Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Saçkıran (Alopesi areata) nedir? Saçkıran belirtileri neler? Saçkıran için tesirli tahliller

Tıp lisanında alopesi areata denilen saçkıran illeti, yakalanan kişinin saç, kirpik ya da kaşlarının bir kısmının kelleşmesine deniliyor. Birinci bakışta önemli bir rahatsızlıkmış üzere görünen saçkıranın bir tedavisi bulunuyor. Pekala saçkıranın belirtileri neler? Hangi sebepler saçkırana yol açıyor? Saçkıran nasıl tedavi edilir? Konuttaki formüller saçkırana uygun gelir mi? Tüm bu sorularınızın karşılığı haberimizin detaylarında.

Bayanlara orantıyla erkeklerde daha çokça görülen ve 40 yaşın altından itibaren başlama mümkünlüğü olan saçkıran, bir deri yani cilt illetidir. Öncelikle oval ve tüysüz yerlerle kendini gösteren saçkıran marazı ile karşılaşan bireyler kesinlikle en yakın hastanedeki Dermatoloji kısmından randevu almalılar. En temel nedeni bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi sonrasında kendini gösteren saçkıran, her 100 şahıstan 70 ila 80’i 40 yaşın altındadır. Erkeklerde bayanlardan daha ziyade nispette görülür. Evvel saçın cansızlaşması sonrasında ise koparak dökülmesiyle külliyen muayyen nahiyelerde kellik olması saçkıran olduğunuzu gösterir. 

SAÇKIRANIN KESİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık tüyleri dahil her türlü saçlı deri saçkırandan etkilenebilir. Bu yüzden alışılagelmiş bir saç dökülmesinin dışında daha fazlasını görüyorsanız saçkıran olmuş olabilirsiniz. Bu dökülmelerin yanı sıra tırnaklarınızda biçim bozukluğu da görülebilir. Saçkıran marazının görünümü şahıstan şahsa değişkenlik gösterebilir. Hastalığın gidişatı öngörülemez ve bazen kronik olarak tekrarlayan yapıdadır.

SAÇKIRANIN NEDENLERİ NELERDİR?

Eksperlerin yıllardır yaptığı araştırmalarda saçkıranın şimdi kesin bir nedeni bulunmamıştır. Ancak otoimmün marazları saçkırana neden olabiliyor. Otoimmün illetler, vücudun kendi hücre ve dokularını yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkıyor. En ahir ise bağışıklık hücreleri saç köklerine saldırarak saçın uzamasını durdurur ve saç dökülmesine yol açar. Saçkıran olan hastaların merak ettiği soruların başında gelen nedenlerin başına genetik faktörlerin olduğunu söyleyebiliriz. Aileden geçme olasılığı yaklaşık 3 ila 6 kat daha ziyadedir. 

SAÇKIRAN ILLETININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Saçkıran olan kişinin tedavi sürecine cildiye kompetanı karar verir. Marazın hangi evresinde olduğu anlaşıldıktan sonra bir plan dahilinde illetin ilerlemesi engellenir. Bu aşamada belirtilerin şiddetini azaltmaktan gayrı yapılacak bir şey yoktur. Hafif noktada ve erken aşamadaki vakalardan kimilerinde rastgele bir tedaviye gereksinim olmadan saçlar kendi kendine tekrar çıkabilir.

SAÇKIRAN İÇİN TESIRLI DOĞAL METOTLAR

Soğan: Saç kırandan kurtulmak için en tesirli tahlillerden biri soğanın suyunu çıkarıp saçsız kalan yere sürmektir. Bu süreç her gün yapılmalıdır.

Sarımsak: Sarımsak yüksek orantıda kükürt içerir ve saç oluşmasına olumlu tarafta ek sağlar. Sarımsak saç kıran için en bilinen tedavidir. Başkaca sarımsak saç oluşumu için temel husus olan kolejinin artmasına yardımcı olur. Her gün bir diş sarımsağın suyunu çıkarın ve kelleşen kesime sürün. Bu süreç saçlarınızın eski haline dönmesini sağlayacak.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı da saç oluşumunu destekleyen unsurları içerir. Her gün hindistan cevizi yağı ile yapılacak masaj saçların çıkmasına yardımcı olacak.

Yeşil çay: Yeşil çayı demleyin ve bir pamuk yardımı ile saçınıza sürün. Yeşil çay saç köklerinin hareketlenmesine ve saçların daha çabuk çıkmasına yardımcı olacak. 

Yorum Ekle