Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sakız çiğnemenin yararları nelerdir? Sakız çiğnemek diş çürümesini önler mi?

Sakız çiğnemenin yararları nelerdir? Sakız çiğnemek diş çürümesini önler mi?

Toplulukta derhal herkesin tükettiği sakızın insan sıhhatine inanılmaz yararlarının olduğunu biliyor muydunuz? Ilmî olarak da sakızın sıhhat açısından olumlu tesiri ortaya çıkarılmıştır. Hem sade hem de çeşitli aromalarla yapılan sakız hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Sakız çiğnemenin yararları nelerdir? Sakız çiğnemek diş çürümesini önler mi? Tüm soruların detayı haberin detayında…

Çiklet ya da ciklet olarak da sakız, eski Yunan ve Kızıldereliler vaktinde ağaçlardan elde ettikleri unsurlarla yapılırdı. Ağaçtan elde unsur temizlendikten sonra içine birtakım hususlar eklenerek daha tatlı bir hal alır. Sanayi Devriminden sonra ağaçtan elde edilen lateks unsuru temizlenerek şeker, nişasta ve aromatik hususlar eklenerek daha asrî yapılmadı. Başkaca sakız xylitol, sorbitol ve maltitol üzere hususlar ile tatlandırılır. Yapılan araştırmalarda sakızın münhasıran ruhsal rahatsızlıklarda tesirli olduğu ortaya çıkarıldı. Münhasıran sigara üzere tiryalikten kurtulmak için tercih edilir. Türk tarihinde ise damla sakız vardır. Damla sakız çam ağaçlarında elde edilir. Biraz sert olan damla sakızı mide sıhhatinden yüzdeki kemiklerin güçlenmesine ayrıyeten tıkanan kulakların açılmasına kadar yarar sağlar.

SAKIZ ÇİĞNEMENİN YARARLARI NELERDİR?

Sakız çiğneyen insanın hafızası güçlenir ve test imtihanlarında daha başarılı olur. Ayrıyeten mütehassıslar, sakız çiğnerken yapılan çene hareketlerinin de hafızayı güçlendirmeye yardımcı olduğunu söylüyorlar. 

Eksperler sakız çiğneme esnasında dimağa giden kan akışının %40 arttığını ve dimağın daha ziyade oksijen aldığını açıkladılar. 

Psikologlar sakızın gerilim orantısını azalttığı, motivasyon ve uyanıklığı arttırdığı bununda vücudun gücüne ek sağladığını belirtiyorlar.

En süratli kalori yakma yollarından biri de sakız çiğnemektir. Bilhassa yaşlı ve hareket etmede zorlanan beşerler için bu metodun nispeten yarar sağlamaktadır.

Bağırsak hareketlerini artıran sakız, başkaca ağızda tükürük orantısını da artırmaktadır bu da midedeki reflüye ve ziyade gaz orantısına yeterli gelir.

Yemeklerden sonra sakız çiğnemek, ağız ve diş aklığı için değerli olan etkenlerden biridir.

SAKIZ ÇİĞNEMEK DİŞ ÇÜRÜMESİNİ ÖNLER Mİ?

Dişlerin yüzeyini kaplayan plak, ince ve yapışkan bakterili bir unsurdur. Bu husus ağız yoluyla alınan yiyecek ve içeceklerdeki hususları aside dönüştürerek birikmesini önler. Asit dişin minesini korur. Lakin çeşitli komplikasyonlardan ötürü bu asit besin ve yiyeceklerin birikmesini önleyemez. Bu da minenin zayıflamasına ve dişlerin sararmasına açar. Ayrıyeten biriken besinler enfeksiyona dönüşür. Ama şekersiz sakızlar ağız içindeki tükürük nispetini artırarak asidin nispetini artırıp bu besinlerin birikmesini önler. Hem diş beyazlığını hem de diş çürümesinin önüne makbul. 

Yorum Ekle