Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ProtonMail ve ProtonVPN’e Köstek Geldi!

ProtonMail ve ProtonVPN’e Köstek Geldi!

Rus hükümeti, uçtan uca şifreli eposta hizmeti ProtonMail hizmetini ve ProtonVPN’i mahallî kanunlara uymadığı gerekçesiyle engelledi. En inançlı eposta hizmetlerinden biri olarak kabul edilen ProtonMail’in fiyatlı ve fiyatsız planları bulunuyor.

Rus muhabere ünitesi Roskomnadzor, Proton Technologies’in hizmetlerini neden engellediğini yayınladığı bir basın bildirisiyle açıkladı ve şunları söyledi:

“Bu e-posta hizmeti, siber hatalılar tarafından hem 2019’da hem de münhasıran Ocak 2020’de, Rusya Federasyonu’ndaki nesnelerin büyük çapta madenciliği hakkında sağlıklı haber kisvesi altında yanlış bildiri göndermek için kullanıldı. Şirket, Roskomnadzor’un internetteki malumat yayma organizatörleri kaydına dahil edilmesi için tekrarlanan haber taleplerine kategorik bir ret ile karşılık verdi. göndermek için kullanılan posta kutularının başkanları hakkında malumat sağlanmadı.”

Rusya, geçen sene tüm VPN sağlayıcılarının bir devlet sisteminde kaydolmasını ve done paylaşmasını gerektiren bir kanunu yürürlüğe koymuştu. Gelgelelim Proton Technologies ve öbür birçok VPN sağlayıcısı, hükümet yetkilileriyle işbirliği yapmayı kabul etmediler. ProtonMail ve ProtonVPN’in Roskomnadzor tarafından engellenmesinin ana sebebi de bu olarak görülüyor.

Proton Technologies, durum sahifesinde yaptığı bir açıklamada yasağın çabucak kaldırılması için gerekli mercilerle görüştüklerini, şu an için TOR ağını (TOR Browser üzerinden) kullanmalarını tavsiye etti.

Rusya’nın ProtonVPN’i engellemesinin akabinde öbür VPN’leri de gözüne kestirmesi, an problemi olabilir.

Yorum Ekle