Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ramazan ayını sağlıklı geçirmenin yolları nelerdir? Ramazan ayında kimler risk öbeğindedir?

Ramazan ayını sağlıklı geçirmenin yolları nelerdir? Ramazan ayında kimler risk öbeğindedir?

Ramazan ayının başlamasına günler kala mütehassıslar kıymetli açıklamalarda bulunuyor. Uzun günlere denk gelen Ramazan ayında bilirkişiler beslenme ve uykunun değerine dikkat çekti. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasının altını çizen mütehassıslar bu ay içerisinde kimlerin daha riskli olduklarını da açıkladı. Evet Ramazan ayını sağlıklı geçirmenin yolları nelerdir? Ramazan ayında kimler risk öbeğindedir?

Ramazan ayıyla birlikte günlük beslenme alışkanlıkları değişiyor. Bu değişim vücudun yeni bir sürece girmesine neden olacaktır. Gelgelelim bu değişim vücuda olumlu yararlarda sağlar. Vücut bir ay boyunca dinlenmeye ve değişime uğruyor. Bu da yıl uzunluğu aldığı toksinlerden arınmasına vesile olur. Öğün sayısı azalmasına karşın vğcudun dirençli kalabilmesi için birtakım kurallara uyması gerekir. Bunlardan en kıymetlisi iftardan  sahura kadar olan süreçteki su tüketimi ve beslenmedir. Eksperler bu süreç içerisinde kişinin kesinlikle 2.5 litre suyu tamamlaması gerektiğinin altını çiziyor. Beslenme ve Diyet Kompetanı Tuğba Günal bu hususla ilgili “Bu yılki Ramazan tekliflerimizde en kritik nokta, günlerin uzun ve sıcak olması sebebiyle likit desteğini ehil olacak halde sağlamak ve vücudu âlâ dinlemektir” formunda konuştu. Ayrıyeten Günal, Ramazan ayında insanların tok tutması için kimselerin yanlış beslendiği vurguladı. Mahsusen halk arasında al et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek üzere besinlerin uzun mühlet tok tutması algısının yanlış olduğunu belirten Günay, bunların bir mühlet sonra hatsalıklara davetiye çıkaracağının altını çizdi. Ünlü diyetisyen Günay, Ramazan ayında iki öğüne düşme durumununda yanlış olduğunu kesinlikle ara öğün olarak meyve tüketilmesi gerektiğini belirtti. Yeşil sebzelerin de sıhhat açısından değerli olduğunu hatırlattı. 

RAMAZAN AYINI SAĞLIKLI GEÇİRMENİN YOLLARI NELERDİR?

– İftar ve sahur vakitleri arasında kesinlikle bir ek öğün daha konulmalı. Bu öğünde de meyve ve likit bol bol tüketilmeli.

– Orucu açarken mideyi yormadan yavaş yavaş yemek tüketilmeli. İftar sofrasına sırayla hurma, bir bardak su ve çorba ile başlanmalı. Hurma midenin gün uzunluğu gereksinimi olan lifi çabucak sağlar. su ve çorba ise gün içerisinde likit nispeti azalmış vücudu ve kan basıncını istikrarlar. 

– İftardan derhal sonra nikotin kafein hususları içeren  çay, sigara ve kahveden uzak durmakta yarar var. Aksi halde vücut gün uzunluğu muhtaçlık duyduğu vitamin ve mineralleri gereğince enzimleyemez bu da karaciğer ve akciğer bata olmak üzere tüm organlarda işlevsel bozukluğa neden olabilir. 

– İftar sonrası en az yarım saat hareket edilmeli. Hareket hem bağışıklık hem de metabolizma için vazgeçilmez bir aktivitedir. 

– Hem iftarda hem de sahurda karbonhidartlı ve yağlı besinlerden uzak durmakta yarar var. Bunun bölgesinde beyaz et, yeşil zerzevat, süt ve süt eserleri tüketilmelidir. Ayrıyeten tuz ve şeker hormon bozukluğuna neden olabilir ve lenf tirod bezlerinin işlevselliğini bozar. Bu iki besin de ölçüsünde kullanılmalı.

– Ağır şerbetli tatlılar bölgesinde daha hafif tatlılar yoğurt ya da meyve tüketilmelidir. Bilhassa kavun, domates ve salatalık tüketimi artırılmalı.

– Sahura kesinlikle kalkılmalı. Sahurda hafif besinler tüketilmeli. Bunun için bilirkişiler sahura kahvaltı gözüyle bakılmasını tavsiye eder. 

RAMAZAN AYINDA KİMLER RİSK ÖBEĞINDEDIR?

– Yei veladet yapan bayan ya da gebe olanlar kesinlikle kompetanlarına istişarelerinde yarar var.

– Herkesin bildiği üzere kronik marazı olan kimseler daima olarak tüketmeleri gereken ilaçlar vardır. Bunun içinde bu hastalar kompetanlarına müracaatları gerekir. 

– Bağışıklığı zayıf olan ve ülser, reflü, hazımsızlık, mütemadi bağırsak sorunu yaşayan şahıslarında beslenmelerine dikkat etmesi mahsusen iftar ve sahurda bu bilinçle besinler tüketmesi gerekir. 

– Sınırlı bir yaşı aşmış kişilerin 

– Uzun müddet ayakta çalışmak zorunda olanlar

– Polis,sağlık çalışanı, personel, davet merkezi çalışanları da risk kümesinde olanlar arasında mekan alır.

Yorum Ekle