Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Router Nedir, Modem Nedir? Aralarında Ne Fark Var?

Router Nedir, Modem Nedir? Aralarında Ne Fark Var?

Modem ve router sözlerini bazen birbirinin konumuna kullansak da, aslında bu iki cihaz, birebir değiller. Evet router nedir, modem nedir, aralarında ne fark var? İşte bu iki cihaz hakkında bilmeniz gerekenler.

Modem Nedir?

Modem, internet servis sağlayıcısından gelen ve PC’nizden servis sağlayıcıya gönderilen sinyalleri dataya dönüştürür. Servis sağlayıcılar, data aktarımını farklı tekniklerle yapabilirler (kablosuz, elektrikle, uydu üzerinden, telefon hattından, fiber kablodan). Bu yüzden gelen sinyalleri olguya dönüştürmek için modeme gereksiniminiz vardır.

Kullanacağınız modem, temas türünüze nazaran değişir. Kablolu TV hattı üzerinden internet kontağı alacaksanız modeme, VDSL üzerinden alacaksanız bir VDSL modeme gereksiniminiz olacaktır.

Gelgelelim modem, tek başına yalnızca bir cihazı internete bağlayabilir. İşte bu noktada router’lar devreye giriyor.

Router Nedir?

Router, mahallî cihazlardan bir ağ oluşturmaya yarar, böylelikle cihazlar birbirleri arasında data gönderip alabilirler. Yalnızca bir cihazı internete bağlamanız gerekiyorsa, router’a gereksiniminiz ekseriyetle olmayacaktır. Gelgelelim bugün birden fazla hanede internete bağlanan birden ziyade bilgisayar, telefon ve tablet var.

Router’lar, her cihaza lokal bir IP numarası atarlar, böylelikle olgu gerçek noktaya ulaşır. Asrî router’lar içerisinde dahili bir switch ve hub da bulunur, bu sayede internete kesintisiz olarak bağlanmak mümkün hale gelir. Hub ve switch’ler, munfasıl cihazlar olarak da satılırlar lakin bu cihazlar, umumiyetle çok ziyade cihazın bağlandığı şirketlerde kullanılır.

Router’ların çalışması için internet kontağı koşul değildir, router ile mahallî ağda evrak paylaşımı yapabilir, yazıcıya bağlanıp doküman yazdırabilirsiniz. Router’ın internete bağlanması için modeme bağlanması gerekmektedir.

Modem ve Router Arasındaki Fark

Modem, evinizle internet arasındaki köprüyü kurarken router, konutunuz içinde mahallî ağı oluşturma vazifesini üstlenir. Router ağdaki her cihaz, datayı akıllıca noktaya gönderir ve başkalarının işine karışmaz.

Modem ve router’ın bir gayri farkı, modemin tek bir IP alması ve router’ın farklı cihazlara farklı IP’ler atamasıdır.

Daha evvel de söylediğimiz üzere internete bağlanmak için modem kuraldır. Bu yüzden telefonlarımızda da küçük modem bileşenleri bulunmaktadır. Router’sız internete bağlanılabilir lakin birebiri, aksi için beğenilen değildir.

Modem ve Router Birleşimi

Modem ve router arasındaki çizgi, birkaç nedenden dolayı kullanıcılar için epey belgisiz. Birden fazla üreticinin sattığı modem/router birleşimi cihazlar, bahsettiğimiz işlevleri tek bir donanımda birleştiriyor. Bugün birçok konutta router ve modemi bir araya getiren cihazlar kullanılıyor.

Lakin bu ikisi başka cihazlar olarak da satıldığından, aralarındaki farkı bilmekte yarar var. Örneğin yeni bir meskene taşınırken, üzerinde DSL hat girişi olmayan router’ı satın almayı muhtemelen istemeyeceksinizdir. Yahut maksadınız konutunuzdaki varolan internet temasını sair odalara ulaştırmaksa, modeme yahut modem/router birleşimine gereksiniminiz olmadığından, bir router almanız ehliyetli olacaktır.

Yorum Ekle