Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Rusya’nın “Ulusal İnterneti” Testleri Geçti!

Rusya’nın “Ulusal İnterneti” Testleri Geçti!

Rusya, ulusal internet alternatifi Runet‘in başarılı bir testten geçtiğini duyurdu. Söylenilene nazaran testler 23 Aralık tarihinde gerçekleştirildi ve ağın stabilitesini sağlamayı hedefliyordu. Rusya’nın Muhabere Bakanlığı’ndan Alexey Sokolov bu testin, memleketin “bir tehdit durumunda devreye girecek” ağın sağlamlığını muhafazaya hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sokolov, bu testler ile birlikte ortaya çıkan bir risk yahut tehdit durumunda hem otoritelerin hem de telekom operatörlerinin, Federasyonu’nda düzgün bir formda çalışan internet ağı olmasını sağlamak açsından değerli olduğunu söylüyor.

Ağ üzerinde yapılan çeşitli testlerin arasında ağın dış güçlere karşı bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamak, çok hücresel ağ üzerinde paylaşılan zatî olguların korunmasını sağlamak ve benzerleri mahal alıyordu. Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) giderek daha kıymetli hale gelmesinin beklenmesi sebebiyle de hükümet, IoT cihazlarının karşılaşacakları riskleri inceleyerek bunları en aza indirme yollarını araştırıyor.

Runet için yapılan tenkitlerin başında, bu teşebbüs ile hükümetinin, memleket içerisinde yayınlanan içerikler üzerinde çok daha büyük bir denetime sahip olabilecek olması geliyor. Rusya’nın Çin’in müsaadeden giderek gelecekte tanınan internet için mahallî alternatifler geliştirmesi de mümkün gözüküyor.

Yorum Ekle