Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Saç neden dökülür? Saç dökülmesini durduran 3 doğal karışım

Saç neden dökülür? Saç dökülmesini durduran 3 doğal karışım

Gerilim, berbat hava koşulları ve kimyasal eserler saçların dökülmesine sebep oluyor. Bazen de farklı sebeplerden ötürü oluşan saç dökülmesi devranla başa çıkılmaz bir hale dönüşebilir. Oluşan bu saç sorununu hanede yapabileceğiniz doğal karışımlarla engelleyebilirsiniz. İşte saç dökülmesini durduran 3 doğal karışım…

Saçlar, estetik ve sıklığın en değerli etkenlerinden biridir. Lakin rüzgar, nem, klor, deniz, hava kirliliği ve sistemsiz beslenme saçların dökülmesine sebep olabilir. Başkaca fön, maşa, boya ve kimyasal süreçler de saç dökülmesine sebep oluyor. Bilirkişiler sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur ve erişkinlerde yıkanma ve taramaya bağlı olarak günde ortalama 100-150 adet saç teli dökülmesi alışılagelmiş kabul ediyor. Yılda 3 kere tekrarlanan saç dökülme müddetinin 2 ayı aşması ise kimi önemli marazların habercisi olabileceği üzere mütehassıs yardımı alınmasını gerektirebilir. Saç dökülmesi çoklukla tetikleyici faktörden 3-4 ay sonra başlamakta ve bu faktörler tedavi edildikten 6-12 ay sonra sıradana dönebilmektedir. Her saç teli 4- 6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür. Saçların bu formda dökülmesi son radde doğal bir süreçtir.

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

1- Erkeklerde görülen saç dökülmesi umumiyetle,  genetik olan ve topluluğun %50’sinden daha fazlasında görülen erkek tip hormona hassas saç dökülmesidir.Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha ziyade sayıda görülmektedir.

2- Deri ve iç marazları da saç dökülmesine neden olabilir. 

3- Besinsel nedenlere bağlı saç dökülmeleri de sık rastlanan gayri bir faktördür.

4- Beslenme meselesi olmamasına karşın saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saçı döken başka bir nedendir.

Saç dökülmesinin yatan sebep sıhhat sorunu olabilir bu da ilaçlarla tedavi edilebilir. Bunun yanında bitkisel tahlillere de başvurulabilir.

Saçlarıma hem doğal hem de ekonomik bakım yapmak istiyorum diyorsanız, işte size önerebileceğimiz 3 farklı bitkisel tahlil:

– 1 su bardağı süzme balın içerisine, 1 tatlı kaşığı toz karabiber ve 1 kahve fincanı taze sıkılmış kuru soğan suyunu ek edin. Tüm malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize güzelce masaj yaparak uygulayın. 6 saat bekleyin ve saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Saçlarınızı yıkarken kükürtlü sabun tercih edin.

Tepeleme 1 yemek kaşığı lavantayı  kaynayan suya ek edin. 5 dakika kısık ateşte tutun, demlensin. ılık hale geldikten sonra süzün. Saçlarınız berraksa, demlediğiniz suyuyla saçlarınızı yıkayın ve yarım saat bekleyin. Yarım saatin ahir yalnızca durulayın.

 10-15 adet karanfili bir bardak kaynar suya atıp, 10 dakika demleyin. Hazırladığınız bu çayı saç derisine masajla uygulayabilirsiniz.

Yorum Ekle