Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Root Nedir? Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır?

Root Nedir? Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır?

Bir Android telefona root atmak, sistem belgelerinin eklenmesine, düzenlenmesine yahut silinmesine imkân tanımaktadır; bu da sistemde çeşitli değişiklikler yapılmasına ve root erişimi gerektiren pratiklerin kullanılmasına imkan tanır.

Android mobil işletim sistemini çalıştıran akıllı telefonlar, tabletler ve gayrı cihazların kullanıcılarına çeşitli Android alt sistemlerinde ayrıcalıklı teftişe müsaade verme sürecidir.

ROOTLAMAK NEDİR?

Rootlamak, tüm Android kullanıcıları tarafından telefon ya da tabletlerine yüklenen pratiklerin, stok yapılandırmasında çoklukla cihazlar için kullanılmayan ayrıcalıklı buyruk ve komutların çalıştırılmasını sağlar.

Rooting süreci, sistem evraklarının değiştirilmesi yahut silinmesi, evvelden yüklenmiş pratikleri kaldırma ve potansiyel olarak tehlikeli süreçler için gereklidir.

Root atma süreci gerçekleşmeden evvel sistem kullanıcıdan onay velev ve üstün kullanıcı tatbikini yükler. Yüklü işletim sistemini kaldırmak yahut değiştirmek için cihazın önyükleyici doğrulamasının kilidini açan ikincil bir süreç gerekir.

Android Cihazlarda Root Nasıl Atılır?

NASIL ROOT ATILIR?

Android tablet ya da telefona root atmak

Cihazı geliştirmek için imalat numarası yazdığı üzere bazen derleme numarası üzere farklı isimler de yazabiliyor. Chaz geliştirici seçenekleri tutarlı olduğunda yeniden cihazın ayarlar menüsünden cihaz hakkında kısmından geliştirici seçenekleri canlı oluyor ve menü içerisinden geliştirici seçenekleri kullanılabilir duruma geldiğinde Ayarlar menüsünden Cihaz Kısmında kısmının derhal üstünde bulunan Geliştirici Seçenekleri diye yeni bir menü kullanılabilir duruma gelecektir. Bu menüye girerek, Usb Günah Ayıklama Modu kullanılabilir hale getiriliyor.

ROOT BAŞLATMAK

Usb ayıklama modu canlı hale geldikten sonra Android cihaz rooting süreci için hazır hale geliyor. Bilgisayara fiyatsız indirilen root pratiklerinden Kingo Android ROOT, Android telefon rootlama sürecine başlanmasına yardımcı olur.

Telefonların geliştirişi özelliklerinin bir anahtarı olduğu düşünülürse, yapılan süreçler büsbütün rootlama sürecini yapanla alakalıdır. Kingo Android ROOT, root atma sürecini başlatmak için bilgisayara bağlı rastgele bir cihazı otomatik olarak algılar. Rastgele bir seçim yapılmasına gerek yoktur.

Telefon rootlama için bu pratiğe muhtaçlık vardır ve bir şeylerin olumsuz gitmesi durumunda root sürecine başlamadan evvel Android telefonda bulunan haberleri 2. bir cihazla senkronize eder. Tüm bu süreçlerden sonra Kingo Android Root kullanıcıya tek bir seçenek sunar ve yapılması gereken sırf o seçeneği seçmektir. Rootlama süreci sırf birkaç dakika sürer ve bu standart bir müddettir.

Android telefon ya da cihazı geliştirmek, şahsileştirmek isteyenler için elverişli bir programdır. Rootlama sürecinin bitmesinden sonra USB irtibatını keserek programı kapatılabilir. 

Android telefona root atmak cihazın potansiyelinin en yeterli halde kullanılmasına neden olur ve kişiselleştirmeyi kolaylaştırır. Android işletim sisteminde bulunan rooting süreci yapılmış telefon ve tabletler sahip oldukları tüm özellikleri kullanıcıların hizmetine açar ve sınırsız olarak tasarruf imkânı sunar. Telefona root atma süreci sayesinde cihaz istenildiği üzere kullanılabilir ve performans artışı kelam konusu olur. Ayrıyeten istenilmeyen pratiklerin tasarrufuna da son verilebilir. 

