Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
PS5 Denetimleri, Sesli Komutları Algılayabilir

PS5 Denetimleri, Sesli Komutları Algılayabilir

Oyun oynarken saatlerinizi harcasanız da geçemediğiniz bir bulmacaya yahut yolunuzu kesen yenilmez bir boss’a rastlamışsınızdır. Gelecekte buna misal durumlarda telefonunuzu çıkarıp Google’da arama yapmanıza gerek kalmayabilir. Yeni bir Sony patenti, PS5 denetimlerine sesli komutlar vermekten bahsediyor.

WIPO tarafından yayınlanan Sony patenti, üzerinde mikrofonu bulunan, titreşimle geri bildirim sağlayan bir denetim cihazını tanım ediyor. Patente nazaran kullanıcı mikrofona konuştuğunda hoparlörün sesi azaltılıyor ve cihaz üzerinde titreşim gerçekleşiyor. Bir farklı deyişle denetim cihazı, üzerindeki mikrofon sayesinde sesli komutları kabul edebiliyor.

Bu patentin PlayStation 5’in denetimleriyle ilgisi olup olmadığı ise mutlaklık kazanmış değil. Tekrar de patentin PS5’in sesli komutlarıyla ilgili olduğu düşünülen gayri patentlerle armoni içinde olduğu gözleniyor.

Daha evvel ortaya çıkan bir patent, “PlayStation Assist” isimli bir dijital asistandan bahsediyordu. Yeni patent, PS5 denetimlerinin PlayStation Assist ile birlikte çalışmasını tanım ediyor olabilir.

Patentlerin birbiriyle irtibatından bahsedilmediğini ve bahsedilen cihazların gerçeğe hiç dönüşmeyebileceğini söylemekte yarar var. Tekrar de PS5’e sesli komut desteğinin eklenmesi bizi şaşırtmayacak.

Yorum Ekle