Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Rusya, Apple Haritalar tatbikine “Ayar Verdi”

Rusya, Apple Haritalar tatbikine “Ayar Verdi”

Apple’ın Haritalar ve Hava durumu tatbikleri artık, Rusya hadleri içerisindeyken bakıldığında Kırım’ı Rus ortamı olarak gösteriyor. BBC’nin söylediğine nazaran firma, Devlet Duması (Rus yasama organı) tarafından yapılan ağırlık sonucu bu değişikliği yaptı ve firmanın birinci önerisi, Kırımı “belirsiz bölge” olarak göstermekti. Gelgelelim görünene nazaran Apple en ahir Rus yetkililerin taleplerini kabul etti. Buna karşılık Google Haritalar hala ‘ı ne Ukrayna’ya ne de Rusya’ya olarak gösteriyor.

Rusya, 2014 yılında yarımadasını Ukrayna’dan çetinle almıştı ve bunun akabinde, milletlerarası topluluklardan süratli ve önemli yansılar çekmişti. G8 Rusya’nın üyeliğini dondurmuş ve ceza olarak devlete birtakım yaptırımlar uygulamıştı. Lakin Rusya o tarihten beri Kırım’ın kendi ortamı olduğu konusunda ısrarcı.

Apple, geçtiğimiz ay da Tayvan bayrağı emojisini Hong Kong ve Macau’daki kullanıcılardan gizleyerek bir gayrı hassas mevzuya “neşter vurmuştu.” Görünene nazaran firma, Çin’in kendine ilişkin olarak kabul ettiği nahiyelerin egemenliğine dair sembollerin kaldırılması taleplerini kabul etmişti. Ayrıyeten firma, Store’dan Hong Kong protestosu tatbikini da kaldırmıştı.

Apple daha evvel de Hong Kong’un anti-Çin protestoları sırasında müzik hizmetinden Hong Konglu müzikçileri gizlemişti. Bunun yanı sıra Store’un Çin sürümünden de VPN tatbikleri kaldırılmış durumda.

Bunların Apple için tartışmalı kararlar olduğu kesin. Lakin firma için Çin’in pahası hem büyük kullanıcı tabanı hem de tedarik zinciri sebebiyle epeyce yüksek. Bu yüzden de, bu hükümetin isteklerini karşılamak için bariz bir ekonomik sebebi bulunuyor. Rusya’nın isteklerinin neden kabul edildiği ise bu kadar net değil.

Yorum Ekle