Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Propolis nedir? Propolisin yararları nelerdir? Propolis nasıl kullanılır?

Propolis nedir? Propolisin yararları nelerdir? Propolis nasıl kullanılır?

Arıların bal dışında ürettikleri, ve mineral bedelleri yüksek propolisin ne olduğunu biliyor musunuz? Arılar bal kovanını korumak için ürettikleri bu hususun insan sıhhatine da bilhassa mantarlı marazlara yararı vardır. Pekala propolis nedir? Propolisin yararları nelerdir? Propolis nasıl kullanılır? Sizler için farklı renklerde bulunan propolis hakkında merak edilen her şeyi araştırdık. Haberin detayında bulabilirsiniz.

Arıların bitkiler aracılığıyla bal kovanlarının içini temizlemek ve dış etkenlere karşı korumak için ürettikleri gayri bir unsura propolis denir. Sarı, turuncu, siyah ve kahve renkleri mevcuttur. Reçinemsi bir unsur olan propolis; kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlarda vardır. M.Ö. 350 yıllara kadar uzanan bir tarihçeye sahiptir. Keşfedildiği vakitten beridir alternatif tıpta enfeksiyonu önleyen en tesirli besin olan propolisi Yunanlılar apse tedavisinde, Mısırlılar cesetlerini mumyalamada ve Asurlular ise yaraları temizlemede doğal ilaç olarak kullandı. Propolisi arılar kovanın dışından içeri hakikat düzgün bir sisteme nazaran inşaa eder. Bilhassa peteklerin ağızlarını kapatarak diğer canlıların içeri girmesi önlenir. Güçlü bir antibiyotik tesiri olan unsur dışarıdaki rastgele bir canlının temas etmesini handikaplar. Tıpkı bal üzere propoliste, toplanılan çiçeklere nazaran farklılık gösterir. Bal kovandan çıkarıldıktan sonra propolis kazınarak alınır. Kimi süreçlerden geçirilerek tasarrufa münasip hale getirilir. İçeriğinde polifenoller, fenolik asitler, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler barındırır. Bu yüzden propolis illetlere karşı güçlü antibakteriyel, antifungal ve antiviral tesir gösterir. 

PROPOLİSİN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda propolisin saf hali vücuttaki tüm virüs, bakteri ve mantarı temizler. Bağışıklığa hami bir tesir sağlar. Antibakteriyel tesiri sayesinde iltihaplanmanın önüne makbul.

Kimi hayvanlardan kişilere geçen virüsler viral marazlara neden olur. Bu marazlar kişinin sıhhatini önemli boyutta olumsuz tesirler. Gelgelelim propolisin antiviral ilaçlardan daha tesirli olduğu başkaca kimyasal içermediğinden vücut fonksiyonlarını koruyarak bu virüsleri temizlediği yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

Sindirimde sisteminde en hassas olan mide ve bağırsaklardaki iltihaplanmayı temizler. Mide duvarını güçlendirir. Asitten asıllı yaşanan mide ülseri ve delinmesi üzere riskli illetleri önler. Midedeki su ve asit orantısını istikrarlar. Çokça gaz oluşumunun önüne geçerek bağırsakların işlevselliğini artırır.

Vücuttaki hücreler çeşitli tesirlerle mutasyona uğrar daha sonra tümör denilen başlangıcı yaşanır. Gerekli vakitte müdahale edilmediğinde kansere velev mevte bile neden olabilir. Ama propolis hücrelerin yapısını koruyarak deforme olmasının önüne makbul. Antioksidan ve anti kanser özellikli propolisin: dimağ, pankreas, böbrek, cilt, prostat, göğüs, kolon ve karaciğer üzere kanser cinslerinin tedavisinde olumlu sonuçlar vermiştir.

Anti oksidan özelliği tıpkı devirde cilt hastalıklarında tesirlidir. Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanma ve kırışıklığı önler. Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumlarının önüne makbul. Yalnızca cilde değil, saç köklerini de yenileyerek dökülmesini ve yıpranmasını pürüzler. Yanık tedavide ciltte iz kalmadan antimikrobiyal tesir göstererek süratle uygunlaşmasını destekler.

Ağız ve diş sıhhatinde da epey tesirli bir doğal ilaçtır. Tükürükteki enfeksiyonu azaltarak diş eti iltihaplanmasını ve diş kaybının önler. Çürük dişlerdeki enfeksiyonun tesirini yok eder. Bilhassa ağız kokusunun önüne makbul.

PROPOLİS NASIL KULLANILIR?

Tıp, kozmetik ve azık endüstrisinde kullanılır. Aktarlarda tane halinde de bulunur. Birtakım aktarcılar balla karıştırıp satar. Tablet halinde de bulunur. Yan tesiri bulunmasa bile bir bilirkişiye danışarak tüketim ölçüsü belirlenmelidir.

Yorum Ekle