Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Protestolardan Sonra Tüm İnterneti Kestiler!

Protestolardan Sonra Tüm İnterneti Kestiler!

İran, artık devletler için protestoları engelleme konusunda tanıdık hale gelen bir taktiği deniyor: Muhabere hatlarını kesmek. İran hükümeti, yakıt fiyatlarına yapılan yüksek artırıma karşı başlayan ve büyüyen protestolara karşı, neredeyse memleketteki tüm internet erişimini kesti. Kişilerin nahiyede neler olduğunu gösterebilmeleri için ufak açıkları bulunuyor ama bunlar epeyce nadir. Memleketler arası telefon görüşmeleri çalışıyor, ama bunlar da yakından takip ediliyor.

Hükümet, şimdi internetin kapatılmasını resmi olarak doğrulamadı.

Memleket genelindeki internet kapatmaları geçmişinde olduğu üzere İran, hem protestoları, hem de Yerküre’nin burada gerçekleşenlere karşı görüşünü denetim etmeyi hedefliyor. Bu durum teoride protestocuların organize olmalarını ve başkanlara karşı daha büyük bir tehdit oluşturmalarını engelliyor. Birebir vakitte da haberleri paylaşmak ve protestoların boyutunu göstermek çok daha zorlaşmış oluyor.

Ne yazık ki bu, Yerküre umumunda daha büyük bir akımın kesimi olarak görülüyor. Hem Hindistan, hem de Pakistan geçtiğimiz aylar içerisinde sıcak tartışmaların yaşandığı Kaşmir kesiminde internete erişimi kapatmıştı ve Rusya da kısa bir mühlet evvel kendisine istediği hengam interneti kapama gücünü verdi. İnternet kapatmaları süratli bir formda silah olarak kullanılmaya başlıyor ve bu durumun bir müddet daha bu türlü devam edeceği söylenebilir.

Yorum Ekle