Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
PRP nedir? PRP tedavisi nasıl yapılır? PRP kaç seansta tamamlanır? PRP cilt yaptıranlar

PRP nedir? PRP tedavisi nasıl yapılır? PRP kaç seansta tamamlanır? PRP cilt yaptıranlar

Son yıllarda cildinin hoş ve bakımlı görünmesi birebir devirde yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak için PRP pratiği tercih ediliyor. Her geçen gün yeni bir pratik eklenen bu kesime PRP pratiği yeni bir soluk getirdi. Bir kaç seansta yapılan PRP pratiği hakkında merak edilen tüm soruları sizler için yanıtlıyoruz.

PRP bir öteki ismi ile trombosit bakımından güçlü plazma tedavisi kişinin kendinden alınan kanın çeşitli süreçlerden geçirilerek vücutta tedavisi planlanan dokulara enjeksiyonu biçiminde uygulanan tedavi formülüdür. Hem saç güçlendirme hem de cilt sıklaştırma için yapılan PRP yolu, yaralı tendonların, bağların, kasların ve eklemlerin güzelleşmesini hızlandırmak için de kullanır. Kesinlikle mütehassıs hekimlerin gözetiminde uygulanması gereken PRP formülü, İngilizcede ‘Platelet Rich Plasma’ tabirindeki sözlerin baş harflerinden oluşuyor. Yapılan araştırmalar hücrelerin büyümesini teşvik ettiği için geliştirilerek gündeme gelmiştir.Bir kaç seansta uygulanabilen bu metot hakkında merak edilenler haberimizin detaylarında.

PRP USULÜ NASIL UYGULANIR? KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

PRP enjeksiyonları bu ortamda eğitim almış kompetan tabipler tarafından uygulandığından emin olmalısınız. Bu usul katiyetle merdivenaltı alanlarda yapılmamalıdır. Birinci önce  enjekte edilecek PRP’yi hazırlamak için sıhhat mütehassısı tarafından hastadan bir ölçü kan alınıyor. Alınan kan ölçüsü PRP’nin nereye enjekte edileceğine bağlı olmalıdır. Örneğin saç ise kan ölçüsü yaklaşık olarak 20 mililitredir. Steril koşullarda tüp içine alınan kan örneği bir cihaza yerleştiriliyor. Bu cihazın ismi ise Santrifüj’dir. Çok süratli bir biçimde dönen ve kan bileşenlerinin ayrışmasını sağlayan bu makinede işlem 15 dakika sürer. Daha sonra bileşenlerine ayrılmış plazma etkilenen yere enjeksiyon için hazır hale getirilerek, konsantre trombosit içeren plazma elde edilir. Enjeksiyon ortamı belirlendikten sonra hazırlanan PRP etkilenen ortama enjekte edilir.

PRP TEDAVİSİ HANGİ YERLERE UYGULANIR?

Yaklaşık 30-40 dakika süren PRP terapisi, hastanın kanının bir tüpte toplanmasıyla başlıyor. PRP’nin en sık tercih edildiği ortamlar arasında şunlar sayılabilir;

Cilt Gençleştirme: İlerleyen yaşla beraber ciltte ortaya çıkan yaşlanma belirtileri için PRP enjeksiyonları kullanılabilir. Bu metot sayesinde cildin elastikiyetinde artma olacaktır.

Saç dökülmesi: Saç uzamasını ve dökülen saçların durması için uygulanan PRP, erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesi tedavisinde tesirli olduğu gözlemlenmiştir. 

Yüz, Gözaltları, Boyun ve dokolte meydanı, El üstü, Saç dibine uygulanabilir. 

PRP KAÇ SEANS YAPILMAKTADIR?

PRP de yeterli bir sonuç elde etmek için 2 hafta aralıklarla 4 seans tatbik yapmak gerekir, sonrasında ise 6 bir tek tatbik aktifliği ve kalıcılığı arttıracaktır.

PRP TEDAVİSİ KÖK HÜCRE İLE TIPKI MIDIR?

PRP daha çok zenginleştirilmiş plazma iken, kök hücre ise daha farklı bir tatbiktir. Kök hücre aktarımı; kulak gerisindeki deriden, yağdan elde edilebilen, nispeten daha komplike bir tatbiktir. PRP de kök hücre içerir fakat aslen bir kök hücre aktarımı değildir. 

PRP FİYATLARI 2020

PRP fiyatları; pratik yapılacak ortama, prp tedavisinin çeşidine, prp seans sayısına nazaran değişmektedir. Kombine yapılan pratiklerdeki prp fiyatlarıyla tek seans değişiklik gösterebilir. Gelgelelim en düşük 500 TL ile 250 Euro arasında fiyat verilmektedir. 

Yorum Ekle