Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Rapunzel sendromu nedir? Rapunzel sendromu neden olur? Rapunzel sendromu tedavisi

Rapunzel sendromu nedir? Rapunzel sendromu neden olur? Rapunzel sendromu tedavisi

Son günlerde en çok konuşulan ve araştırılan Rapunzel sendromu tıp lisanıyla trikofaji nedir, Rapunzel sendromunun belirtileri nelerdir ve Rapunzel sendromunun tedavisi var mıdır? sizler için detaylı bir biçimde araştırdık. İşte rapunzel sendromu hakkında her şey bugünkü metnimizde.

Rapunzel sendromu(trikofaji) zihinsel engelli, had hastaları yahut ruhsal bozuklukları olan kişilerde görülen saç yeme illetine verilen isimdir. Bu marazın asıl nedeni tıp dilinde ‘trikofaji’ olan yani davranış bozukluklarından ötürü oluşan bir hastalıktır. Bu sendromu yaşayan bireyler, saçlarını yutarak bağırsaklarının önemli kademe hasara uğramasına oluyorlar. Mütehassısların açıklamalarına nazaran daha evvel görülen kömür yahut toprak yemek üzere azık olmayan hususları yemeği alışkanlık haline getirme alışkanlığı yani ‘pika’ olarak da tanımlandığını belirtiyor. Rapunzel sendromu, günümüzde birçok kişi tarafından konuşulan ve araştırılan hususlar arasında noktasını alıyor. 

EVET, RAPUNZEL SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Saç koparma,

Bağırsakta büyük çapta tıkanmalar

Midede yahut bağırsaklarda birikmişi saç yığını

Kusma ve mide bulantısı belirtileri bu sendroma yakalandığınızın belirtisidir.

RAPUNZEL SENDROMUNUN TEDAVİ FORMÜLLERI NELERDİR?

Rapunzel sendromu yaşayan marazlara birinci cerrahi olarak müdahale edilmesi gerekir. Zira midede yahut bağırsakta biriken saç yığınları önemli sıhhat dertlerine olabilir. Yutulan saçları kimyasallarla çözüp, lazer yardımıyla ağızdan mideye ulaşarak tüp yoluyla da alınabilmesi mümkündür. Temizlenen mide ve bağırsaklar sonrasında kişinin mutlaka ruhsal destek alması eksperler tarafından öneriliyor. Bu sendromu yaşayan birtakım şahıslarda demir eksikliği, çölyak illetinin da görüldüğü gözlemlendi.

Yorum Ekle