Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Safranın cilde yararları nelerdir? Cilde nasıl uygulanır?

Safranın cilde yararları nelerdir? Cilde nasıl uygulanır?

Güneydoğu Asya’nın geçim asıllarından biri olan safran bitkisi, sonbahar ve kış aylarında toplanmaya hazır hale gelir. Birinci toplandığında mor olan sonrasında kurutularak kırmızımsı turuncu rengine dönüşen safranın hem vücuda hem de cilde birbirinden olumlu tesirleri bulunuyor. Pekala bunlar neler? Safran bitkisinin cilde bilinmeyen yararları…

Son yıllarda cilt bakımına itina gösteren hatunlar hem baharatlardan hem de tabiattan gelen mucize bitkilerden çok ziyade yararlanıyor. Safran da bunlardan birisi. Bilhassa kozmetik yerküresinin ilgisini çeken safran bitkisi çingene bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Yerküredeki safranın birden fazla İran’da hasat edilmektedir. Safran, crocin isimli altın rengi veren karotenoid bir pigment içerdiğinden ötürü azığa şık bir renk verir. Bahse gelecek olursak, safran bitkisi kırışıklığı önlemeden cildi yenilemeye kadar birçok yarar sağlıyor. Bilirkişilerin yaptığı açıklamalara nazaran safran bitkisi, cildi aydınlatarak, cilt lekelerinin görünümünü en aza indiriyor. Sivilcelerinden şikayetçi olan bayanların gözdesi safran, pürüzsüz bir cilde kavuşturacak. 

.. 

Güneşin zararlı tesirlerinden cildi koruyan safran tıpkı devranda cilt sıhhati denetim altına alınır.  Sistemli bir biçimde cilde uygulandığında tüm problemleri ortadan kaldırarak kırışıkların oluşmasını ketler, oluşan kırışıkların da azalmasına imkan sağlar.

Günümüzün en pahalı baharatı olan Safran, memleketimizde yalnızca Safranbolu’da yetişiyor. Üç munfasıl ipin tek noktada birleşmesi halindedir. Safran ergenlik sivilcelerinin tedavisinde, cildin parlaklığını ve canlılığını artırmada, cildin yaşlanmasını önlemede, güneşin vücuda verebileceği zararların engellenmesinde, cilt lekelerinin tedavisinde kullanılır.

Safran yağının içerisinde kimyasal olmadığından doğal bir yağdır. Ergenliğe giren çocuklarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Safran yağının içerisindeki bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildin genç, hoş ve kırışmasını ketler.

Safran yağı ciltte oluşan tevellüt lekeleri, sivilce lekeleri ve güneş lekelerinin giderilmesinde epey yararlıdır. 

SAFRAN MASKESİ NASIL YAPILIR?

1 çay kaşığı safran ile 2 yemek kaşığı sütü karıştırın. Düzgünce karıştırdıktan sonra soğuması için buzdolabında bekletin. Maskeniz soğuduğunda kıvama gelmeye başlayacaktır. Kıvama geldiğinde ise maskeniz uygulamak için hazırdır. Bir yüz fırçası kullanarak maskenizi tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yaklaşık 5-10 dakika beklettikten sonra ıslak bir sünger ya da nemli bir havlu ile cildinizi temizleyebilirsiniz

Yorum Ekle