Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
RAW Nedir, JPEG Önünde Hangi Avantajları Var?

RAW Nedir, JPEG Önünde Hangi Avantajları Var?

Dijital SLR yahut aynasız kullanıyorsanız, JPEG ve RAW evrak biçimleri arasında seçim yapabildiğinizi biliyorsunuzdur. Evet hangisi, ne vakit daha müsait? Bu soruyu cevaplamak için aşağıda RAW ve JPEG’yi karşılaştıracağız.

RAW Evrakı Nedir?

Sinema negatiflerine benzetebileceğimiz RAW belgeleri, daha sonra işlemek üzere tüm fotoğraf malumatlarını içerirler. RAW evraklarının tek bir standardı bulunmamaktadır. En çok kullanılan RAW tipi, Adobe’nin DNG formatıdır. Gelgelelim bu, Nikon, Canon yahut Sony kameraların kullandığı bir format değildir. Birtakım kameralar, RAW olarak bilinen bir formatla fotoğraf çekse de, birden fazla bunu yapmaz.

RAW belgeleri, Adobe Lightroom, üzere kişisel programlarla açılıp düzenlenebilirler. Fiyatsız düzenleme programları arasında ise Darktable ve RawTherapee sayılabilir.

Fotoğrafçılar Neden RAW’ı Tercih Ediyor

RAW’ı savunan çok sayıda fotoğrafçının olmasının kimi nedenleri var.

RAW Daha Çok Olgu Saklar: RAW, fotoğrafı çektiğiniz sıradaki tüm dataları saklar. Bu evrakları kayıpsız WAV ve FLAC ses belgelerine benzetebiliriz.

RAW Evrakları Düzenlemeye Daha Iyidir: RAW işlenmemiş olduğundan, onları işlemek sizin işiniz. Kameranın depoladığı olguları kullanarak aydınlık yahut karanlık yerlerdeki ayrıntıları geri getirebilirsiniz.

Özgün Doneyi Korumuş Olursunuz: RAW evraklarını düzenleyen birçok program, değişiklikleri JPEG üzere munfasıl bir evraka kaydediyorlar. Fakat elbette benzeri biçimde JPEG’leri de müdafaanız mümkün.

RAW’ın Dezavantajları

RAW evrakları dehşetli olduğu kadar, birtakım olumsuz yanlara da sahipler.

Sizi Yavaşlatırlar: RAW evrakını yazıcıya yahut arkadaşlarınıza göndermek için öteki bir evrak çeşidine dönüştürmeniz gerekecektir. Bu ise bilgisayarın başına oturup, fotoğrafları PC’ye aktarıp, bunları düzenleyip, bir farklı belge cinsine dönüştürülmelerini beklemek manasına geliyor.

Hengam içinde pratikle bu süreci hızlandırmanız mümkün olabilir, ama bu bile tasarrufa hazır bir evrak kadar sürat sunmayacaktır.

RAW Evraklarını Nasıl İşleyeceğinizi Bilmeniz Gerekli: RAW’ın potansiyelini ortaya çıkarmak için Darktable üzere bir programı nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Pozlama, beyaz istikrarı ve dinamik aralık üzere konseptler hakkında malumatınız olması gerekli. Seçtiğiniz fotoğraf düzenleme programı gerekli ayarları kendi yapabilir, fakat kendi ayarlamalarınızı yapmayacaksanız, kamera üreticisinin sunduğu sürece seçeneklerini kullanmanız daha mahallinde olacaktır.

Fotoğraf görüntüleyiciniz RAW evraklarını desteklese bile, hiç dokunmadığınız RAW belgeleri soluk görünebilir.

RAW Belgeleri Daha Büyüktür: RAW belgeleri kayıpsız olduğundan boyutları JPEG’ye nazaran epey büyüktür. Yeni fotoğraflar için RAW ve JPEG evraklarını birebir anda kaydetmeyi seçerseniz, bellek kartınızda, PC’nizde yahut bulut depolama ortamında daha da çok kullanmış olacaksınız.

Yorum Ekle