Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
SabancıDx Dijital Kampüs Açıldı!

SabancıDx Dijital Kampüs Açıldı!

Sabancı Holding’in yeni nesil dijital ve analitik şirketi SabancıDx, ileri teknoloji tahlillerine odaklanarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etme amacıyla kurulan yeni merkezinin açılışını gerçekleştirdi. SabancıDx Dijital Kampüs’te büyük data, ileri data analitiği, siber , endüstriyel IoT, robotik iş gücü, yapay zeka ve blok zinciri üzere yeni nesil teknolojilere odaklanılacak.
 
Alper: “SabancıDx ile Türkiye’nin kalkınma sürecine ek sağlayacak adımlar atacağız.
Açılış konuşmasında SabancıDx Dijital Kampüs’ün “Yeni Neslin Sabancı’sı” misyonundaki kıymetine değinen Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Yeni Neslin Sabancı’sı felsefesiyle iş yapış biçimlerimizi her ortamda tekrar tanımlıyoruz. Mevcut işlerimizi daha da geliştirerek yapmaya devam edeceğiz ancak bunun yanında da yeniyi kuracağız. İstanbul’un göbeğindeki en pahalı toprağımızı, SabancıDx Dijital Kampüs’e dönüştürdük.  Bu da bizim teknolojiye ve dijitalleşmeye verdiğimiz kıymetin somut bir göstergesidir. Bu bağlamda, dijital dönüşümün itici gücü olma hizmetini de SabancıDx’e verdik. Her bir kesim kendi dinamiğine nazaran dijitalleşiyor. Ancak dijital ve analitik tahlillerle iş süreçlerimizi güçlendirmek, yeni iş meydanları yaratmak sürdürülebilir başarımız için hayati bir kaide. Olgu tüm şirketlerin can damarı. Olguya dayalı kararlar rakipleri yakalayabilme ya da rakiplerin gerisinde kalmayı belirleyen temel faktör. Done odağıyla geliştirilen dijital eser ve hizmetlere tüm dalların muhtaçlığı var. SabancıDx de tam bu noktada tüm Topluluğumuzu birleştiren bir tarafta konumlanıyor. SabancıDx, şirketlerimizin dijital çarpanı olacak ve dijital güçlerini açığa çıkaracak. Bu çatı altında geliştirilen eserlerin Sabancı Topluluğu’na sayısız fırsat getireceğine inanıyoruz. Başkaca, Sabancı Topluluğu’nun ötesinde Türkiye’nin kalkınma sürecine ek sağlayacak adımlar da atacağız.

Alper şöyle devam etti “Dönüşüm fakat beşerle mümkün. Hasebiyle bizim de sürecimizin en kıymetli ögelerinden biri de kültürel transformasyon. Sabancı’nın kıymetlerinde yan alan yürek, tutku, samimiyet, mütemadi gelişim ve iştiraki odağımıza alarak iş yapma kültürümüzü de yeni yerküreyle daha entegrasyonlu hale getiriyoruz. Ekosistemimizin gücünden daha çokça yararlanmayı önceliklendiriyoruz.  Güzelleştirme ya da teknoloji entegrasyonunun ötesinde yeni yaklaşımların belirleyici olacağı, iş yapış hallerinin çok daha esnek ve tıpkı devirde çevik olacağı bir geleceğe bakıyoruz.

SabancıDx Dijital Kampüsümüzde farklı yerlerden beslenen, işbirliğini güçlendiren, inovasyon odaklı bir ekosistem kuruyoruz. Türkiye’nin uzun vadede kalkınması için sanayi ve üniversite işbirliğinin gücüne her vakit inandık. Sabancı Üniversitesi’nin de bu kampüste noktasını almasıyla akademi, iş yerküresi ve tüm paydaşların birlikte çalışacağı, üreteceği ve katma bedel yaratacağı bir ortam oluşacak. SabancıDx Dijital Kampüsün bu mealde örnek bir model olacağına inanıyorum” dedi.  

SabancıDx Umum Yöneticisi Burak Aydın ise açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Teknoloji, Sanayi, üniversite ve start-up iş birliktelikleri sihirli bir karışım”
“Bize tahsis edilen İstanbul’un en kıymetli mekanlarından biri olan bu geniş yerde, Türkiye’nin Silikon Vadisi’ni kurma vizyonuyla SabancıDx Dijital Kampüs’ü hayata geçirdik. Burası, çevik mütalaa yapısı ve garaj kültürüyle donattığımız örnek nitelikte bir merkez. Yarışma gücümüzü yeni nesil iş modellerinden, yenilikçi, çevik ve esnek hareket kabiliyetimizden alacağız. Start-up kültürünü kampüsümüzün tam merkezine yerleştiriyoruz. Start-up dostu bir şirket olarak başlattığımız Catalist Start-Up programımızla tertip yapımızı geliştirme avantajına sahip olurken, start-uplara gelişmiş altyapımızı ve haber birikimimizi kullanma fırsatı sunuyoruz. Daha evvel bir üretim tesisi olan Hangar’da artık fikir üretimi yapılacak ve inovasyon odaklı çalışılacak. Tıpkı devirde önümüzdeki periyotta üniversite işbirliğiyle inovatif eserler üzerine çalışarak endüstri-üniversite harmanlamasını da en yukarı taşıyacağız. Bu model aslında yerkürenin alışık olduğu bir model. Kampüs çalışma nizamlarında asıl gaye akademinin literatür yaratma becerisini start-up esnekliğiyle buluşturarak bir inovasyon habitatı oluşturmaktır. Tüm yerküre bu modelin ekonomik eğine Silikon Vadisi’yle şahit oldu. SabancıDx Dijital Kampüs’te yarattığımız sanayi, üniversite ve start-up iş birlikteliklerinin sihirli bir karışım olduğuna ve Türkiye’nin iktisadı için çok yüksek bir potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Bu modeli Türkiye’de kampus ortamında hayata geçiren birinci teknoloji şirketi olmaktan memnunluk duyuyoruz.”
 
