Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Rus Kartalının Göçü, Pahalıya Patladı!

Rus Kartalının Göçü, Pahalıya Patladı!

Bozkır kartallarının göçlerini takip eden Rus bilim kişileri, yüklü bir telefon faturası ile karşı karşıyalar. R.R.R. Müdafaa Ağı bilim kişileri, göç uçuşu desenlerini incelemek maksadı ile 13 kartala SMS ileticiler bağladı. Emelleri, Rusya’daki nesli tehlikede olan kartal nüfusunun karşılaştığı muhtemel tehditleri daha âlâ anlamaktı.

Kuşlar günde dört sefer göç ederken, bilim insanları SMS iletileri ile konumlarını öğreniyorlardı. BBC News’in belirttiğine nazaran kuşların ulaştıkları noktaların görülmesi için de uydu fotoğrafları kullanılmaktaydı. Her SMS gönderimi ile Rus telefon firması MegaFon, bilim kişilerine fatura kesiyordu.

Gelgelelim bilim insanlarının hesaba katmadıkları şey, kuşlardan birinin sonların dışına çıkarak Kazakistan’dan İran’a uçmasıydı ve kestirim edilebileceği üzere bu uçuş, nispeten pahalıya patladı.

Kuştan gelen ileti yağmurunun her biri 49 rubleye (yaklaşık 4,4 TL) mal oldu ve bu da beklenen fiyatın beş katından daha ziyadeydi. Bunun sonucunda da girişimin bütçesi aşılmış oldu.

Lakin R.R.R. Muhafaza Ağı ekibi için çalışma şimdi sona ermiş değil. Ekip, masrafları karşılamak için bir kamu aslı kampanyası başlattı ve MegaFon da fiyatların bir kısmını iade etmeyi ve çalışmanın devam edebilmesi için ekibe bir fiyat sunmayı önerdi.

Yorum Ekle