Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
PlayStation 5, Xbox Series X’ten Daha mı Güçlü Olacak?

PlayStation 5, Xbox Series X’ten Daha mı Güçlü Olacak?

PlayStation 5 heyecanı tam gaz sürüyor. Sony’nin gelecek oyun konsolu PS5 hakkında bugüne kadar onca şey yazıldı, çokça şey söylendi. Münhasıran kısa bir müddet evvel ortaya çıkan PlayStation 5 haberine nazaran, PS5 açılış ekranı görünmüş, gelgelelim bunun büsbütün render çalışması olduğu da ispatlanmakta gecikmemişti.

PlayStation 5 kullanıcı tefsirleri da halihazırda PS5 heyecan dalgasını kuşkusuz yükseltiyor. Fanlar tarafından ortaya atılan söylentiler kadar, farklı kaynaklardan da Sony’nin yeni konsoluna ait farklı detaylar geliyor. Bunlardan biri de en son ortaya atılan sav ki, bu argüman, PS5’in Xbox Seriex X‘ten daha süratli olacağını ortaya koyuyor.

PlayStation 5, Xbox Series X’ten Daha Güçlü Olacak!

CPU PS5 = XSX
GPU PS5 < XSX (less the 1TF)
RAM PS5 > XSX (BW and size)
SSD PS5 > XSX (Speed and size)
Performance PS5 > XSX

This is what info i have gathered over the last few weeks. Final dev kits for PS5 are out.

— Tidux (@Tidux) January 29, 2020

Yeni söylenti, twitter’da sanayi başkanı Tidux aracılığı ile ortaya atılmış. PS5 ve Xbox Series X’i kısa kısa karşılaştıran Tidux, iki konsolun CPU performanslarının eşit olduğunu söz ederken, GPU tarafında Xbox Series X’in daha güçlü olduğuna işaret etmiş. Gelgelelim öte yandan paylaşıma nazaran RAM ve SSD tarafında PlayStation 5 daha güçlü duruyor. Keza umum performans mealinde da o denli.

Pekala, durum nitekim bu türlü mi?

Açıkçası bu açıklamalar elbette şimdilik kuşku uyandıracak cinsten. Çünkü bunu şimdiden kestirmek güç. Çünkü 2 konsol da şu an için sır üzere saklanıyor.

Xbox Series X, 2019’un ahir duyurulmuş, lakin detayları açıklanmamıştı. Sonrasında ise CES 2020‘de AMD tarafından Xbox Series X için bir yalanlama gelmişti hatırlarsanız. Bu mealde her iki oyun konsolu için de şu an için mahsusen toplumsal medyada büyük bir malumat kirliği var.

Xbox Series X Özellikleri Neler?

Gelgelelim Xbox Series X hakkında bilinen birkaç özellik mevcut. Bunlar arasında Xbox Series X’in 12 TFLOPs gücünde performansına sahip olacağı. Bilindiği üzere selef konsol Xbox One X’t 6 TFLOPs gücünde GPU performansı sağlanıyordu. Ayrıyeten Xbox Series X’in 120 FPS’e kadar kare suratı sunacağı ve ışın izleme teknolojisini benimseyeceği de söyleniyor. Elbette benzeri savlar PlayStation 5 için de beğenilen.

Her ne olursa olsun her iki oyun konsolu da kanlı canlı önümüze çıkmadan gerçeği öğrenemeyeceğimiz kesin. Bakalım Tidux’un bu tweet’i, yeni nesil konsollar tanıtıldığında hakikat çıkacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Yorum Ekle