

Samsung; ferdî şef, beslenme bilirkişisi ve alışveriş asistanın bir araya gelerek mutfak cihazlarını yemek pişirme ortaklarına dönüştüren asrî mutfak yolculuğunun evrimini de aktardı. Akıllı ve yenilikçi teknolojiler; tanım teklifleri, tercihlere nazaran ayarlanmış yemek planlaması, dertsiz alışveriş, teslimatlar ve yemek pişirme üzere ortamlarda tüketiciler için tüm besin deneyimini kişiselleştirebiliyor. Şirket başkaca hanede bahçe eserleri yetiştirme ve robotik bir azık hazırlama asistanı Bot Chef‘i de tanıttı.

Akıllı kentlerde daha inançlı ve daha sürdürülebilir kentsel hayat

Artan global kentleşmeye işaret eden Samsung; akıllı cihazlar, platformlar ve olgular tarafından sağlanan akıllı sistemlerin kent hayatını daha inançlı ve daha kolay hale getireceği akıllı kentler vizyonunu da özetledi. Samsung Kıdemli Yönetici Yardımcısı ve NEXT Küresel Yöneticisi Emily Becher, “Çocuklarımızın ve onların evlatlarının kent hayatını çoğumuzun sevdiği kadar sevebilmesi için kent ömrünü daha cazip, inançlı ve verimli hale getirecek akıllı sistemler oluşturmak için gerekli araçlara ve malumata sahibiz. Yapay Zekâ, Nesnelerin İnterneti ve 5G’yi kullanan akıllı kentler, etraf ile etkileşimimizi daha da kolaylaştıracak ve daha ziyade keyif almamızı sağlayacak.” halinde konuştu.

Nesnelerin İnterneti teknolojisinin erişimini meskenin ötesine, her türlü binaya yaygınlaşmasının altında, Samsung’un temel vizyonu bulunuyor. Bu vizyon içerisinde güç tasarrufu, emisyonları azaltma ve nüfus büyüdükçe sürdürülebilirliği arttırma hususları konum alıyor. Akıllı binalar ayrıyeten hayatı daha irtibatlı ve rahat hale getirecek. Örneğin, akıllı bina sakinleri kolay bir kaydırma yahut ses komutuyla asansör çağırabilir, ışıkları kapatabilir, teslimatları yönetebilir yahut park bölgelerini denetim edebilir. Akıllı binalara monte edilen akıllı cihazlar, konut sakinleri sorunu fark etmeden evvel onarım talep edecek ve sorunun ne olduğunu belirtecek.

Akıllı binalarla akıllı bir kent yaratma gayesini gerçekleştiren Samsung, açık iş birliğinin kıymetini de vurguladı. Samsung, akıllı bina tahlillerini geliştirmek için ABD merkezli önder bir global emlak müteahhit firması olan Greystar Real Estate Partners üzere inşaatçılar ve emlak başkanları ile paydaşlıklar kurmak emeliyle çalışmalar yapıyor. Greystar Lideri ve CEO’su Bob Faith, “Akıllı binalarla nahiye sakinlerinin deneyimi daha akıllı, daha verimli, daha tesirli olacak. Bu yüzden daha az güç kullanacaklar. Samsung, tüm teknolojileri bir araya getirme yeteneğine sahip ve teknolojilerin tek bir konumda birleşmesi sahiden kritik.” dedi.

Samsung ayrıyeten 5G, İleri Seviye Algoritma ve Yapay Zekâ kombinasyonunun kentsel ulaşım deneyimini nasıl dönüştüreceğini de gösterdi. Becher şirketin, 5G teknolojisi ile yeni araç çağına öncülük etme vizyonunu da paylaştı. 5G teknolojisi arabaların kentin geri kalanına meselesiz bir formda bağlanmasını sağlayan, Araçtan Her Şeye muhaberesi mümkün hale getiriyor.

Becher, 5G ile birleşen akıllı kentlerin topluluklara birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edilemeyecek deneyimler sağlayabileceğini de laflarına ekledi. Becher, “Birbiriyle daha süratli ve daha kolay dijital irtibat, topluluk anlayışımızı güçlendirecek ve külliyen yeni etkileşim biçimleri yaratacak,” tabirlerini kullandı.

Herkes için daha uygun bir bölge yaratmak

H.S. Kim, 2020 CES açılış konuşmasını tamamlarken, şirketin herkes için daha âlâ bir mekan yaratmak için teknolojiyi kullanmaya odaklandığını vurguladı. Şirket için ileriye dönük üç kıymetli ortamı vurgulayan H.S. Kim, bu yerleri şu formda sıraladı: Güvenlik ve zımnilik, yeterlilik için teknoloji ve vatandaşlık.

H.S. Kim, bir sanayi önderi olarak şirketin olgu güvenliği ve şahsî saklılığa olan bağlılığının değişmeyeceğini ve teknoloji ilerledikçe güvenlik ve saklılığın korunmasının en büyük öncelikleri olacağını da belirtti. En kıymetli şeyin kişilerin kendi malumatlarını kendilerinin denetim etmesi olduğunu kaydeden H.S. Kim, “Samsung, datalarınızı evvelce ve direkt onayınız olmadan üçüncü taraflarla asla paylaşmayacaktır.” dedi.

H.S. Kim, başkaca şirketin güvenlik ortamındaki özgün platformu Samsung Knox’un mobil ve TV’lerden mesken aletlerine kadar tüm Samsung cihazlarını korumak için gelişmeye devam edeceğini de söyledi. H.S. Kim, “ üzerindeki yapay zekâ, İleri Seviye Algoritma ve blok zinciri teknolojisi ile olgu himaye eforlarımızı geliştirerek şeffaf olgu idaresi ve aktarımı da sağlayacağız.” diye konuştu.

Samsung görme engellilere yardımcı olabilecek Relumino; itfaiyecilerin çalışmalarını daha inançlı hale getirmelerine yardımcı olacak IGNIS ve yaşlılar ile engellilerin hareket etmesine yardımcı olacak GEMS. üzere teknolojilerle nasıl “iyilik” için yenilikler yaptığını gösterdi.

Samsung, “Yarın için Daima Birlikte! Kişileri Etkinleştirme” isimli KSS vizyonunun bir ayağı olarak 2020 yılında Samsung İnovasyon Kampüsü programının genişletildiğini de duyurdu. Son on yıldan beri birçok eğitim programının muvaffakiyetinden yararlanan Samsung İnovasyon Kampüsü, yeni nesle en yeni Yapay Zekâ, Nesnelerin İnterneti ve bulut teknolojileri hakkında eğitimler sağlıyor. Samsung, kampüsün 2019’daki lansmanından bu yana 13 memleketten 20.000’den çokça talebeyi eğittiğini ve bu yıl bu sayının iki katına çıkacağını açıkladı. Samsung, gelecek nesiller için eğitim sağlayarak teknolojinin maksadının içtimaî meseleleri çözmek ve kişilerin daha güzel bir yerküre için daha fazlasını başarmalarını sağlamak olduğu felsefesini ileriye taşıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle