Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
RAW Nedir, JPEG Önünde Hangi Avantajları Var?

RAW Nedir, JPEG Önünde Hangi Avantajları Var?

Dijital SLR yahut aynasız kamera kullanıyorsanız, JPEG ve RAW evrak biçimleri arasında seçim yapabildiğinizi biliyorsunuzdur. Pekala hangisi, ne devir daha mütenasip? Bu soruyu cevaplamak için aşağıda RAW ve JPEG’yi karşılaştıracağız.

RAW Belgesi Nedir?

Sinema negatiflerine benzetebileceğimiz RAW belgeleri, daha sonra işlemek üzere tüm malumatlarını içerirler. RAW evraklarının tek bir standardı bulunmamaktadır. En çok kullanılan RAW çeşidi, Adobe’nin DNG formatıdır. Gelgelelim bu, Nikon, Canon yahut Sony kameraların kullandığı bir format değildir. Birtakım kameralar, RAW olarak bilinen bir formatla fotoğraf çekse de, birden fazla bunu yapmaz.

RAW belgeleri, Adobe Lightroom, Photoshop üzere hususî programlarla açılıp düzenlenebilirler. Fiyatsız düzenleme programları arasında ise Darktable ve RawTherapee sayılabilir.

Fotoğrafçılar Neden RAW’ı Tercih Ediyor

RAW’ı savunan çok sayıda fotoğrafçının olmasının kimi nedenleri var.

RAW Daha Çok Data Saklar: RAW, fotoğrafı çektiğiniz sıradaki tüm doneleri saklar. Bu evrakları kayıpsız WAV ve FLAC ses belgelerine benzetebiliriz.

RAW Belgeleri Düzenlemeye Daha Münasiptir: RAW işlenmemiş olduğundan, onları işlemek sizin işiniz. Kameranın depoladığı doneleri kullanarak aydınlık yahut karanlık meydanlardaki ayrıntıları geri getirebilirsiniz.

Özgün Datayı Korumuş Olursunuz: RAW evraklarını düzenleyen birçok program, değişiklikleri JPEG üzere munfasıl bir evraka kaydediyorlar. Lakin elbette benzeri biçimde JPEG’leri de müdafaanız mümkün.

RAW’ın Dezavantajları

RAW belgeleri dayanılmaz olduğu kadar, kimi olumsuz yanlara da sahipler.

Sizi Yavaşlatırlar: RAW belgesini yazıcıya yahut arkadaşlarınıza göndermek için sair bir belge çeşidine dönüştürmeniz gerekecektir. Bu ise bilgisayarın başına oturup, fotoğrafları PC’ye aktarıp, bunları düzenleyip, bir farklı evrak tipine dönüştürülmelerini beklemek manasına geliyor.

Vakit içinde pratikle bu süreci hızlandırmanız mümkün olabilir, lakin bu bile tasarrufa hazır bir evrak kadar sürat sunmayacaktır.

RAW Belgelerini Nasıl İşleyeceğinizi Bilmeniz Gerekli: RAW’ın potansiyelini ortaya çıkarmak için Darktable üzere bir programı nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Pozlama, beyaz istikrarı ve dinamik aralık üzere konseptler hakkında malumatınız olması gerekli. Seçtiğiniz düzenleme programı gerekli ayarları kendi yapabilir, ama kendi ayarlamalarınızı yapmayacaksanız, kamera üreticisinin sunduğu sürece seçeneklerini kullanmanız daha noktasında olacaktır.

görüntüleyiciniz RAW evraklarını desteklese bile, hiç dokunmadığınız RAW evrakları soluk görünebilir.

RAW Belgeleri Daha Büyüktür: RAW evrakları kayıpsız olduğundan boyutları JPEG’ye nazaran nispeten büyüktür. Yeni fotoğraflar için RAW ve JPEG belgelerini tıpkı anda kaydetmeyi seçerseniz, bellek kartınızda, PC’nizde yahut bulut depolama ortamında daha da çok bölge kullanmış olacaksınız.

Yorum Ekle