Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
PlayStation 25 Yaşında: İşte Unutulmayanlar!

PlayStation 25 Yaşında: İşte Unutulmayanlar!

Birinci PlayStation, bundan 25 yıl evvel, 3 Aralık 1994’te Japonya’da piyasaya sürüldü. Avrupa ve Amerika’da bir yıl sonra satışa çıkan PlayStation’ın akabinde gelen PS2, tüm devirlerin en çok satan konsoluydu.

PlayStation, oyunları herkesin erişebileceği hale getirdi ve adeta her şeyi değiştirdi. Çok geniş bir oyun kataloğuna sahip olan PlayStation, hala seviliyor. Aşağıda konsolla ilgili hatıralarımızdan kimilerini sizlerle paylaştık.

T-REX Demosu

Konsollarda kayda bedel markaların başında Nintendo ve Sega’nın geldiği bir devirde Sony’nin konsol üretme planları, kulağa çılgınca geliyordu. Fakat PS1’in grafik yeteneklerini gösteren T-Rex demosunu gördüğünüzde, konsolun ne kadar becerikli olduğu konusunda çabucak ikna oluyordunuz.

Metal Gear Solid

Kendi devranı için epeyce yüksek kalitede ses sanatçılığı ile gelen Metal Gear Solid
nükleer hakkında sıkı bir senaryoya sahipti. Düşmanları yumruğunuzla devirebilirdiniz gelgelelim öldürmek için sessizce geriden yaklaşmanız gerekiyordu. Yakalanırsanız, alarm susana kadar bir bölgeye çömelmeliydiniz. Tüm bunlar, saklılık tabanlı oyunların temellerini oluşturacaktı.

Final Fantasy VIII’deki Triple Triax

Final Fantasy VIII, PlayStation’da en çok konuşulan RPG’lerden biri olmayı sürdürüyor. Bunun yanında Final Fantasy VIII, tahminen de tüm oyunların en âlâ mini oyununa sahipti: Triple Triad. Oyunda 3×3 ızgaraya kartları yerleştiriyor ve rakibinizin kartlarını çevirerek, onların yanına daha güçlü canavar kartları yerleştirmeye çalışıyordunuz. Triple Triad, aslında saatlerinizi alan bir oyunda daha çok hengam öldürmenizi sağlamakta çok başarılıydı.

Grand Theft Auto 1’de Araba Çalmak

Efsane oyunlardan biri olan Grand Theft Auto, kuş bakışı oynanan, arabanızla etraftakileri ezebildiğiniz çok şiddetli bir macera oyunuydu. Kent (veya şehirler) içinde özgürce dolaşabildiğiniz oyunda üçgen tuşuna basarak otomobilleri çalabiliyordunuz. Bundan sonra neden olduğunuz kaos ise en eğlencelisiydi.

PlayStation Başlangıç Sesi

[youtube]https://youtu.be/RB2tpJzArr4[youtube]

Medya kendini gereğince açıklıyor.

İkonik Oyun Maskotları

PlayStation, 25 içerisinde bizi birçok ikonik karakterle tanıştırdı. Crash Bandicoot, Lara Croft, Spyro the Dragon, Nathan Drake, Aloy, Kratos, bunlardan yalnızca kimileri.

Oyun Anlatımları

Bugünlerde varlığını fark bile etmiyoruz fakat PlayStation 1 yıllarında bir oyunda takıldığınızda, internete girip ne yapmanız gerektiğini saniyeler içinde öğrenmeniz mümkün değildi. Bunun mekanına bir gazete bayisine gidip, bir oyun mecmuası alıp, yanıtı bulmayı umuyordunuz.

Demo Diskleri

Sony, PlaySation’ın CD-ROM sürücüsü sayesinde fiyatlarını Nintendo 64’e kıyasla kıymetli ölçüde düşürmüştü. Dahası demolar, birinci sefer konsollara gelmişti. Bu sayede tüm oyunu olmasa da, çok daha çokça oyunu deneme bahtınız oluyordu.

FIFA 98: Road to World Cup

Blur’un Song 2’si, sınırlı bir yaştaki oyuncuların kalbinde kişisel bir mekana sahiptir. Bu müzik, EA’nın 1997/1998’deki hit futbol oyununun soundtrack’i idi.

Yorum Ekle