Android telefonun ya da tabletin işletim sistemine, yazılımına müdahale edilmesi cihazı garanti kapsamından çıkarabilir. Bu mealde rootlama süreci yapılmış bir telefonda sorun yaşandığı takdirde, garantiye göndermeden evvel un-root denilen bir sistem ile eski halin getirilebilir. Telefonun yahut tabletin yazılımına müdahale edildiği için üretici markalar root atma süreci sonuncunda cihazı garanti dışı bırakabilir. Lakin root edilmiş birçok telefon un-root denilen bir sistemle eski haline getirilebilir.

Android Telefonlara Root Atmanın Yararları Nelerdir?

 • Android telefon ve tabletin görünümünü denetim etme imkânı sağlar.
 • Android root süreci sonucu, üstün kullanıcı aygıtın sistem belgelerine erişebildiğinden, işletim sisteminin tüm tarafları, kodlama bilirkişiliğinin seviyesi olan tek gerçek sınırlamayla kişiselleştirilebilir.
 • Pil simgesinin renginden, cihaz ön yüklenirken görünen çizme animasyonuna kadar her şeyin görsel olarak değiştirilmesine müsaade veren temalar için destek ve daha fazlasını sağlar.
 • Çekirdeğin tam denetimi, örneğin CPU ve GPU’nun sürat aşırtma ve sürat aşımına müsaade verir.
 • Pratiklerin yedeklenmesi, geri yüklenmesi yahut toplu düzenlemesi yahut birçok telefonda evvelce kurulmuş olan Bloatware’in kaldırılması da dahil olmak üzere tam pratik denetimi verir.
 • Üçüncü parti pratiklerin tasarrufu yoluyla otomatikleştirilmiş sistem seviyesinde süreçlemeyi sağlar.
 • Esaslı bir aygıtta ek teftiş seviyelerine müsaade veren hususî bir yazılım (ayrıca hususî ROM olarak da bilinir) yükleyebilme imkânı sunar.
 • Rooting süreci ile Android cihazı şekillendiren farklı ROM’ lar kullanılabilir.
 • Root ayarı yapılmış tatbikler kullanılabilir.
 • Android cihazın performans, hafıza, ses ayarları ve olağanda denetim edilemeyen daha birçok ayara ulaşım sağlar.
 • Android telefon ya da tablete otomatik olarak yüklenmiş programlar Android root ile silinebilir, gereksiz pratikler cihazdan kaldırılabilir.
 • Android telefon rootlama, telefon hafızasında nokta alan tatbikleri taşıyabilir ve hafıza da taraf açılmasını sağlayabilir. Gereksiz görülen her şey SD karta taşınabilir.
 • Cihazın işletim sistemini hızlandırır.
 • Telefona root atma kullanıcıya istediği devir DNS ayarlarını değiştirme imkânı verir.
 • Yalnızca root müsaadesine sahip tatbikleri cihaza yüklenebilir, rooting edilmiş cihazlara tutarlı programlarla telefon ya da tablet yedeklenebilir.
 • Pil vadesini uzatır.
 • Güncellenmesi gereken programlar root edilmemiş cihazlardan daha süratli gerçekleşir.

ROOTİNG NE İŞE YARAR?

 • Rooting süreci gerçekleştirilen Android cihazlarda telefonun her türlü imkânı ve pratiği çok daha rahat kullanılabilir. Ekran ayarları, titreşim ayarları, ses ayarları, işlemci suratı, kapalı evraklar, kamera flaş ayarı, ses denetim ayarı, gibibir çok program kişiselleştirilebilir ve performans artışı sağlanabilir.
 • Rooting, Android işletim sistemini kullanan telefon ve tabletlerin, sistemsel tüm kısıtlamalarını kaldırarak tam salahiyet ve erişimi sağlar.
 • Android cihazın daha evvel ulaşamadığınız detaylarına erişim hakkı verir.
 • Rooting ile Android cihazın tüm salahiyetlerine sahip olmakla bir arada, üretici firmanın getirdiği kısıtlamalar kaldırılabilir, tatbik içindeki gereksiz reklamlar engellenebilir.

Android telefon ya da tabletinize root süreci yaptığınız takdirde garanti kapsamından çıkacaktır. Ama cihazınızı eski haline getirebilecek pratikler bulunmakla bir arada, birtakım üretici firmalar Android cihazın eski haline getirilmiş olma koşuluyla garanti kapsamına almaktadır. Başkaca rooting süreci yapılan Android telefon ve tabletlerde güncellemeler otomatik olarak gerçekleşemeyebilir ve manuel müdahale gerekebilir.

Yorum Ekle

© 2013 - 2020 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.