Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Plazma nedir? İmmün plazma tedavisi nasıl yapılır? Plazma bağışını kimler yapabilir?

Plazma nedir? İmmün plazma tedavisi nasıl yapılır? Plazma bağışını kimler yapabilir?

Tüm yerküreyi tesiri altına alan koronavirüse karşı başlatılan tedavilerden biri de tedavisi oldu. Devletimizde de yapılmaya başlanan bu tedavi metodu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Illeti atlatan kişilerden alınan plazmayla tedavi gören bireylere aktarılır. Pekala Plazma nedir? İmmün plazma tedavisi nasıl yapılır? Plazma bağışını kimler yapabilir?

tedavisi birinci sefer 2003 SARS salgını, 2009 H1N1 İnfluenza, 2012 Mers virüs salgınları sırasında uygulandı. Şimdilerde ise koronavirüs için kullanılmaya başlanan plazma pratiği, mahsusen tedavi aşamasındaki hastaların seyri için olumlu tesirler sağladı. Amerika’da yapılan araştırmalarda olumlu sonuç alan bu yol memleketimizde de uygulanmaktadır. Kızılay bunun için marazı atlatmış bireylerin kan bağışında bulunmalarını rica etti. Plazma tedavisi virüs enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatan hastalara terapötik gayeyle verilen “pasif bağışıklık transferi” olarak tanımlanır. Yani marazı atlatmış insanlardan alınan kanlar tedavi aşamasındaki hastalara verilerek virüse karşı vücut direnci artırılır. Bağışıklık sistemi virüslere karşı antikor üretimine makbul. Ama çok güçlü olan virüslere karşı bu antikorlar dirençsiz kalır. Marazı atlatmış bireylerin plazma hücreleri koronavirüsüne dair daha güçlüdür. Plazma B hücreleri yada plazmositler direnç kazandıkları bu virüse karşı daha güçlü antikor üretir. Plazma hücreleri doğuştan vücutta bulunur. Alınan vitamin ve minerallerle zenginleşir. Gayri vücut hücrelerini de koruyarak gelişime ekte bulunur. Likit halde kan içerisinde vücudun her noktasında bulunur. Bu yüzden kan bağışıyla kolaylıkla elde edilebilir. Böylelikle marazı yenmiş insandan illetle savaşan şahsa aktarıldığında süratli bir düzgünleşme seyrine yer hazırlayabilir. 

İMMÜN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Koronavirüs salgınının tedavisi için güzelleşmiş hastalardan alınan kanların kritik durumda olan hastalarına aktarılma sürecine immün denir. Illeti atlatmış insanların kanlarında bulunan antikorlar sayesinde virüse karşı direnç artırılıyor. Süreç şöyle işlemekte; illeti atlatmış bir hastanın bağışıklığında bulunan plazmalar antikorların güçlenmesini ve virüsle daha kolay savaşmasını sağlar. Kanda bulunan bu plazmalar tedavi gören hastalara kan olarak aktarılır. Bağışıklığı güçlendirmeye çalışılır. Ama bu o kadar kolay bir süreç değildir. Zira mütenasip bağışçının rastgele öbür bir marazı olmaması gerekir. Bu yüzden birtakım testlerden geçirilir. Tıpkı kan bağışındaki üzere kişi form doldurur. Iyi olanlardan aferez denilen sistemle hastanın muhtaçlığı olan kadar alınır. Süreç yekunda 45 dakika sürer.

BAĞIŞINI KİMLER YAPABİLİR?

– 18 yaşını doldurmuş ve 60 yaşında olanlardan

– Hatunlarda gebe kalmamış, düşük ya da kürtaj olmamış bireylerde

– Evvelden koronavirüs tedavisi görmüş ve büsbütün atlatmış olmalı

– Koronavirüs tedavisinden 2 gün sonra yapılan teste koronavirüsün negatif çıkanlarda

– Tedavisi bitmiş üzerinden 14 gün geçmiş şahıslardan alınabilir.

Yorum Ekle