“Yazılım ihracatıyla Türkiye’nin inovasyon potansiyelini açığa çıkaracağız”
3 yıl içinde gelirlerinin yüzde 25’ini yeni nesil teknolojilerden ve yurtdışına ihracattan sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Aydın, yazılım ihracatına odaklanacaklarını vurguladı:

“Yeni nesil teknolojilerle geliştirdiğimiz eserler sayesinde gayemizi milletlerarası pazarlara taşıyoruz ve yurt dışına açılmayı öncelikli gündemimize koyuyoruz. Yazılım ihracatına odaklanarak Türkiye’nin inovasyon potansiyelini açığa çıkaracağız. Bilimi gerisine alarak geliştirilen yeni teknolojilere yatırım yapıyor, bunları iş yerküresinin yararına sunarak bilinmeyeni keşfetme tezimizi güçlendirmek istiyoruz. Akademinin literatürü takip etme ve yaratma becerisi, bize de ‘yeni’ olanı ortaya çıkarma ve iş yerküresi için bedel yaratma yeteneği katacak. Büyük data, ileri olgu analitiği, siber güvenlik, endüstriyel IoT, robotik işgücü, yapay zeka ve blokzinciri üzere yüksek teknolojiye dayalı bir iş yapış biçimini temel alıyoruz. Araştırma ve eser geliştirme işimizin merkezinde mekan aldığı için İzmit’te bulunan Ar-Ge merkezimizi de kampüs içine taşıdık. Ar-Ge merkezlerinin kent dışında yahut izole alanlarda değil şahsen iş yerküresinin kalbinde olması gerektiğini düşünerek aldığımız bu karar, eser geliştirme, şirketlerin dijital ve analitik gereksinimlerine yeni nesil teknolojilerle tahlil bulma kasımızı güçlendirecek. Ar-Ge merkezimizdeki çalışmalara 2020 yılında ciromuzun yüzde 7’si nispetinde yatırım yapacağız. Şu anda sanayi dalında 18, çimentoda 9, güçte 11, sigortada 19 ve perakende bölümünde ise 17 girişim olmak üzere katma bedelli yekun 74 analitik girişim üzerinde çalışıyoruz. Sadece bu analitik girişimler sayesinde yekun 200 Milyon TL bedel yaratacağımızı öngörüyoruz. SabancıDx olarak yenilikçi eser, hizmet ve tahlillerimizle yıl sonuna kadar bir evvelki yıla nazaran yüzde 35’lik bir artışı bekliyoruz.”

“Burada herkes için heyecan dolu bir var”

“Burası yalnızca bir iş mekanı değil, bir ekosistem olsun istiyoruz” diyen Aydın, kampüste filizlenecek esnek ve çevik iş kültürü için sunulan imkanlar hakkında detayları da paylaştı:
 
“SabancıDx Dijital Kampüs, Sabancı Holding bünyesinde olmayan şirketlerin de buluşabildiği, start-uplarla tanışabildiği, ortak eserlerin geliştirildiği, velhasıl tüm paydaşları bir araya getiren kentin içinde ancak tabiatla iç içe bir ekosistem. Yarısı mühendis olmak üzere yaklaşık 250 çalışanımız için daha özgür bir iş ortamı hazırladık. Farklı fikirlerin her vakit dinlendiği, çeşitliliğin önemsendiği bir kampüs sistemi oluşturduk. Açık ofislerimizle mobiliteyi ve işbirliğini teşvik ediyoruz. Paylaşımı maksimize edecek dizaynlarla hiyerarşinin mekânsal sistemini bir kenara bırakıyoruz. Çevik iş yapış hallerimizle tüm bölümlerin gereksinimlerine tahlil üretmek için müşteri ve verim odaklı ekipler halinde çalışıyoruz. Bu yenilikçi iş modelinin 7/24 yaşayan, çalışırken keyif alınan, ilham veren, yeni nesil bir çalışma ortamı sunacağına, Y ve Z kuşaklarının yetenekleri için bir cazibe merkezi olacağına inanıyoruz. Bu ekosistemde iş yerküresini yazılımın gücüyle ve inovasyonla dönüştürecek bir işbirliği var, genç yetenekler için kendilerini geliştirebilecekleri imkânlar var, start-up’lar için iş fikirlerini gerçekleştirebilecekleri fırsatlar var; velhasıl burada herkes için heyecan dolu bir gelecek var.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle